1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. RİZE’DE SEÇİM HAVALARI
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

RİZE’DE SEÇİM HAVALARI

A+A-

Rize ve ilçelerinde 2014 mahalli seçimleri için düdük çaldı, yarış başladı.

Rize merkezde iki hoca yarışı önde götürürken, CHP ve MHP de varlık göstermek için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor.

Siyasette tecrübeli Saadet Partisinin adayı olan Bekaroğlu Hoca her geçen gün AK Partiyi ve Rize milletvekillerini köşeye sıkıştırmanın gayreti içerisinde.

AK Parti Rize milletvekili Sayın Karal’la girmiş olduğu mal beyanı düellosunu noterde noktalayarak kamuoyunda bir adım önde görünmenin zevkini yaşadı.
Ardından girdiği imar düellosunda Bekaroğlu Hoca, kendi il başkanının ruhsat verdiği binayı gündeme almasıyla hayalleri suya düşürdü.

Rize merkezde AK Parti cephesinde aday adaylığı süreci her ne kadar iyi yönetilmemiş olsa bile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendi evinde yapacağı mitingle, vereceği özel sözlerle seçimi rahat alacağı bir durum görülmektedir.

Ülke gündeminde 2014 mahalli seçimleri normal bir seçim olmayıp değişim ve dönüşüm seçimi olacağından Rize ili AK Parti için oy oranını yüksek tutacaktır.

Rize’nin ilçelerine bakıldığında Fındıklı ilçesini 2009 mahalli seçimlerinde belediyeyi AK Parti 2457 oyla alırken CHP 2145 oyla ikinci olmuş, DSP 1010 oyla yarışı üçüncü sırada sona erdirdi. 2014 seçimlerinde Fındıklı tablosunda manzara AK Parti’nin yanında CHP ve MHP’nin varlığı gözükmekte, DSP’nin varlığı ortadan kalkmış bulunmaktadır. DSP’nin yokluğunun Fındıklı’da sandığa yansıması nasıl olacaktır merak konusu olduğundan AK Parti için endişe verici bir tablo gözükmektedir.

Rize’nin Ardeşen ilçesinde 2009 seçimlerinde yine az farkla belediyeyi AK Parti 6473 oyla almış ANAP’ın ittifak adayı 6253 oyla ikinci olmuştur. Saadet Partisi de 537 oyla üçüncü olmuştu. 2014 mahalli seçimlerinde Ardeşen’de AK Parti’nin karşısında güçlü bir aday görülmemektedir. Ak Parti’nin adayı seçimi rahat alacağından emin olduğu hissedilmektedir.

Rize’nin Pazar ilçesinde 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti seçimi 3825 oyla alarak, CHP adayı 3419 oyla ikinci olurken, MHP adayı 1020 oyla üçüncü olmuştu. 2014 seçimlerinde rakipler aynı, seçim AK Parti ile CHP arasında geçeceğe benzemektedir. AK Parti cephesinde aday adaylığı süreci iyi yönetilmediğinden belediye seçimi ortadadır. MHP ve Saadet’in alacağı oylar seçimi belirlemede etkili olacaktır.

Rize’nin Çayeli ilçesinde 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti 5769 oyla seçimi alırken ANAP’tan seçime katılan İsmail Çiftçi 4603 oyla ikinci olmuştu. 2014 seçimlerinde AK Parti’nin adayı Dr. Esen’in siyasete yeni katılmış olması, geçen dönem ANAP’tan aday olan Sayın Çiftçi’nin bugün Saadet Partisinden rakip olması Dr. Esen’in durumunu zorlaştırmaktadır. İnce hesaplar yapacak olan Çiftçi Çayeli’nde geçmişte AK Parti kurucusu olmanın avantajını da hanesine katabilmenin şansını kullanacaktır. Ancak Çayeli’nin Hayati Ağabeysi bakan olmanın ağırlığını ortaya koyarak öyle veya böyle Ak Parti’nin seçimi alması için bütün marifetini gösterecektir.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 2014 seçimi bağımsız adayla AK Parti arasında geçeceğe benzemektedir.

Hemşin ilçesinde de AK Parti ile CHP arasında aynı durum söz konusudur.

Rize’nin Kalkandere ilçesinde banko AK Parti diyebiliriz. İyidere, Derepazarı adaylık süreçlerinden dolayı belirsizliğini devam ettirmektedir. Rize’nin Güneysu ilçesinde de AK Parti’nin rahat alacağı görülmektedir.

Beldelerde aday adaylığı, meclis ve il genel meclis adaylıkları belirlemede yeterli liyakat gözetilmediğinden belirsizlik hüküm sürmektedir.

2014 mahalli seçimlerinin vatana, millete, tüm siyasi partilere hayırlar getirmesi dileğiyle…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
22 Yorum