1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Rize'de kış turizmi
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize'de kış turizmi

A+A-

Aslında Rize’mizin dağ ve yaylaları kış turizmi için, macera yaşanacak coğrafi konumdadır.
Ovit, Ayder, Kaçkarlar, Potuk, Sivrikaya, Anzer ve daha birçok yayla ve dağlarımız kış turizmi için birer palandöken olabilirdi.
Tabi ki bu konuda çok geç kalındı.
İkizdere’nin yetiştirdiği bir değer olan, gazeteci- yazar dostum İsmet Kösoğlu, kendisinin yaşadığı İkizdere, Ovit, Cimil ve Sivrikaya için, kış turizmi başlatılması ve bir an önce değerlendirilmesi konusunda yıllardır yazıyor. Bu konuda, Valiliğimiz bünyesinde, Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzde ciddi çalışmalar yapmaktadır. Fakat belli bir çalışmadan sonra bu projeler onları da aşmaktadır. Hükümetin karar ve gücü devreye girmektedir.
Cumhuriyet tarihinin bence başarılı iktidarlarından birisi olan AK Parti hükümetini, TBMM’de İlimizden temsil eden üç Milletvekilimiz maalesef bu konularda kayda değer bir çalışma sergileyememişlerdir.
Şimdi Gümüşhane Valimiz olan, eski Rize Valimiz Sayın Enver Salihoğlu kış turizmine yönelik önem arz edecek çalışmaların içersine girmişti. Bu çalışmalarını şimdilerde Gümüşhane’de sürdürdüğünü bölge basınından izlemekteyiz.
Geçen yıl, Rize Belediye Başkanı Sayın Halil Bakırcı’nın fikri ile Ayder ve Kaçkarlarda helikopterle kayak sporu gerçekleştirilmişti.
Artık Ayder’de, Kaçkarlar’da kayak yapılacak, Bu sporlar için yerli ve yabancıları aylarca ağırlayacak otel ve kampların sayısı her geçen yıl hızla artmaktadır. Bu tesisleri 12 ay açık tutmak, bu şehrin geleceği, bu dağ ve yaylalarda yapılacak olan yaz, kış ve termal turizmin devamlılığının sağlanmasına bağlıdır.
Bu konuda yeni göreve gelen Sayın Valimiz Kasım Esen’nın başarılı olacağına inanıyorum.
Rize’mizin tanıtımı için, Eski Valimiz Sayın Enver Salihoğlu zamanında hazırlanan afiş, broşür ve dergiler gerçekten çok detaylı ve çok kaliteli, en güzel fotoğrafların yer aldığı bir şekilde hazırlanmıştır. Bu çalışmalarından dolayı, Eski Valimiz Enver Salihoğlu’nu bir kez daha, saygı ve sevgi ile hatırlıyorum. Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız