1. YAZARLAR

  2. H. Basri CANCA

  3. Türk Boyları Kültür Şöleni 
H. Basri CANCA

H. Basri CANCA

Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Boyları Kültür Şöleni 

A+A-

Yalova’da yapılan 24.Türk boyları kültür şöleni sona erdi. Kurucularından olduğum Yalova Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin (YAFEM) 25 yıldır aralıksız devam eden etkinliklerini pandemi bile durduramadı.  Bu yıl Türk dünyası gazetecileri 15. kez buluştu. Ve ilk defa Türk dünyası bağımsız Ülkeler fotoğraf sergisi açıldı. Ülkenin kültürel zenginlikler gerçek anlamıyla tanımak ve uluslararası alanda tanıtmak fırsatı doğdu.  Faaliyetler, Türk dünyası kardeş halklar ve akraba toplulukların tanınması şeklinde devam etti.  

hasanbasri.jpg

Toplantıya internet üzerinden de çok sayıda ülke, kardeş ve akraba topluluklarının temsilcileri katıldı. Siyasilerin konuşmalarında, "Türk Dünyasında yaşanan gelişmeler dile getirilerek Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması programının önemine vurgu yapıldı. Yalova’nın uluslararası Türk dünyasının Davos’u gibi olması konusu dile getirildi. 

Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması’nda; Azerbaycan… Kazakistan… Doğu Türkistan (Uygur Özerk Bölgesi)… Kırım… Suriye ve Irak Türkmenleri… Kıbrıs Türk Devleti… Tataristan… Altay… Karaçay-Balkar… Dağıstan-Nogay… Afganistan temsilcilerinin katılımı ve internet üzerinden Ortadoğu’dan Kafkaslara, Balkanlar’dan Orta Asya’ya uzanan Türk Kültür Coğrafyasının temel sorunları ele alındı. 

Başkana, görüş, öneri, dilek ve temenniler bölümünde sorular soruldu. Bazı sorularımıza; evet, parçada bütüne ait özellikler bulunur. Biz ülke potansiyelinin Türklük parçasını ele alıyor, etkinliklerimizin Türkiye geneline yayılmasını istiyoruz. Birileri çıkar Türk ve islam olarak ele alırsa buna kimsenin lafı olmaz. Bu bir algı meselesidir. Yalova’mızda büyük bir medeniyetin parçalarına ait bütün potansiyeller mevcuttur. Bu konu, zihinsel boyuta ve algı seviyelerine göre toplumdaki bireylerin bilinç durumlarına bağlı olarak değişir. Bilgi kastında sadece kendi bilincinde olan bir birey ile aile bilincindeki bir bireyin sorumluluk algısını eşitleyemediğimiz gibi, ülke bilincinde olan birey ile evrensel seviyede bir bilince sahip olan bireyin sorumluluk bilincini aynı seviyede değerlendiremeyiz. Bütün bu olguların ifadeleri algı seviyelerine göre değişir.
 
Zaten millet olarak sinema ve diğer kitle iletişim araçları ile bazı gerçeklerimizin üzerinin örtüldüğü ve yok sayıldığı dönemler yaşadık. Ama hamdolsun ki gönüllülük ilkesine tutunarak bazı değerlerimizin ortaya çıkarılmasını da sağladık. Yoksa imajların hakikatin önüne geçmesini, özgün olmayan değerlerin zihinlere kodlanması konusunda hiçbir iddiamız olamazdı. 

İnsanın yaşına değil yaşadıklarına bakarak az imkânlarla çok iş başaran başta gençler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. 

İstişareler neticesinde bazı kararlar 29 Temmuz 2021 Pazartesi günü 'Yalova Sonuç Bildirgesi' olarak yayımlanacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum