1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Rize'nin Kurtuluşu
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize'nin Kurtuluşu

A+A-

Rize’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 89. yılı ilk kez Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın sayesinde 5 gündür çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Hafta başı fotoğraf ve resim sergisi ile başlayan etkinlikler, Erzincan 3. Ordu Komutanlığı Bando ekibinin konseri ve kokteyl ile son bulacak. Rize’nin 89. Kurtuluş yılı nedeniyle bir hafta boyunca çok anlamlı ve neşeli etkinliklerle adeta Rizelilere mini bir festival yaşatan Başkan Halil Bakırcı ile ekibini yürekten kutluyorum.
Şimdi sizlere, 2 Mart 1918’de düşman işgalinden kurtulan Rize’mizin tarihinden kısa olarak bahsedeceğim.
Rize’nin tarih öncesi hakkındaki bilgiler oldukça sınırlıdır. Rize adının kökeni de belirsizdir. Milattan önce 2 bin yılı başlarında tarım ve hayvancılıkla uğraşan bazı toplulukların yaşadığı yörenin, yazılı tarihi MÖ 7. yüzyılda Miletli denizcilerin yaptıkları seferlerle başlar. Daha sonra Kimmer, Med ve Pers akınlarına uğrayan yöre MÖ 180’de Kral Pharnakes’in işgaline uğradı. MÖ 1. yüzyılda Partlar’ın eline geçen bölge MS 10 yılında Roma egemenliği altına girdi.
Karadeniz-İran ticaret yolu üzerinde oluşu nedeniyle çekişme konusu olan Rize, Bizans ve Sasaniler arasında birkaç kez el değiştirdi.
1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Selçuklular’ın eline geçtiyse de 1. Haçlı Seferi sonrasında Bizans tarafından geri alındı. 1204’te 111. Haçlı Seferi’nden sonra ise bölge Trabzon Rum İmparatorluğu’nun egemenliğine girdi.
Fatih Sultan Mehmet’in bu devleti 1461’de ortadan kaldırması ile kentte Osmanlı egemenliği başlamıştır. 1.Dünya Savaş’ında Rus işgaline uğrayan Rize 2 mart 1918’de işgalden kurtulmuştu. Daha önce Trabzon vilayetine bağlı sancak merkezi olan Rize, Cumhuriyet sonrasında 1924’te il oldu.
Rize kısa süren Rus işgali sonrasında tekrar özgürlüğüne kavuşmuş oldu.
Gazı Mustafa Kemal Atatürk ne güzel söylemiş “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben, ulusumun ve atalarımın en değerli miraslarından olan bağımsızlık aşkıyla yaratılmış bir adamım”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum