1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ

A+A-

 

     Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilkler içerisine artık şehir hastanelerini yapmaya başlamakla yine bir ilk gerçekleştiriyor. Bütün ülke sathında planlanan şehir hastaneleri tabii ki insana hizmet amaçlı olmaktadır.

      Büyük şehirlerden başlanmak üzere Rize ilinde de şehir hastanesi için yer aranmakta, alternatif yerler değerlendirilmektedir. Ancak bunun olumsuzluklarını anlatarak çatlak sesler her zaman olduğu gibi bu konuda da ellerinden geleni arda koymamaktadırlar.

      Herkes tabağında olanı kaşığıyla ağzına getirecektir. Lakin Rize şehir hastanesi için yer konusunda ifade edilen araziler içerisinde,  Rize ilimizin ortasında sayılacak Salarha Vadisi en ideali görülmektedir. Her yönüyle ulaşım kolaylığı bulunan Salarha Vadisi imkânlarıyla kaçınılmaz bir yer sayılmalıdır.

     Salarha Tüneli yapıldıktan sonra Rize Dörtyol ve vadi de artık Rize ilinin merkezi haline gelecektir. Dağbaşı ve güney çevre yollarıyla donatılan vadi, Rize’nin açılımı için kaçınılmazdır.

    Mevzu bahis edilen 300 dönümlük araziler birkaç adet olmak üzere vadide mevcuttur. Rize Şehir Hastanesi adında olacağı için Rize merkez hudutları içerisinde olması bakımından önem taşımaktadır.

    Dörtyol mevkii mevcut tıp fakültesine entegre olabilecek bağlantı yolları imkânı da vardır. Tıp fakültesine en yakın yer Dörtyol’dur.

      Rize merkez köylerde en eski hastane Dörtyol’da var olup 20 köyün insanlarına sağlık hizmeti sunan doktoruyla, ebesiyle, hemşiresiyle hizmet veren bir geçmişi vardır. Şehir trafiğinden uzak ama şehir merkezine en yakın hastane olabilecek tek yerdir.

     Bina inşası bakımından diğer yerlerden %50 daha ekonomik arazi yapısı mevcuttur. Şehir hastanelerinin aslında kriterlerine çok uygun bir yer olmasına rağmen yöre halkı kendi beldesini gündem yapamamaktadır.

    Çay sanayisinin en yoğun olduğu vadi insan sağlığı bakımından psikolojik olarak hastaneye yakın olmanın ruh sağlığı açısından avantajları mevcuttur. Etrafı doğal dağlarla çevrili yeşilliğin içinde, yanında Salarha deresi akan bir konumu vardır. Türkiye’de derece yapan Rize Fen Lisesi de Dörtyol mevkiinde yerini almıştır.

    Bilmem anlatabildim mi varsa farklı özellikleri bilenler anlatsın. Rize Şehir Hastanesi bir an önce yapılarak hizmete sunulmalıdır. Kimisi sözle, kimisi akılla, kimisi de yetkiyle öncülük etmelidir. Ama asla takoz olunmamalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum