1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. Rize zor bir şehir
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize zor bir şehir

A+A-

Aslında kolay olan işler zora giriyor. Olmadık beklentiler sıkıntı veriyor.

Rizespor hayal ile gerçeği ayırırsa işi o derece kolay olacak.

Rizespor’da ne zaman neyin ne olacağı belli olmaz!

Her an her şey olabilir.

Son 3–4 sezonda her yıl üç teknik direktörün değiştiği yeşil-mavililer de Raşit Çetiner, uzun vadeli 4.5 yıllık bir sözleşme ile göreve gelmişti. Başkan ve yönetim uzun vadeli düşündüğünden hedef ve amaç teknik kadroda istikrarı yakalamaktı. Ama gel gör ki 6 ayda bir teknik direktör değiştirme istikrarı bir kez daha değişmedi. Buçuğu tamamlayan Çetiner, sözleşmesinin sona ermesine 4 yıl kala gitti. Görev yaptığı sürede söylemleri ile icraatları örtüşmedi en ufak bir başarı gösteremedi. İç saha da doğru düzgün bir maç kazanamadı. Çetiner de Rizespor tarihinin en başarısızlarından biri oldu.

Bu kulüpte hocalık yapmak hem kolay hem zor... Rize şehir olarak zor bir yer olduğundan burada kolay kolay isim beğenilmez. Ayrıca kolay bir yer başarılı olan desteklenir, olamayanın gözünün yaşına bakılmaz. Değirmen gibi gelen ufalanır gider. Rizespor’da bir yıl hocalık yapmak başarıdır. Rizespor ile Raşit Çetiner’in yapısı aynı paralelde olmadı. Zaten olması da mümkün değildi.

Birkaç yılda onlarca hocanın değiştiği Rizespor’da şimdi Oktay Çevik, Hasan Vezir modeli’ni isteyenler var. İkisi de Rizeli olup her hoca değişikliğinde gündeme gelen isimler. Bu formülle oluşturulmak istenen model tutar mı tutmaz mı? Bu tartışılır. Yükü kaldırıp kaldıramayacakları da tartışılır. Sınırı olmayanlar, ne bildiğini bilmeyenler bulur bir çok kusur. Rize zor bir yer Çevik-Vezir modeli de tartışmaya açık. Ancak hayallerin etkisinden kurtulmak gerek. Defolu olan bir takım ligi hayal kırıklığıyla 9. sırada tamamladı.

Tesisleri ve yeni stat’ı ile hedefi süper lige çıkmaktan başka bir şey olmayan Rizespor’ da modellerin başarılı olmaktan başka hiçbir şansları yok.

Teknik Direktörlük için model bir şekilde oluşturulacak ama asıl önemli olan transfer.

Peki, transferde doğrumu yapıyoruz? Yoksa posası çıkmış yıldızlara boşuna para mı döküyoruz? Artık başkalarını hak ettiğinden fazla bir şekilde zengin etme dönemi bitti.

Sanki marifetmiş gibi kim büyük paralara futbolcu alırsa o büyük iş yapmış sayılır ve el üstünde tutulur. Ancak çuvalla para dökülen futbolcunun oynadığı takım sezon ortasında çuvallamaya başladığında, o el üstünde tutulan kulüp de başkanı da, yönetici de ve nihayetinde futbolcu da yerle bir edilir. Örnekleri var.

Bu yüzden Rizespor transferde çok dikkatli olup akıllı hareket etmek zorunda... Artık hata yapma lüksü yok.

Unutulmamalıdır ki, dev eserleri taçlar değil onları işleyenler meydana getirir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum