1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. Makinenin parçaları
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Makinenin parçaları

A+A-

Ç.Rizespor’da hareketi günler yaşanıyor. Rizespor Futbol Yatırımları Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin Perşembe günü yarın İstanbul’da yapacağı toplantıda yeni yol haritası belirlenecek. Bu toplantıya doğru gidilirken yeşil-mavililer de gözler durumun nasıl şekilleneceği yönünde kilitlenmiş durumda.
Türkiye’de birçok kulüp dernekler kanuna göre yönetiliyor. Rizespor’unda derneği var ancak aktif ve pasif tüm haklarını şirkete devrettiği için şirket yönetiminde 3 kişiyle temsil ediliyor. Çok fazla söz hakkı yok.
Rizespor bir şirket olduğundan şirket tarafından yönetiliyor. Bu şirket tarafından da yönetilmeye devam edilecek. O gitsin, bu gelsin demekle olmuyor.
Görevinden ayrılmayı düşündüğü söylenen ancak daha sonra bu kararından vaz geçen Metin Kalkavan devam edecek. Başkan Rizespor’u süper lige çıkarmak için hırs yaptı.
10 yıl Rizespor’a tek başarına hizmet eden ve şirketin büyük ortaklarından olan  Cengiz ailesinin yani Mehmet-Ekrem Cengiz kardeşlere göreve gelmesi içinde baskı yapılıyor. Bunun içinde taraftarlar 7 bin imza topladı. Gelmeleri zor ama yapının içinde olmaya devem edecekler.
Rizespor’da neyin ne olacağı yarın yapılacak olan toplantıdan sonra belli olacak. Olacakları da bekleyip göreceğiz.
Futbol takımı işleyen bir makinedir.
Yöneticisi, Futbolcusu, Teknik adamı ve taraftarı bu makinenin işleyen parçalarıdır.
Her parçanın görevi ayrıdır. Eğer bu parçaların birinde arıza varsa makine istenildiği gibi çalışmaz.
Futbolda asıl olan istisnayı yaratmak zemini ve temeli olmayan yerde başarıyı yakalamak. Rizespor’da zemin var. Ekonomik olarak bir temel de oluşturuldu. Ama sportif başarı bir türlü sağlanamadı. Başarılı olmak adına, yeni şeyler üretmek, şehre ve takıma hava vermek lazım.
Hepsinden önemlisi de makinenin parçalarında arıza olmadan karşılıklı güven ortamı ile sıkı bir şekilde oluşması şart.
Karşılıklı güven ve inancın olmadığı yerde başarının gelmesi mümkün değil.
Rizespor’da üzerinde özellikle durulması gereken konuda budur.
Herkes taraftar olabilir ama herkes yönetici, futbolcu ve teknik direktör hatta malzemeci bile olamaz.
Bu yüzden bir futbol takımındaki insanlar yüklendiği misyonun önemini bilecek. Taraftarının dilinden anlayacak. Sadece benim düşüncem, benim yaptığım doğrudur demeyecek. Oyunu kurallarına göre oynayacak. Kimse bulunduğu yerlere emek ve efor sarf etmeden gelmedi. Bunun karşılığını iyi vermek gerekir.
Evet Rizespor şirket tarafından yönetilmeye devam edilecek. Ama ne olursa olsun Rizespor’da değişim şart. Bu değişim de alt yapı ve tesisten yapılmalı. Rizespor’un alt yapısında ve tesislerinde mutlaka değişim şart.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız