1. YAZARLAR

  2. Fatih Sultan KAR

  3. İstanbul, Rizeli tiyatrocuları ayakta alkışladı
Fatih Sultan KAR

Fatih Sultan KAR

Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul, Rizeli tiyatrocuları ayakta alkışladı

A+A-

Rize'de denizi kara, karayı para yapan adam olarak tanınan eski belediye başkanı Baba Reis lakaplı Ekrem Orhon'un hayatını konu alan “Baba Reis Ekrem Orhon” isimli tiyatro oyunu İstanbul’da ayakta alkışlandı. Bu güzel oyunu zevkle ve duygu yoğunluğu içinde izlemenin mutluluğunu yaşadım. 

Baba Reise yakışır

Rize Sanat Merkezi Derneği Kulübü ve Gençlik Merkezi Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahneye taşınan oyuna ilgi oldukça büyüktü. Oyun Tiyatro Festivali kapsamında İstanbul Şişli'deki Devlet Tiyatroları Cevahir Sahnesi'nde seyirciyle buluştu. Cevahir Sahnesi'nde oyunu izlemeye gelenler kadar oyunda rol alan oyuncu kadrosu da kalabalıktı. Oyunu oldukça duygulu bir atmosferde izleyen seyirciler Baba Reis'e de bu yakışırdı dedi. 

Oyunda biz vardık, oyunda Rize vardı

Oyunu izleyen ve hazırlanmasında katkıları olan Ekrem Orhon'un kızıÇayhan Orhon Dervişoğlu ve eşi Prof. Dr. Ahmet Derviş duygulu anlar yaşadılar. Seyircileri kapıda karşılayan ve yakından ilgilenen Çayhan Orhon Dervişoğlu sahnede sadece babasını değil kendi gençliğini de izledi. Özellikle Baba Reisi dünya gözüyle gördüğüm tek nokta olan Yılmaz Katırcıoğlu’nun gazete okurdu sözü ( Çünkü gördüğümde gazete okuyordu), ve tanıdık isimlerin oyunda yer alması Rize ilinin yakın tarihine çıkmamıza neden oldu. 

Rizeli, akşam onbaşı yatıp sabaha general kalkmak ister

Aklın sınırlarını zorlayan fikirleriyle belediye başkanlığı yaptığı şehri Rize'nin sadece yapısını değil aynı zamanda geleceğini de değiştiren Ekrem Orhon, projelerini uçuk bulan insanlara 'Ben bu projeleri şimdiki Rizeliler için değil elli almış yıl sonraki Rizeliler için yapıyorum' diye cevap verir. Oyundaki çarpıcı hikayelerden birinde de kendisine bir toplantıda 'Rize'den her şey çıkıyor da niye bir general yok?' diye soranlara, 'Biz Rizeliler sabırsız insanlarız. Öyle otuz-kırk sene bekleyemeyiz, biz akşam onbaşı yatıp sabaha general kalkmak isteriz' der. 

Teşekkürler

Oyunu kaleme alan Abdurrahman Aksu’ya, daha öncede birçok güzelliğe imza atan bu oyunun da yönetmenliğini yapan Yavuz Alaca’ya, oyunda rol alan bütün yüreklere ve emeği geçen herkese bir Rizeli olarak teşekkürü borç bilirim...

tiy7.jpg

tiy6.jpg

tiy5.jpg

tiy4.jpg

tiy3.jpg

tiy2.jpg

tiy1.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum