1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Rize Valisi ne demek istedi?
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize Valisi ne demek istedi?

A+A-

Rize Valisi Sayın Kasım Esen, geçen gün Rize Basınını Sevimli Konakta ağırladı.
Vali Esen’in kariyeri ile ilgili göreve başladığında okuyucularıma bir kısım bilgiler aktarmıştım. Bugün görüldüğü gibi, Rize’nin meseleleri için, gece ve gündüz mefhumu tanımadan koşturan, etrafına sinerji yayan bir performans sergilemektedir.
Rize’de görev yapan yazılı ve görsel basınla Sevimli konaktaki yemekli basın toplantısında değerlendirme toplantısı yapan Sayın Vali Kasım Esen’in, Rize’nin sorunlarına yönelik kısa zamanda elde ettiği hâkimiyet ve donanımı takdire şayandır.
2006 yılındaki Rize’nin Yatırımlar ve gerçekleşme oranlarının değerlendirme toplantısında Vali Esen en büyük yatırım sektörü olarak Rize sahil yolunu açıkladı. İkici en büyük yatırım ve harcama KÖYDES projesinde gerçekleşmiştir. Bir yıl içersinde 113 km. yolun betonlandığını ifade etti Sayın Vali.
Sayın Esen’in en önemli temas ettiği konulardan birisi de; en kısa zamanda Rize’de Çay ihtisas gümrüğünün kurulması, Çay ithal etmek isteyenlerin mutlaka Rize’ye gelerek işlemlerinin buradan yürütülmesi zorunluluğudur.
Sayın Vali Rize’deki işsizlik rakamının yüksek görülmesindeki faktörün Çay-Kur’un geçenlerde almış olduğu bin 500’e yakın işçi nedeniyle yapılan müracaatlardan kaynaklandığına dikkat çekti. Sağlıkta ülke genelinde gelişmişlikte 22’ncı sırada olmanın göz ardı edilemeyecek bir başarı olduğunu, bu başarının Milli Eğitimde, hatta diğer bir çok eğitim kurumlarında yükselen bir trend olduğunu, her geçen yıl bu trendi düşürmeden artırmak için, Eğitim, sağlık ve ardından Organik tarımla yatırımları bütünleştirmek istiyoruz diye açıkladı.
Bir kısım basında farklı yansımasına rağmen, Sayın Vali Kasım ESEN; Sivil toplum örgütleri ve mevcut derneklerin, Çevrecileri v.s kuruluşların şikayet etmeyi bırakıp, proje, işbirliği ve çözüm üretmeleri gerektiğini de vurguladı. AB Kriterlerinde proje üretemediklerini, bu noktada çok zayıf olduklarını, proje üretemeyenlerin yönetimde söz sahibi olamayacağını dile getirmiştir. Bu noktada Sayın Vali Esenin ne kadar haklı olduğuna kimse itiraz etmemelidir.
Kısaca ifade edersek, Sayın Vali Kasım Esen; Her konuda tenkit ve eleştiri yerine işbirliği kültürünü geliştirmeliyiz diyerek, önemli bir konuya parmak basmıştır.
Bu arada Rize basının, Rize’nin sorunlarına ne kadar duyarlı ve bilgili olduğuna bir kez daha şahit oldum. Basın mensubu arkadaşlarımı bu duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum.
Sayın Valimiz Kasım Esen beyi, Rize’nin mesellerini çözme noktasında göstermiş olduğu gayretten dolayı kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız