1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. İSTANBUL NOTLARI
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

İSTANBUL NOTLARI

A+A-

İstanbul,  önemli bir şehirdir.. Benim için ise iki ayrı önemi vardır.

Birincisi; çocuklarımın annesi, sevgili eşim; TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı Meliha, Karadenizli olmasına rağmen İstanbul doğumludur. Yanı bu güzel ses ve güzel kalp; İstanbul’un armağanıdır bize. Fatih- Balat.. Mismarcı yokuşunda çocukluğunu geçirmiş…

İkincisi ise, 2011 yılında İstanbul 1.Bölgeden milletvekili adayı iken, çok güzel anılarım, dostluklarım oldu. Bu güzel şehir; beni beş ay misafir etti. Bu anılarımı taze duyulan bir heyecanla daima muhafaza ediyorum.

*

"Dünyaya bir kez bakmak zorundaysan, sadece İstanbul’a bak." Romantizm akımının ünlü isimlerinden olan Fransız şair ve siyaset adamı Alphonse de Lamartine, yaklaşık 150 yıl önce bu sözlerle anlatmıştı İstanbul’un önemini.

Avrupa ve Asya kıtasını birleştiren bu eşsiz kent, yalnızca tarihsel ve kültürel zenginliği ile değil, Türkiye ekonomisinin merkezi olmasıyla da hayati önem taşıyor.

İstanbul şehrinin sembollerinden olan adı efsanelere konu olmuş, aşkın ve sevdanın mekânı olsa da, boğazın ortasında yalnızlığın de simgesi “Kız Kulesi” ile ilgili ne şiirler yazılmış, ne şarkılar söylenmiş.

 

*

Bir hafta ara ile hem eniştemi, hem de ablamı kaybettik. Mekânları cennet olsun. Acımızı paylaşan herkese yürekten teşekkür ediyoruz.

Bu nedenle önce Yalova’ya gittik, oradan da; en güzel şarkılara ilham olmuş Üsküdar’ a geçtik.

Dediler ki,” Osmangazi köprüsü”’nden geçen ücret, geçmeyen vergi ödüyor. Bizde geçerek 124 TL ücret ödedik.

Üsküdar SGK Eğitim ve Dinleme Tesisleri’nde kaldık. Bu tesislerde yolumuz düştükçe ve de yer buldukça tercih ettiğim, temiz, denize sıfır noktasındaki bir yer. Güzel bir yönetim, özveri ile çalışan bir ekibi  var..

Bize yardımcı olan, aile dostumuz ve hemşerimiz; SGK Başkan yardımcısı Lütfi Aydın’a teşekkür ediyoruz. Aydın, genel müdürlük başta olmak üzere bürokrasinin her kademesinde görev yapmış, üstün niteliklere sahip, şaibesi bulunmayan, deneyimli bir bürokrattır. Adam gibi adamdır.

 İstanbul Orman Bölge müdürü Yusuf Şahin’ ne uğrayacaktık, zamanımız yetmedi. Yeni bölge müdürü Şahin, Ankara deneyimi yüksek başarılı bir bürokrattır. Orman Genel müdür yardımcılığı görevinde de bulunan Şahin, İstanbul’daki yeni görevindeki başarıları etkisini göstermeye başladı. İstanbul Orman bölge müdürlüğü önemli bir görevdir. Şahin’in dirayeti, ciddiyeti başarıları ve de hizmetleri takdire şayandır. İzlemeye devam edin..

*

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, hafta sonundaki çalışmalarını; SGK Üsküdar’daki Eğitim ve Dinleme Tesisleri’nde sürdürdüğünü gördük.. Geçmişte yedi  yıldızlı otellerde çalışan, otelin bir katını kapatan  bakanları gören birisi olarak, bakan Selçuk’un  mütevazi misafirhanede  ve az saydaki bir  ekibi ile çalışması  alkışlanacak bir davranış olarak değerlendiriyorum..

Bakan hanımla hiç karşılaşmadım. Bizi de tanımaz ve bilmez. Basın müşavirliği ekibinde görev yapan Sefa Bilgintekin, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden öğrencimdi. Sefa, gelecek vadeden, üstün nitelikleri olan genç bir yetenektir.

Basın Koordinatörü Sinem Kartal, tanıdık bir isim. Ayak üstü bir sohbetimiz oldu..

Özellikleri olan genç bir meslektaşımızdır.

*

Yönetimin en tepelerinde kadın olsun isterim. Cumhuriyet döneminde tek kadın Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı yok. Sadece bir kadın başbakanımız oldu.(T. Çiller)

Kuvvet komutanlar içinde kadın yok.81 ilde iki kadın vali var.

900 kusur ilçede 18 kadın kaymakam görev yapıyor. İl kadın belediye başkanımızın sayısı üçü geçmiyor.

Bakanlar kurulunda iki kadın bakan var.600 milletvekili arasında 90 kadın vekil var. Odalarda, borsalarda, üst düzey bürokraside kadınların oranı yüzde 10’u geçmiyor. Örnekleri çoğaltabiliriz..

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’u eleştirmek yerine destek vermek gerektiğine inanıyorum. İki günü, tesadüfen izledim. Görüşmeleri, toplantıları gece yarılarına kadar sürdü. En zor bakanlığı yürütüyor. Ve siyasette” Altın kural”…Halkla bütünleşmektir…


Koşuyor… Terliyor… Ziyaret ediyor.. Açılışlara katılıyor. Toplantılar yapıyor. Vatandaşla diyalog kuruyor...

Dert dinliyor… Sorunları çözmeye çalışıyor. Yaşlılarla… Gençlerle. Kadınlarla…


Sivil Toplum kuruluşlarıyla …Hep beraber..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız