1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Rize Huzura Kavuşacak
Rize Huzura Kavuşacak

Rize Huzura Kavuşacak

Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş ile İldeki asayiş projelerini konuştuk.

A+A-

TEKNOLOJİYE AYAK UYDURACAĞIZ
Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş Rize’de suç oranlarının düşmeye başladığını söyleyerek, “Rize halkı ile el ele çalışmalarımızı sürdüreceğiz. En önemli projelerimizden biri Rize giriş, çıkış ve şehir merkezini kamera sistemi ile donatmak. Ayrıca sosyal tesislerimizi yaparak araçları yenilemek ve şehirde trafik sorununu çözmek istiyoruz” dedi.
Röportaj: Mustafa BAYRAK
Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş Rize de polis vatandaş el ele vererek önemli projelere el atacaklarını söyledi.
Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş kaldırılan polis evinin Rize limanında DLH’ye ait eski binada bulunduğunu söyleyerek “Çevik kuvvet müdürlüğünü buraya götürdük. DLH’ye ait bir bina ve 3650 metre kare arsa var. Burada bazı tesisler yapma girişimlerimiz olacak. İstanbul’dan bir mimar arkadaşımız geldi ve kendisine bazı projeler çizdirmekteyiz. Öncelikle Çevik kuvvet şube müdürlüğünün bulunduğu bu bina da bazı değişiklikler yapacağız. Burada 1,2 milyon dolara mal olacak bir sosyal tesis yapmayı düşünüyoruz. Havuzlu, restoran ve saunalı tesisimizi tüm halkımıza açacağız. Öncelikle bir destekleyici arıyoruz. Tesislere ismini vereceğimiz bir sponsor ile bunu yapmayı düşünüyoruz. Gerekli proje çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Böyle bir iş adamını bulduğumuz takdirde 4 yıldızlı bir otel niteliğinde olacak tesisin inşaatını hemen başlatmak istiyoruz.” dedi.
RİZE’Yİ AĞ İÇİNE ALACAĞIZ
Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş İlde bir bilgi işlem merkezi kurulacağını da söyleyerek “Şu anda yeni yapılmakta olan kültür merkezinin giriş katında böyle bir Proje çalışmamız var. Ancak trafo merkezinin hemen bizim yanımızda olması bazı sakıncalar doğurmakta. Trafo merkezi sahile dolguya veya başka bir alana taşındığı takdirde Kültür sitesi altında dev ekranlı ve Rize’nin girişi ile çıkış noktasına kadar şehir merkezini tamamen kamera altına alıp tüm noktalardan denetim yapabileceğiz. Ayrıca kurulacak olan sistemle çeşitli illerde çalıntı olan araçların ilimize girdiği anda sistem aracın çalıntı olduğunu uyaracak ve araç ele geçecek. Bunun yanında tüm muhtarlık bilgilerini girerek şehir de aranan, kaçak kişilerin de yakalanması sağlanacak. Yanlış yerlerde park, hatalı sollama ve çeşitli trafik suçları da bu işlem sayesinde ortaya çıkacak. Bunun için 2 milyon dolar dolayında bir paraya ihtiyaç var. Bunun yerleşmesi için PTT hatları ve Belediye Sinyalizasyon hatları kullanılacak. Bu sistem İstanbul’da belirli bölgelerde kurulu” dedi.
Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş eski Rize adliye binasının emniyet müdürlüğüne verilmesi konusunda çalışmaları olduğunu da söyleyerek “Buranın bize verilmesi halinde eski adliye binasını bilgi işlem ve sistemi takıp etme merkezi yapacağız. Ayrıca adliye binasının altında kamera sistemli, son teknolojiye uyumlu modern bir nezarethane yapacağız.” dedi
SUÇLUYU YAKALAMAK SORUN DEĞİL
Suçluyu yakalamak kendi görevleri olduğunu söyleyen Rize Emniyet müdürü Şammaz Demirtaş “Rize merkezde 12 belirlenen ve 8 dolayında belirlenmeyen okul önlerinde odaklaşan bazı tinerci ve balicilerın olduğunu tespit ettik. Bunları kovalamak veya yakalamak bizim işimiz. Ancak bu çözüm değil. Bir okuldan kovalarız diğerine gider ve bu ilimizde yayılır. Biz bunu istemiyoruz. Bunlara kalıcı çözüm getirmek önemli. İş sahibi yapmak aş vermek, tedavi etmek gibi. Önemli olan bunları topluma kazandırmanın yolunu bulmaktır” dedi.
ARAÇLARIMIZ YENİLENMELİ
Müdür Şammaz Demirtaş Rize’de doğal şartlara göre araçlarının olmadığını söyleyerek, “Şimdi Derepazarı ilçesinde de emniyet teşkilatımızın şubesini açacağız. Şehir merkezinde tüm araçlarımız artık ihtiyaca cevap vermemekte. Çekişli araçlara ihtiyacımız var. 9 ilçemize birer ve şehir merkezine ise 4–5 tane araç ihtiyacımız var. Bu araçlarla doğal koşullarla mücadele etmek zor. Tüm araçlarımızın değeri yaklaşık 2 trilyon dolayında. Teşkilat olarak kendimizi teknolojiye ayak uydurtmak zorundayız. Eksiklerimiz çok. Tamamlamak için çalışmalarımız var. Rize, teknolojisi ile çalışmaları ile örnek bir il olacak” dedi.
YER SIKINTISI VAR
Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş Rize’de yer sıkıntısı olduğunu da söyleyerek “Öncelikle trafik sorunu çözülmeli. Biz emniyet olarak verilen karara uyarız ve uydururuz. Bize verilen emirleri yerine getiririz. Ancak Rize’de başlı başına bir trafik sorunu var. Yapılacak sistemlerle şehir içi trafiği rahatlar. Mevcut meydandaki otoparkın altına inilerek çift katlı hale getirilebilir. Emniyet müdürlüğü ve arkasındaki okul, yıkılacak olan stadyumun yerine taşınabilir. Stadyumun yerinde iş merkezi yapılacağını öğrendim. İş merkezi bizim olduğumuz yer ve arkasındaki okulun yerine yapılarak altı otopark şeklinde kullanılabilir. Burada bin araçlık otopark yapılır ve Rize’nin trafik sorunu tamamen çözülür” dedi.
RİZE’DE ASAYIŞ SORUNU YOK
Emniyet Müdürü Demirtaş Rize de meydana gelen bazı ufak tefek olayların üstesinden geldiklerini ve faili meçhul olayları aydınlatacaklarını belirterek “Rizede asayişinin tamamen sağlanacağını söyleyebilirim. Bazı hırsızlık olayları olmaktadır. Bunların üstüne gidiyoruz. Bu tür olaylarda ülke genelinde artışlar olmakta. Ancak ilimizde de bu tur olaylara rastlamak mümkün. Polisiye tedbirlerle bunların üstesinden geliyoruz. Hırsızlık olayları her zaman vardı şimdi de var. Ancak ilerleyen zaman içerisinde görülecek ki hepsinin üstesinden geleceğiz. Yeter ki vatandaşımız emniyet ile el ele vererek huzurlu bir kent olma anlamında bize destek olsun” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum