1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Karadeniz’i kaynatıyorlar
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Karadeniz’i kaynatıyorlar

A+A-

Sevgili okurlarım; yazılarımı takip edenler biliyor, hatırlıyorlardır.

‘Bir Köy daha mahkûm oldu’, ‘Köyler boşaltılacak mı?’, ’Karadeniz köylüsü mahkûm edildi’ başlıklı yazılarımla; Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan acı gerçekleri dile getirmiştim. Bu gerçekler, hala güncelliğini koruyor.

Mülkiyet hakkını tanımayan; Tapu Kadastrosu çalışmaları adı altında; vatandaşlarımıza ait ormanların yüzde 60’i devlete tescil edildi.

Tapu Kadastro çalışmaları adı altında, Karadeniz köylüsünün yıllardan beri koruyup kolladığı, atalarından kalma tarım arazilerine el konulmuş, işgalci durumuna düşürülmüş, bu yüzden de köylüler mahkemeye verilmiş, mahkûm edilmişler. Birçok Karadenizli, ata yadigârı yaylalara, mezralara gidemiyor, evlerini onaramıyor, gidenlere ceza yağıyor.

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Armutlu köyü sakinleri; köylerini; 1,2 milyona, eski parayla trilyona satışa çıkardılar. Elindeki arsasının yüzde 60’ı devlete vermek zorunda kalmayan tek bir Karadeniz köylüsü var mı? Kendi arazisi yüzünden, orman yasaları gereği mahkemeye verilen köylü kaldı mı?

*

1946 yılındaki tapu ve haritalara göre, tarım arazilerinin yüzde 60’ının orman vasfına alındığını belirten Karadeniz köylüsü, “Atalarımızdan, dedemizden kalan, yıllarca koruduğumuz, kolladığımız arsalarımız, ormana devredildi” diye konuştular.

Köylüler çaresiz ve sahipsiz

Atalarından kalma yayla evleri için mahkûm edilenler, kendi arazisi için mahkemeye verilenler artıkça, bu satışlar devam edecek. Köyler mezralar boşaltılacak, yabancılara peşkeş çekilecek. Karadeniz Bölgesi’nde 2 bin 500 yabancı ajan cirit atıyor, arsa, ev satın alıyorlar, AB Fonlarıyla, çeşitli faaliyetlerde bulunup, bölgeyi patlamaya hazır bomba haline getiriyorlar.

Bölge siyasetçilerimizin haberleri yok mu?

Peki, bu köyler, yaylalar, mezralara kimler talip?

Yorumu siz okurlarıma bırakarak; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi açıklamaları ile bölgemizdeki yabancı satışlarını aktarıyorum. (01.01.2011 tarihli resmi açıklama)

*

Doğu Karadeniz’de 1200 yabancı uyruklu vatandaş yerleşti (Pardon, ajan demek istemiştim)

1610 taşınmaz, iki bin dönüm arsaları var.

Trabzon’da 410 yabancı uyruklunun 881 adet taşınmazı,

Rize’de 56 uyruklunun, 87 adet taşınmazı,

Artvin’de, 4 bin 355 metrekare arsaları,

Samsun’da; 590 yabancı uyruklunun, 619 adet taşınmazı,

Ordu’da, 638 yabancı uyruklunun, 788 mülkiyeti, 845 bin metre kare arsası,

Giresun’da,197 yabancının 465 adet taşınmaz mülkiyeti bulunuyor.

Karadeniz’i kaynatıyorlar beyler.

Hayırlı olsun, duymayanlar duysun.

NOT: Sevgili Pazar 53 okurları, CHP İstanbul 1. Bölge’den Milletvekili Adayı olarak, seçim çalışmalarıma başladım. Bu nedenle yazılarıma 12 Haziran’a kadar ara veriyorum. Seçimlerden sonra buluşmak üzere; hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Destek ve eleştirileriniz için tekrar teşekkürler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
9 Yorum