1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Ses dalgalarıyla uçacağız!
Ses dalgalarıyla uçacağız!

Ses dalgalarıyla uçacağız!

Çinli bilim adamları kulağın duymadığı ses dalgalarıyla çeşitli hayvanları havada uçurdu. Şimdiki çalışmalar ise insanları da uçurma üzerine deneniyor!

A+A-

Çin’deki Zian Politeknik Üniversitesi’nin uzmanları laboratuvarda kulağın duymayacağı ses dalgalarını yayan ve yansıtan bir sistem geliştirdi.
Böylece iki platform arasında bir “ses alanı” oluştu. Uzmanlar daha sonra bu alana uğurböceği, balık, örümcek gibi küçük canlıları yerleştirdi. 20 milimetrelik dalga boyundaki ses titreşimleri nedeniyle oluşan ses basıncı bu hayvanları havaya kaldırmayı başardı.
Hayvanlar 30 dakika boyunca havada kaldı. Balık ise havada kalması için bu süre boyunca 1 milimetrelik şırıngalarla su verilerek canlı tutuldu.
Çinli uzmanlar, insan kulağının duymadığı ses dalgalarının kaldırma kuvvetini ilk kez kanıtladıklarını belirterek, “Daha güçlü titreşimler kullanarak insanları uçurmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız