1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Kıyamet ne zaman ve nerede kopacak?
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Kıyamet ne zaman ve nerede kopacak?

A+A-

Uzun süredir bütün dünyayı şaşkın ve hayretli bekleyişler içerisinde törpüleyen’ KIYAMET’  palavrası, Türkiye’de de umulandan fazla etkili oldu.
Merak önceleri biz az kahkaha davet etti; sonra iş karşılıklı dalga geçme ciddiyetsizliği içinde yarı kavgaya dönüştüren gerginliği yarattı.
Bazıları, bazılarını öyle ağır sözcüklerle ayıpladı ki, kavga çıkıp ışın cinayetlerle sonuçlanmaması, talihli deredütlerdi.
Türkiye’de bu maceranın kaçınılmaz bir parçası oldu. Bir yandan kahkahalı hayallerle süslenen küçük görmeler, öte yandan sabırlı bekleyişlerle başkalarının felaketine acıyanlar.
Açık oturumlar, ahkâm kesenler. Ve kurulan hayaller boşa çıktı. Kıyamet sadece Şirince’de değil, hiçbir yerde kopmadı.
***
Buna eskiden’ abesle iştigal’ denirdi.
Bazı şeylerin yeryüzünde bileşkesi yoktur. Abesle iştigal bunlardan biridir.“Abes” sözcüğünün Arapça’daki özel anlamı şudur: Abes, dananın kuyruğunun altındaki idrar kutusu demektir
Güya, söz konusu takvimde, tarihte milyonlarca insanın kıyamet kopacağı inancı, böyle bir abesin peşini kovalayan düşünce ve idrak zaafıdır.
Buna rağmen kıyamet koptuğunda dünyanın belli mekânlarında bulunulursa, o bölgelere uğramayacağına inanılan kıyametten paçayı sıyırmış olacakmışsınız
Selçuk’un Şirince  beldesi de  kıyametten kurtulacak mekanlardan biriymiş.Güya geceyi Şirince’de geçirenler kendilerini kıyametten kurtaracaklarmış..
***
Kıyamet hangi tarihte kopacak? Konusunda yeni bilgiler geldi. Adres ve tarih değişti. Meğer Şirince’de değil, Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı’ Sırt yayla’ daki bölge kıyametten etkilenmeyecek.
Kıyametin kopacağı tarih: 22 Aralık 2013.Kıyametten etkilenmeyecek tek yer: benimde köyüm olan Ardeşen Yukarıdurak’tan başlayıp, 3600 yükseklikteki ”Sırt Yayla” olacakmış. Yabancılar yanlış hesaplamışlardı, bulmuşlar. Seneye hatalarını telafı edeceklermiş.
Bilenler biliyor.’ Nuh Gemisi’nin bağlandığı demir direkler, hala Kaçkar dağlarında, yanı Altıparmak ta duruyor
Bazı bilim adamlarının Nuh Gemisi’nin kalıntıları Erciyes dağlarında bulunduğu şeklindeki demeçlerine inanmayın. Kalıntılar, Kaçkar dağlarında mevcut ve ispatlanmıştır.
Anlı şanlı, akıllı, her şeyi bilir yabancıları ve bizdeki destekçilerini sene Kaçkara bekliyoruz. Kaçkar, geniş alana sahip, herkesi barındıracak, helikopter inebilecek kadar geniştir.
***
Kıyamet bütün dinlerde aynı tarif ile anlatılır. Yahudilik’ te, Hırıstıyanlık’ta ve Müslümanlıkta kıyamet tarifi milimetrelik benzerlik gösterir.
Kıyamet, tek tanrılı dinlerin inanışına göre dünyanın sonunun geldiği vakittir. Saniye ile ifade edilir. Kıyamet, öyle günlerce, saatlerce sürmez.
Kıyametin koptuğu anda yeryüzünde yaşayan insan olmayacak. Tek canlının bile hayatta olmadığı anda yaşanacaktır. İnanışa göre, her şey bir saniyeden bile kısa sürede yaşanacak. Bütün ölülerin dirilerek mahşerde toplandığı zamanı tarif eder.
İslam inanışında” mahşer” ile” kıyamet” çok kişi tarafından aynı anlamda kullanılır. Öysa kıyamet, ölülerin canlanıp ayaklanmasıdır. Mahşer ise canlanıp ayaklanan ölülerin toplandığı yerdir. Kıyamet akıbettir; mahşer sadece mekândır.
Bütün televizyonlar, radyolar naklen yayın için seneye Kaçkara bekliyoruz.
Hepinizin yeni yılınızı kutluyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum