1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Muktedir ve Karizmatik Başbakan
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Muktedir ve Karizmatik Başbakan

A+A-

Sevgili Pazar 53 okurları,

Yazılarımı takıp edenler bilirler; bürokrasideki tüm görevlerime eski Başbakan, hemşerimiz Mesut Yılmaz döneminde geldim. Kendilerine gönül ve teşekkür borcum var. İnkâr edecek değilim, etmedim de.

AKP iktidara geldiğinde; dönemin Başbakan Yardımcısı Şener tarafından görevden alınan Rizeli ilk Genel Müdürüm. Yargıya gittim, haklılığımı ve haksızlığa uğradığımı tescil ettirerek görevime geri döndüm ve istifa ettim. Başbakan Erdoğan bu gelişmeleri bilmiyor. Ama dönemin Bakanı İmdat Sütlüotlu ve diğer siyasetçiler biliyorlardı, müdahale etmediler. Yine TRT Genel Müdürlüğü için RTÜK’te yapılan seçimleri bir oyla kaybettim, yanı 104 kişi arasında ilk dörde girdim, ilk üçe giremedim. Bu seçimlerde de bölge siyasetçileri bana destek vermediler, beni yakından tanıyınca da pişman olduklarını öğrendim. Neyse; 7 yıldan beri, bu bilgi ve tecrübelerle atıl durumundayım.

Şunun için yazıyorum; bu yazımı okuyanlar öküzün altında buzak arayıp ‘amma da yağ çekiyorsun’ diyecekler. İlgisi yok; sadece gerçek ve tespitlerimi aktarıyorum.

***

Her zaman söylerim, Karadeniz Türkiye’nin çimentosudur. Çalışkan, vatanperver, onurlu ve gururlu insanlardır Karadenizliler. Haksızlığa izin vermedi, teröre bulaşmadı. Hem dinine bağlı, hem cumhuriyetine sevdalıdır. Demokrasi içinde hep lider yetiştirdi. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı çıkardı. Hasan Saka; Karadenizli ilk Başbakandı. Daha sonra Mesut Yılmaz, şimdi de Recep Tayyip Erdoğan. Köksal Toptan da Murat Karayalçın da Rizeli.

Demokrat Partisi eski Genel Başkanı Süleyman Soylu da Anavatan’ın son Genel Başkanı Salih Uzun da bizden. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Prof. Dr Haydar Baş, Yaşar Okuyan, Besim Tibuk ta Karadenizli. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da aramızdan…

Gördüğünüz gibi, bu verimli toprak çok lider çıkardı, çıkarmaya devam edecek. Siyasi ayrım yapmadan, her hemşerimle gurur duyuyorum.

***

Şimdi gelelim konumuza. Başbakan Erdoğan rakipsiz bir siyasi liderdir. Kendisinden önceki Başbakanlara hiç benzemiyor. Partiyi kurdu, altı ay içinde tek başına iktidara taşıdı, Parti’nin büyük Kongrelerinde rakipsiz lider oldu. Bütün eleştirilere rağmen ikinci kez tek başına iktidara gelmeyi başardı

Yanında çalışmaktan, görev almaktan onur duyduğum esi bakan Yılmaz Karakoyunlu’nun belirttiği gibi, Başbakan Erdoğan için kullanılan sıfatlar, kendisinden önceki liderlerin hiçbiri için kullanılmadı. Atatürk hariç. İktidarı kullanma mahareti olan muktedir adam. Sadece sayısal olarak iktidarda değil, muktedir olduğu için de iktidarda. Bazılarının yazdığı çizdiği gibi tek başına iktidarda olmanın gücü değil. Yüzde 20 oy alıp muhalefette de olsaydı böyle davranırdı Erdoğan. O, bulunduğu konumun kudretini kullanabilecek karakterde birisi. Bu özellikleriyle de takdir topluyor.

Bakanları için ‘kapı dışına koyarım’, Meclis Başkanına ‘sen mi susturacaksın, yoksa ben mi susturayım’ diyebilen, sokaktaki vatandaşa yakın, çocukları sevebilen, öpen, yakınlarının cenazesinde tabutu omzuna alan, bir çiftçiye “ananı da al git’, eylem yapanlara ‘yan gelip yatma yeri değildir’ diyerek samimi iradeyi gösterebilen karizmatik bir Başbakan. Sadece karizmatik değil, muktedir kişi olduğunu da ortaya koyuyor. Tedbirini alan kişi. Üç koldan gelecek olanı tek kola indirecek şekilde gerekli önlemleri alabiliyor.

Sonuç olarak, Bakan Karakoyunlu’ya katılıyorum. Sayın Başbakan Atatürk’ten sonra en muktedir lider. Beğenin veya beğenmeyin, siyasi tercihinizi bir yana koyarak bir tespit yapacak olursanız bunu görürsünüz. Başbakan, yine Atatürk’ten sonra, grubunda, kabinede dediğini yaptıran güçlü bir lider. Başbakan Erdoğan’a Karadeniz Bölgesi’ndeki gezisini eksiksiz hazırlayan AKP Trabzon ve Rize il başkanlarına ve teşkilatlara teşekkürler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
14 Yorum