1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. Rize'de seçim ne olur?
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize'de seçim ne olur?

A+A-

22 Temmuz seçimlerinde Rize ili çok önem arz ediyor.
Çünkü Rize, genel başkanların, başbakanların ili.
Geçmişte liderlik koltuğuna az da olsa oturan Mesut Yılmaz’ın bağımsız aday olduğu çok özel bir ilimiz.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes tabii ki gelip Rize den milletvekili adayı olabilir.
İşte Mesut Yılmaz bu hakkını kullanarak geldi ve bağımsız aday oldu.
Seçilirse ne olacak?
Bağımsız bir milletvekili olur, meclise rahat girer çıkar, vekil maaşı alır…
Bundan sonra Erkan Mumcu’nun yerini almak için biraz daha kolay uğraşır…
Hatta DP’yi rahatsız ederek “Bu partileri Süleyman’la ben birleştirdim” deyip, Ağar’ın da koltuğunu elinden almak için mücadele eder.
Daha sonra kafasında Cumhurbaşkanı adayı olmak için koalisyonlarda, mecliste olmanın fırsatlarını değerlendirmeye kalkar.
Çünkü o iyi bir poker oyuncusudur.
Oyunların bütün yollarını dener.
Bağımsız olarak Rize’den seçilme şansının yüzde kaç olduğunu henüz kestirmek güç.
Çünkü Rize’nin her yerinde; kahvede, köyde, bahçede, iki veya üç kişinin bir araya geldiği her mekânda hükümetler kurulur, hükümetler bozulur.
Günler böyle geçer. Rizeli herkes kendine göre siyaseti çok iyi bilir. Onun için Rize’de 22 Temmuz’da neler olacağını tam kestirmek zor iş.
AKP cephesine gelince Tayyip Erdoğan ve adayları kendi ilinden başkasına milletvekilliği kaptırmak istemez. Tehlikeli bir pozisyona elbette girmez. Bütün kozlarını Rize’de kullanacağa benzer. AKP adayları halk nezdinde fazla eleştiriye muhatap olmayan şahsiyetler.
Eski MÜSİAD başkanı Ali Bayramoğlu, Tayyip Bey in farklı bir versiyonu. İkinci sıra adayı oy deposu denecek Dr. Lütfü Çırakoğlu ve üçüncü sırada Ak Parti kurulduğundan beri Rizelileri il başkanı olarak idare eden Hasan Karal. Bir de artı başbakan faktörü var.
Bu tabloda AKP 3–0 yapması lazım. Eğer AKP Rize’de 3–0 yapamazsa fatura geçen dönemdeki vekillere çıkar. Bunu onlar çok iyi düşünmeli ve geçmişte bu insanlar onlar için gece gündüz koştuğu gibi bugün de onlar arkadaşları için koşmalı ve gerçekten AKP zihniyetinin ne demek olduğunu millete göstermeliler. AKP’liler yaptıkları işleri ve yatırımları halka anlatmakta her nedense güçlük çekiyorlar. Henüz siyaseten tam şekillenmeyen Rize’de, gözlemlediğimiz kadarıyla çok zor bir seçim olacağa benzer. Siyaset kazanı Rize’de bir başka kaynıyor. Mesut bey bile “Yarasa kafalar” dediği başörtülü bacılara giderek onları kucaklayıp sarmaş dolaş olmanın yollarını arıyor. Komşu il Artvin’de halktan DP’ye oy istiyor. Rize’de de DP’ye oy isterse şaşmayın. Geriye kalan partiler ve adayları hepsi çok değerli ancak onlara oy verecek seçmen nesli tükendiğinden kategoriye girmeleri çok zor. Siyaset zor zanaattır, uğraşabilenlere ne mutlu. Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
33 Yorum