1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Sigara hakkında bilmemiz gerekenler
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Sigara hakkında bilmemiz gerekenler

A+A-

Bu yılkı 1/7 Mart Yeşilay haftası kutlamaları İsmail Kahraman Kültür Merkezinde, Rize Valimiz Seyfullah Hacımüftüoğlu, Yeşilay Genel Başkanımız Av. Muharrem Balcı, Milli Eğitim İl Müdürümüz Rasim Çelik, İl Müftümüz İlyas Serenli, Belediye Başkan Yardımcımız Osman Karavin ve şehrimizde görev yapan çeşitli kamu kuruluşlarımızın İl Müdürleri, Sivil toplum temsilcilerimiz, çeşitli siyası partilerimizin yöneticileri, şehrimizde eğitim ve öğretim veren Üniversite, ilk ve orta öğretimin yöneticileri, öğretmenleri ve öğrenci velilerinin katılımı ile büyük coşku ve ilgiyle kutlandı.

Yeşilay haftasının önemine yönelik şehrimizin yöneticileri ve genel başkanımızın dikkat çeken konuşmaları, Eğitimci Gürsel Vural’ın hazırlamış olduğu zararlı alışkanlıklar ilgili onlarca görüntünün yer aldığı fotoğraf sergisi, Vakıflar ilköğretim okulumuz öğretmen ve öğrencilerin hazırlamış olduğu skeçler, şiirler, yarışmalar ve slayt gösterilerle birlikte program sonunda SUMDER Başkanı Dr. Ali Öner’in hafta nedeniyle öğrenci ve yöneticilere plaket sunumu, Yeşilay Rize Temsilciliğimizde etkinliklere emeği geçen yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize gönül dostları sertifikası ve çeşitli hediyelerle ödüllendirdi. Hediyelerin bir kısmını Vakıfbank Rize Şubemiz karşılamış oldu. Bu yılkı kutlamalara her yıl olduğu gibi Rize Belediye Başkanımız Halil Bakırcı bizlere maddi ve manevi katkılar sağladılar. Rize’de görev yapan yazılı ve görsel basınımız davetimiz üzere, Yeşilay kutlama haftamıza bir hayli duyarlı davranarak etkinliklerimize yazılı ver görsel medya geniş yer vererek kamuoyuna duyurmuşlardır.

Velhasıl bu yılkı Yeşilay Haftası Kutlamalarına katılan destek veren tüm yöneticilerimize, eğitimcilerimize, genel merkezimize, öğretmen ve okullarımıza, öğrenci velilerimize, tüm emeği geçen herkese, Milli Eğitim il Müdürümüz Rasim Çelik’e, Yeşilay Rize Temsilci Yardımcım ve İkizdere Temsilcimiz İsmet Kösoğlu arkadaşıma, Vakıflar ilköğretim Okulumuz Müdürü İhsan Çelik ve öğretmenlerine, kutlamalarımıza çelenk gönderen sivil toplum örgütlerimize, esnaflarımıza, eğitim kuruluşlarımıza, Şar Hospital Hastanesi Müdürü Şaban Semiz’e, öğretmen ve öğrencilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

Kıymetli okuyucularım, sigara ve türevi tüm zararlı maddeler gerçek bir intihar yoludur!

Bu sebeple, sigarayı önümüze hangi nakış ve yaldızlarla çıkarırlarsa çıkarsınlar, bilinen sağlık düşmanlarının başında sigaranın yer aldığını artık bütün dünya bilmektedir. O nedenle, halkımızın ve geçlerimizin başta ruhsal ve bedenen sağlıkları konusunda hepimizin sorumlu olduğu, başta eğitimcilerimiz ve anne babalar olarak her zaman çocuklarımıza karşı tedbirli ve iyi birer takipçi olarak, önce kendimiz yaşantı ve her halimizle aile bireylerimize örnek olmalıyız. Sigara içen bir aile büyüğü, aile fertlerinden her hangi birisine, oğlunda olsa sen içme demesinin hiçbir tesiri olamaz.

Zehirli bir bitki olan tütünün içerisinde 4 binden fazla zehirli madde bulunmaktadır. Uzun zaman sigara içenlerde, devamlı öksürük, balgam, nefes darlığı, zatürree ve iltihaplanmalar oluşur. En büyük zararı akciğerlere verir. Sigara akciğer kanserlerinin en büyük sebebidir. Yine kalp ve damar sisteminde tıkanma, kalp krizi, tansiyon yüksekliği ve mide ve boğaz kanserine sebep olur. Sigara, ağız ve boğazda tat alamama, sürekli ağız kokusu, dişlerde sararma ve çürümelere neden olur. Kemiklerde erken erime, çabuk kırılma, damarlarda tıkanma, bacaklarda kangren, ciltte kırışıklıklar, çabuk yaşlanma, saçlarda kırılganlık ve dökülme, parmaklarda sararma, tırnaklarda düzensizlik, libidoda azalma, cinsel yetersizlik, iktidarsızlık, erken çocuk düşürme, erken boşalma, sağlıksız bebek doğurma ve daha sayacağım onlarca hastalıklarda bir veya birkaçına birden yakalanmak ve hastalıklı birisi olarak yaşamak ve erken ölmek istemiyorsanız sigara içmeyi denemeyin ve içiyorsanız hemen bırakınız ve sigara içenlerden de uzak durunuz. Sigara bağımlılarının ömrü yaklaşık olarak en azından 8/10 yıl kadar kısalabilmektedir.

Sizleri üzmek için bunları yazmadım. Biz Yeşilaycılar, sigara içenlere değil, sigaraya düşmanız. Gelin Yeşilay Dostu olun, sağlıklı kalın, sağlıklı yaşayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum