1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Kurban Bayramı
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban Bayramı

A+A-

Malumunuz kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir. Kurban, Allah-ü telanın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür.
Peygamberimiz hadislerinde bayramla ilgili,” Bayramlarınızı tehlil, takdis, tahmid ve tebriklerle tezyin ediniz.”
Bayram günleri; ana, baba, evlat, hoca, akraba, arkadaş, komşu ve hasta ziyaretleri yapılır. Bayram öncesi, yiyecek, giyecek ve temizlik gibi hazırlıklar yapılır. Bayram günlerinde herkes, temiz giyinir. Çocuklara yeni elbiseler alınır. Fakir, öksüz ve yetimler sevindirilir. Bayram namazından sonra, kabirler ziyaret edilir. Geçmişlerin, akraba ve din büyüklerinin ruhu için kur-anı kerim okunur. Dualar edilir, sadaklar verilir, kurban kesilir.
Daha sonra, aile büyükleri, dost, akraba, arkadaş ve tanıdıklar ziyaret edilir. Çocuklar babalarının ve aile büyüklerinin, gençler de yaşlıların ellerini öperler. Bayramlaşmaya gidilen yerlere herkes ekonomik gücüne göre hediye getirir. Bayramlarda hediyeleşmek sünnettir. Hastanelerde ve yurtlarda hastalar, gençler, öğrenciler ziyaret edilir, sevindirilir. Kısacası bayramda var olan bütün küskünlükler kapatılır. Sevgi, saygı ve sevinç bayrama hakim olur.
Herkesin mübarek kurban bayramını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum