1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. Modern eğitim aldatmacası
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

Modern eğitim aldatmacası

A+A-

Modern eğitim diye ülke insanımıza yutturdukları sistem bütün kesimler tarafından eleştirilere uğramasına rağmen halen bir düzenleme yapılmadığı ve bu işin resmen cinayete dönüşerek genç beyinleri katledercesine sürüp gitmekte olduğu görülmektedir.

Bu nasıl modern eğitim ki insanları ve ülkeyi bir türlü teknolojiye ulaştıramıyor, medenice tartışmayı öğretemiyor, sanayiyi ve kalkınmayı bir türlü sağlayamıyor? İnsani değerleri bilerek yaşamayı, insan olma yolunda mesafe kat etmeyi öğretemiyor…

Modern eğitimin yaptığı şey ortadadır. Batılıların elma şekeri gibi sunduğu bu sistem yıllarca bizi oyalamış ve zamanımızı öldürmüştür. Modern eğitimin bize getirdiği başlıca yanlışlıklar şunlardır: 

1 - Bilgiyle bilgi ahlakını birbirinden ayırarak toplumu bilgi çuvalı haline getirip ‘Bildiklerini hayata geçirmesen de olur’ diyerek üretmekten uzak tutmak, bilgiyi harekete geçirmemek.

2 - Bilgiçle bilgi arasını ayırmak. Hoca olmadan bilgiye ulaşırsınız, öğretmene gerek yok düşüncesiyle bilgi bankaları oluşturarak hocanın şahsında ve davranışlarında gelişen bilgi ve yaşam biçimini halktan uzak tutmak. Öğretmenin örnek insan olma özelliğini ortadan kaldırmak.

3 - Farklı karakterlerde ve kabiliyetlerde yaratılan insan canlısını aynı kalıba koyup kalas muamelesi ederek tek tip haline getirmek. Dolayısıyla da farklı kabiliyetlerin ve dehaların ortaya çıkmasını engellemek.

4 - Başarı odaklı eğitim deyip sadece sayısal başarıyı başarı kabul etmek. ‘Keyfiyetin ne önemi var?’ deyip sayısal alanda başarılı olanı; ahlaklı, dürüst ve kabiliyetli olana tercih etmek. Oysaki sadece sayısal alanda başarılı olan bir genç erdem sınavına tutulduğunda belki de “0” alacaktır.

5 - Sayısal başarıyı putlaştırmakla diğer başarıları hiçe sayarak ahlaksız, erdemsiz, dürüst olmayan bir toplum oluşturmak. İşte bunlarla gençliği oyalamak.

Gerçek eğitimin değeri, aslına bakıldığında her yönüyle başarıya ulaşmak, toplumda bilgisiyle, becerisiyle, ahlakıyla, davranışıyla, dürüstlüğüyle, saygın ve güvenilir birey olma yolunda kat ettiği mesafe ile ölçülür.

Bir tek alandaki başarı, gerçek başarı sayılmayacağından, modern eğitim diye Batılıların bize yutturduğu eğitim modeli neden kendilerinde uygulanmaya alınmamıştır? Mademki iyi, neden kendileri yapmamakta?

Ülke insanımız bunları anlamalı ki yetkilileri zorlayıp insan kaynaklı ve odaklı eğitimin geliştirilerek uygulanmaya konulmasını sağlasın.

ÖSS işkencesinden gençlerimizi kurtaran bir sınav sistemi geliştirilmelidir.
Bakanlardan hatta başbakandan bile sisteme isyanlar geldiği halde neden bu işe el atılmaz? O da ayrı bir muammadır bilinmez.

Başbakan şikâyetçi, bakan şikâyetçi, suçlu kim o da bilinmez.
Ülkenin eğitiminde gerçek insan yetiştiren, eşitlik ilkesine dayalı sistem geliştirilmedikçe; insanımız gerçek kalkınmayı, gelişmiş demokrasiyi, insan haklarına saygıyı asla elde edemeyecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
17 Yorum