Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

KOFTERA

A+A-

 

           

            Karadeniz Bölgesinde kullanılan bir terimdir. Diğer yöreler de nasıl kullanılıyor bilmem farklı ismi olabilir. Koftera; su değirmenlerinde, su kanalında bulunan suyu kesmek için kullanılan kapağa verilen addır. Cumhuriyet tarihinde ‘kofteralık’ yapanlar, millet değirmeninin suyunu kesmek için her fırsatta görevlerini yerine getirmişlerdir. 2017 de yapılacak anayasa değişikliği söz konusu olduğunda, milletin değirmeninin çarklarını döndürecek ve önünü açacak 16 Nisan’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ve anayasa değişikliği referandumunda koftera olacaklar yine iş başında olmak için kollarını sıvamışlardır. Tarih boyunca, köprü yapılacak kofteralar hazır “yaptırmayız! Hayır”, yol yapılacak, otobanlar yapılacak; ağaçlar kesiliyor, yeşil yok ediliyor diye kofteralar hemen nöbette, hes yaparak enerji değirmeninin çarkları dönecek, halkın enerji ihtiyacı giderilecek kofteralar “doğa tahrip ediliyor” diye nara atmanın peşindeler. Saymakla tüketemeyeceğimiz birçok hizmetin ve yatırımın önünü kesmek için bir güruh, ellerinde koftera devletin ve milletin değirmeninin dönmesini engellemek için hazır beklemektedirler.

 Cumhuriyet tarihinde anayasa konusu hep tartışılmıştır. Sivil anayasa yapmak için harekete geçildiğinde yine kofteracılar iş başına geçerek engellemek üzere “hayır” deyip kofteralıklarını göstermişlerdir. Anadolu topraklarında yemlenip ABD’nin kümesine yumurtlayanlar, her zaman olduğu gibi yine engel olmak için yollara düşeceklerdir. Vatanperver insanımız her defasında olduğu gibi değirmenin suyunu kesmek üzere hazır olanların elinden kofterayı alıp suyu vermek için “evet” demeyi becereceklerdir. 

15 Temmuz gecesinde tamamen devlet değirmenini yıkmak isteyenlere karşı “dur” diyerek, canlarını ortaya koyanlar hatta hiç çekinmeden canlarını seve seve veren şehitler, kalan gaziler, 16 Nisanda devletin ve milletin hasar gören değirmenini onarmak için “evet” diyerek çarkların daha hızlı ve verimli dönmesini sağlayacaklardır.

Bu Kofteracı güruh her zaman var olacaktır, unutulmamalıdır ki  değirmenin suyunu kesmek isteyenler var olduğu gibi, akmasını sağlayacak olan nesilde her zaman vardır ve var olmaya devam edecektir. 16 Nisan referandumunun demokratik şartlarda,  huzur ve sükûnet içerisinde milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesi dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
7 Yorum