1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. Sigara yasağı
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

Sigara yasağı

A+A-

19 Mayıs 2008 günü itibarı ile sigara yasağı genişletilerek yürürlüğe girdi.
Bu itibarla sigara yasağını takip etmek bütün vatandaşların görevidir.
Çünkü raflarda birçok yasaklar var hiçbiri uygulama alanı bulamadan fiili olarak tedavülden kalkmış durumdadır.
Temennimiz genişletilen sigara yasağı böyle olmaz.
Sağlığımızı tehlikeye atan, cebimizi zarara sokan, toplumu rahatsız eden lanetlik sigarayı ortadan kaldırmak için bireyler olarak elimizden geleni yapmak zorundayız.
Sigaranın, içinde bulunan nikotin alkolünün verdiği sarhoşluk nedeniyle dinen haram sayılması için yeterli sebeptir.
Diğer içkilerden hiçbir farkının olmadığı bu sebeple ortaya çıkmaktadır.
Açıkça ifade edecek olursak rakı içmekle sigara içmek arasında hiçbir fark yoktur.
Polis, jandarma ve kurumlarda belirlenecek görevlilere ceza kesme yetkisi verildiğinden özellikle sigara içmeyen ve sigaranın zararlarını bilenler tercih edilmelidir.
Vatandaşın ihbarı da bu hususta dikkate alınarak değerlendirilmelidir.
Havayı zehirlemeyi hiç kimse kendinde bir özgürlük olarak görmemeli ve toplumu rahatsız edici sigara içme eyleminde bulunmamalıdır.
Sigarayı bırakma kampanyaları daha çok çocuklar ve genç yaştaki insanlar üzerinde yoğunlaşmalı, özenti duymadan sigara alışkanlığından korunmalıdır.
Toplumda uzmanından cahiline, öğretmeninden öğrencisine, kadınından çocuğuna kadar bütün kesimler sigaranın zararlarını bile bile niçin içerler anlaşılır gibi değil.
Herhalde emekçi tütün ekicilerini düşündüklerinden kendi canlarına kıyarlar.
İnsanlık kültüründe kokulu bitkileri yiyenler cemiyetimize uğramasın anlayışı varken sigara içenler hangi anlayışla toplumun içine girer ve cemiyetimizde dolaşırlar?
Bu yasak mutlaka uygulanmalı ve herkes bu kurala gereken katkıyı sağlamalı.
“Bana ne, el alem ne yaparsa yapsın.” dememeli sigara içmeyenler sigara içenlere; “Ya beni bırak, ya sigaranı…” deyip net tavır koymalı.
İlgili kanunun yürürlüğe girmesiyle kamu hizmet binalarının, koridorları dâhil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecek.
Taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere, kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçlarına da sigara içme yasağı getiriliyor.
Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.
Lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde de tütün ürünlerinin tüketimi yasak olacak.
Ancak, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası ve uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara da 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecektir.
Kanuna imza atan ellere teşekkür eder saygılar sunarım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
7 Yorum