1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. SALARHA TÜNELİ
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

SALARHA TÜNELİ

A+A-

Rize iline en yakın, gelişmeye müsait araziler Salarha vadisindedir. Son zamanlarda kasaba görüntüsünden kurtulan Rize, arazi sıkıntısından dolayı, yeterli açılımı tamamlamakta zorluk çekiyor. Cesur ve çalışkan Halil Başkan yapılması gerekenlerin enlerini yapmış bulunmaktadır. Rize için birçok projelere öncülük yapan Başkan’ın, kendi köyü ve Salarha tüneline gerektiği gibi ilgi gösteremediğini müşahede etmekteyiz.

Salarha vadisinde yolun yeterli olmadığı, en kısa zamanda bölünmüş yol projesinin yapılması icap ettiği, Salarha tünelinin biran önce hayata geçirilmesi için kolları sıvamanın zamanı geldiği ve muhtarlardan oluşacak bir heyetin olayı titizlikle takip etmesi gerektiği bilinmelidir.

Salarha Deresi bugüne kadar çok hor kullanıldı. Dere yataklarından malzeme alınırken köprü ayakları tehlike ile karşı karşıya bırakıldı.

Vadinin bugünkü şartlarda ağır sanayi kuruluşları ve imalatçıları tarafından hücuma uğradığı da görülmektedir. Eğer tünel yapılırsa sanayi arsaları talebi iki katına çıkacaktır.

Bölgenin siyasi temsilcileri, teşkilat başkanları çokça var olmasına rağmen yeterli yatırımın yapılmadığı ortadadır. Rize iline artı değer katacak Salarha tüneli, başbakanın baba ocağına ve komşularına hediye edeceği yatırımlardan biridir.

Salarha tüneli Rize’nin merkez köylerle köprüsü olacaktır. 1,5 km uzunluğunda olacak tünel birçok köy halkının yaya yürüyerek vilayet merkezine ulaşmasını sağlayacaktır.

Vadide özel sektörün dışında kamu yatırımı yeterli yapılmamıştır. Bölge Andon maden suyu ve Rize’nin hayat kaynağı olan içme suyunun da merkezi durumunda olmakla beraber Çaykur adına en çok fabrika ve kapasitesi bulunan bir bölge olma özelliğini de taşımaktadır. Ayrıca Rize’nin en gözde okulu olan Rize TOBB Fen Lisesi’ni de bağrında bulundurmaktadır.

Mutlaka bölünmüş yol projesi yapılmalı, köy yolları iyileştirilmelidir.

Geçmişte babalarımız, dedelerimiz, ninelerimiz arkalarında kömür sepeti veya yoğurt sepetleri ile köylerden yaya gelerek, derelerden ağaç köprülerden geçerek, dağ başını aşıp çarşıya yaklaşınca çarıklarını giyerek çeşitli zorluklarla Rize’ye ulaşıyorlardı. Bazen de taşkın sularda boğularak hayatlarını kaybediyorlardı. Çektikleri ızdırapların karşılığı olarak bugün torunlarına Salarha Tünelini hediye ederek, çileli hatıralarını unutturacak bir hizmet sunulmalıdır.

Ovit’e imzasını atan başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Salarha tüneline de imzasını atacağından kuşkumuz yoktur. Yeterli ilgilisi ilgilensin. Salarha Tüneli ekonomik olarak çok büyük maliyetler isteyen bir proje değildir. Bir an önce siyasiler ve yetkililer bu proje ile ilgilenmeli ve hayata geçirmelidirler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
11 Yorum