1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Otobüste cep zararsız
Otobüste cep zararsız

Otobüste cep zararsız

Mercedes, otobüslerinde cep telefonu kullanımının teknik arızaya neden olmadığını açıkladı.

A+A-

Mercedes-Benz Türk yetkilileri, otobüslerinin uygun bakım ve servisi yapıldığı sürece cep telefonundan zarar görmediğini ancak telefonların kalp pilini etkileyebileceğini belirtiyor.
İstanbul Belediyesi tarafından ithal edilen otobüslerle birlikte cep telefonu tartışmaları yolcu ile şoför arasında gerginliklere neden oluyor. Cep telefonu kullanımının otobüslere zarar verdiğini savunan belediye otobüsü şoförleri yolcuları sürekli uyarmak zorunda kalıyor. Konu hakkında görüşünü sorduğumuz Mercedes-Benz Türk yetkilileri araçlarında işletim güvenliğinin tehlikeye düşmesi durumunun çok daha az olduğunu, fakat uygun olmayan bakımlar, tamirler, kaza sonrası onarımlar, kötü kullanım şartları ve araca gelen diğer bütün zararlar nedeniyle araç elektroniği için öngörülen koruma önlemleri zayıflayabilir, etkinliğini yitirebileceğini kaydediyor.
SAĞLIĞI ETKİLEYEBİLİR
Yetkililer, cep telefonları ve telsiz aygıtlarının araç içinde kullanımına karşı en önemli gerekçelerden birinin de yolcu sağlığı olduğu belirterek, "Otobüsün iskeleti Faraday kafesi görevi üstlenebileceğinden, içeride bulunan yolcu büyük oranda elektromanyetik dalgalara maruz kalıp ciddi zararlar görebilir. Bunun dışında özellikle kalp pili ve işitme cihazı kullanan kişiler, bu cihazlarda işlev bozukluğu doğma olasılığı yüksek olduğu için çok daha ciddi tehlike altındadırlar" şeklinde açıklama yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız