1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Vali olmak!
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali olmak!

A+A-

Vali, görev yaptığı ilde devleti temsil eder, her şeyden sorumludur. Vali devlettir, devletin sıcaklığını hissettirir. Dağdaki çoban Ali’den, hastanede tedavi gören Fatma teyzeden vali sorumludur. En azından çocukluğumun valileri öyleydi. Selam olsun; Trabzon’un eski valilerinden Enver Hızlan’a. Devleti onda görmüştük. Siyasi parti il başkanları gibi davranan, onlardan iki adım önde giden valileri görünce; eski valileri arar olduk.

Kıdemli İçişleri eski Bakanlarından AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Rize Valiliği görevine başlamak için yola çıktığı gece 12 Eylül 1980 darbesi olmuştu. 45 gün Rize valisi olarak görev yaptı. Tanışmamız o yıllara dayanıp, dostluğumuz taze bir heyecanla devam ediyor.

Aksu dâhil, 1980’den sonra Rize’de görev yapan valilerimizin tümünü tanıyorum. Gazeteci-vali, ya da bürokrat – vali ilişkisi içinde olduk. Bunlardan sadece; yeni vali Seyfullah Hacımüftüoğlu ile dostluğumuz; valilik görevinden 25 yıl öncesine dayanıyor (Samsun valisi Hüseyin Aksoy ile birlikte Trabzon Valiliği’nde kaymakam adayı olarak mesleğe başladıklarında tanışmıştık.1985)

Vali Hacımüftüoğlu göreve başladıktan sonra ilk kez aradım. Özel kalem görevlileri; valinin Rize dışında olduğunu ilettiler. ‘Uygun olduğunda görüşebilirsem sevinirim’ notumu bıraktım. Aradan bir ay geçti, cevaben aranmadım. ‘Vali, Osman Yazıcı’nın telefonuna çıkacak’ diye bir ayet veya zorunluluk da yoktur. Sadece Rize’deki meslektaşlarımın vali ile ilgili şikâyetlerine hak vermeye başladım.

Rize’de hem siyaset yapmak, hem de vali olarak görev yapmak çok zordur. Son üç yılda üç vali değişti. Zekeriya Şarbak; ancak altı ay dayanabilmişti. Dengeler farklı, hemşerilerimi memnun etmek çok zordur. Başbakanın ilinde görev yapmak ise; çıplak ayak üzerinde keskin bıçak sırtında yürümeye benzer.

Rize Belediye Başkanı Bakır, Kasımpaşa’dan geldi, direk Başbakan Erdoğan’a bağlı. 7 Yıldan beri Çaykur Genel Müdürlüğü koltuğunda oturan Ekrem Yüce; bölgedeki bazı siyasilerin kara listesinde olmasına rağmen koltuğunu koruyor. Dışarıya yansımasa da, bu konuda milletvekilleri arasında görüş ayrılığı var. Perde arkasından bildiğim şeyler var. Tam görevinden alınacakken, bazı güçler devreye girdi, koltuğunu korudu.

AKP Rize il başkanı Hasan Karal, haklı olarak, başbakanı temsil ediyor, sorumluluğu taşıyor, güç ve dengenin onda olması çok normal. Bakanlar üstü güce sahip Ali Bayramoğlu ile Devlet Bakanı Hayatı Yazıcı’nın konumları Rize’deki siyasi dengenin ne kadar zor olduğunu göstermeye yetiyor. Vali, bu dengeleri gözetmek zorunda. Allah’tan Rize ve Rizeliyi yakından tanıyan, bilen, kardeş ilden Hacımüftüoğlu gibi bürokrasi deneyimi olan bir vali var da işi idare ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
7 Yorum