1. YAZARLAR

  2. Halil ÇELİK

  3. MİHRAP KAÇIŞ ve TERFİYE ARAÇ EDİLECEK BİR MAKAM DEĞİLDİR !!!
Halil ÇELİK

Halil ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

MİHRAP KAÇIŞ ve TERFİYE ARAÇ EDİLECEK BİR MAKAM DEĞİLDİR !!!

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığımız 
500 Vaiz,
540 Murakıp,
600 Şube Müdürü,
400 Din Hizmetleri Uzmanı,
250 Şef olmak üzere toplam 2290 kadroya alım yapacakmış. 
Bu kadrolara genelde nereden kayma olacak?
Tabiki mihraptan. 
Hani mihrap asıl hizmet yeri diğerleri tali hizmet yerleriydi!!
Hiç asli hizmet yerinden tali hizmet yerine terfi olur mu?
Bu bir tezat değil midir?
Mihraplar başkanlığımızın vitrinidir. Camide hizmet üretilmezse vitrine koyabileceğiniz hiçbir ürününüz olamaz. 
Uygulanan bu yöntem kurumumuza asla fayda temin etmez. Bilakis zayıflatır. Amacından uzaklaştırır.  
Masa başı işlerde mesleki bilgiden ziyade kurumu tanımak, hedeflerini bilmek esastır. Hâlbuki birçok mesleki bilgileri, meziyeti üst seviyede olan hocalarımız bu görev değişikliğini tercih edebiliyor.
Bizim amacımız bu duruma adeta zorlanan hocalarımızı tenkit etmek değildir. Sorunlarımızı konuşup hakikatin izhar olmasıdır. Zira milletimiz camilerden hizmet bekliyor. 

Peki hocalarımızı böyle bir tercihe götüren sebepler nelerdir?

1. Müftülüklerimizi de aşan cami derneklerinin sorunları.. 

Dernekler masasına bağlı olması hasebiyle cami görevlilerinin ve müftülüklerin direk bir yaptırımı olmaması. Bütün dernekler de sorun mu var? İstisnalar hariç maalesef genel itibari ile var. Hakkaniyet açısından şunu da ifade edelim sorunların tamamı dernek yönetimi kaynaklı değil. Cami görevlileri ve müftülük kaynaklı da olabiliyor. 
Vuzuha kavuşturulması gereken en önemli sorunun bu olduğu kanaatindeyim. Dernek veya bir başka isimle bütün toplumu kucaklayacak, teşkilatlanma imkanı olacak Cami görevlilerinin ve müftülüğün öncülüğünde bir yapıya kavuşturulmalıdır.

2. Marifet iltifata tabidir. 

İmam, Müezzin ve cami hizmetlerinin tam bir tanımı olmamasıdır. Cami de namaz kıldırıp, ezan okumanın dışında fazla birşey yapmayan ile bir mahallin kaderini değiştiren İmam ve müezzin kurum nezdinde aynı statüde kabul ediliyor. Ve yukarıda belirtilen tali kadrolar yine kurum nezdinde herhalükarda üstün kabul ediliyor. Bazı hocalarımız belli bir aşamadan sonra yıpranmışlığın verdiği kırgınlıkla böyle bir hata yapabiliyor. 

3. Sorumluluğun ağırlılığı..
Mihrap ulaşılması kolay fakat kutsiyeti yüksek bir makamdır. Bu sorumluluğu taşımak istemeyen kolayı seçen kardeşlerimiz böyle bir tercih yapabiliyor. 

Tekrar ifade edeyim. Bu serzenişim böyle bir tercih yapan hocalarımızın şahsına değildir. Herkes kendini en iyi tanır. Daha iyi hizmet yapmayı düşündüğü bir mevkiye seçmesi tabi hakkıdır. 

Amacım;
Camilerimizin yeniden mefküresine kavuşması milletimize hak ettiği hizmeti sunmasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum