1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Turkcell 12 milyon YTL iade ödedi
Turkcell 12 milyon YTL iade ödedi

Turkcell 12 milyon YTL iade ödedi

Avea'nın Turkcell aleyhine SMS ücretleri konusunda açtığı dava sonuçlandı.

A+A-

Avea'nın Turkcell aleyhine SMS ücretleri konusunda açtığı dava sonuçlandı. Turkcell Avea'ya avans faizi ile birlikte 12 milyon 274 bin YTL ödeyecek.

Turkcell ile Avea arasındaki arabağlantı ve SMS ücretleri, taraflar arasındaki 9 mart 2001 tarihli Turkcell- İştim (Birleşmeden sonra Eski-Aria'nın Arabağlantı sözleşmesinin taraflar arasında devamı konusunda Turkcell ile anlaşılmıştı) arabağlantı sözleşmesi ile, 21.09.2004 yılında imzalanmış olan "Turkcell-İştim şebekelerarası arabağlantı sözleşmesi”ne ek protokole göre belirlendi.

Gerek arabağlantı sözleşmesinde gerekse de arabağlantı sözleşmesine ek protokolde taraflar arasında SMS konusunda bir ücret belirlenmemiş, konu Şubat 2005’e kadar böyle devam etmişti. Ancak Turkcell, bu tarihten itibaren Avea’ya her SMS başına tek taraflı iradesiyle ücret belirleyerek fatura göndermeye başladı.

Avea tarafından bu tutum, taraflar arasındaki arabağlantı ve ek protokolünün tek taraflı değiştirilmesi olarak kabul edilerek itiraz ve hukuk sürecini başlatarak. Turkcell'in 2005 Şubat ayı ile 2005 Aralık ayını kapsayan dönemlere ilişkin kestiği fatura miktarları kadar alacak davası açtı.

Beyoğlu 1. Ticaret Mahkemesindeki dava geçtiğimiz hafta sonuçlanarak mahkeme kararıncı Turkcell'in kestiği faturalar bedeli olan 12.274.748,27 YTL'nin Avea’ya iadesine, Turkcell'in mevcut uygulamaya devam etmesinin sona erdirilmesine, faiz konusunda da dava dilekçesinde belirtildiği üzere yukarıdaki miktarın 02.01.2006 tarihinden itibaren tahsil tarihine kadar devre ve oranı yazılı değişken nitelikte avans faizi ile birlikte Turkcell tarafından Avea’ya ödenmesine karar verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız