1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Yeni adli yıl ve Rize Adliyesi
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni adli yıl ve Rize Adliyesi

A+A-

Adli yıl açıldı. Hayırlı olsun.

 Adli yıl töreni, geleneksel tören disiplini ve protokolün iştiraki ile yapıldı. Bu törenler çok önemlidir. Çünkü ülkemizin hukuk alanındaki eksikleri, ya da uygulamada kurumsal ihtiyaçları bu tören konuşmaları kapsamında ele alınır. Yargıtay başkanı da bu konuları dile getirdi.

Ankara’daki töreni gazeteci olarak biz de izledik; yakından tanıdığımız bazı yüksek yargı mensuplarıyla sohbet ettik, hasret giderdik.

Töreni izlerken birden aklıma ”Neden yargıçların, savcıların avukatların cübbeleri siyahtır?” sorusu geldi.

Yargıtay üyesi bir dostum, "2410 yıl önce, Sokrat’ı kırmızı cübbeli 502 Atina hâkimi yargılamıştı” dedi.

Bilen var mı? Kim bilir belki de bir hüzün ifade eder de ondan.

Yeni adli yıl törenleri nedeniyle, birikmiş birkaç notumu aktarmak istiyorum.

***

Her yıl memleketim olan Rize’ye gider, Samsun-Artvin arasındaki il, ilçe ve köyleri gezerim. Tespitlerimi, hem bölge gazetetelerine, hem de ulusal basındaki köşemde dile getiririm. Ayrıca hemşerilerimle hasret gideririm. Bu yıl da üç hafta kaldım. Doyamadım.

Bu yaz, adli tatil olmasına rağmen, Rize Adliyesi’ne yolum düştü. Dahası Ankara’dan tanıdığım bir dostumu ziyaret ettim.

Hemen belirteyim, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Arslan ile Adalet Komisyonu Başkanı Necmettin İlhan’ın başkanlığında çok değerli yargıç gurubu vardır. Hepsini yürekten kutluyorum.

Başsavcı Aslan’ı dolaylı olarak, Adalet Komisyonu Başkanı Necmettin İlhan’ı Yargıtay’daki çok değerli üye dostlarımın aracılığı ile tanıyorum. Başarılar biliyorum. Hem başsavcının hem de Adalet Komisyonu başkanının dirayet ve ciddiyetleri, hukukçu kimlikleri takdire şayandır. Yeni görevlerinde de başarılar diliyorum.

Rize önemli bir yer. Hep Başbakan ve önemli siyasetçilerinin yetiştirdiği ı kutsal topraklardır. Bu ilde görev yapan vali ve diğer kamu görevlileri mutlaka terfi ederler. Bu nedenle de benimde ilim olan Rize’ye hep başarılı kişiler gönderiliyor.

Rize ‘nın yeni Adliye binasını, ailem dostum olan Adalet bakanlığı eski müsteşarı ve Adalet bakanı Fahri Kasırga ile dolaşmıştık. Dahası beni gezdirmişti. Müsteşar yardımcısı hemşerim Maksut Mete de vardı. Bu vesile ile kendisine saygılarımı iletiyorum. Bu arada Türkiye’deki Adliye binalarının yapımında Kasırga’nın emekleri çoktur.

Rize Adliyesi, bölgenin en önemli Adliyelerimizden biridir. Ankara’dan hep izlenir. Çok değerli Hâkim ve Savcılarımız adalet dağıtıyorlar. Bu adliyeden yetişen çok değerli Yüksek yargıç dostlarımız vardır. Herkesi saymamız mümkün değildir. Birkaç örnek verirsek, HYSK üyesi Ömer Köroğlu (Rize Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı), Ankara 2.İdare Mahkemesi Başkanı Abduhraman Beşer, yine Rize’de dört yıl görev yapanlardan biri. İstanbul Özel yetkili mahkemeler atananlardan ismini sayamayacağım çok kişi.

***

Adli yıl töreninden sonra; önce Ankara Bölge İdaresi Mahkemesine, sonra da(HYSK) Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na uğradık. Bölge İdaresi Mahkemesi’nden yakından tanıdığımız değerli yargıçlardan neredeyse tümü, mesleklerinde, haklı olarak terfi ederek, daha yüksek, yeni görev yerlerine gittikleri çok oluyor. Yerlerine, yetiştirdikleri genç yetenek hâkimlere bıraktılar. Onları da biz tanımıyoruz.

Yakından tanıdıklarımızdan Kasım Durmuş Başbakanlık Müsteşar yardımcısı, sonra da Danıştay Üyesi, İrfan Eroğlu Danıştay üyesi, Halil Koç HYSK üyesi, Esat Toklu Bölge İdaresi Başkanı olarak ve isimlerini zikretmediğimiz birçok isim, adalet dağıtmaya devam ediyorlar. Bu arada annesini kaybeden Danıştay üyesi dostum İbrahim Er’e tekrar başsağlığı diliyorum.

HYSK’ da tanıdıklarımıza zaman zaman uğruyoruz. Törende de ayaküstü sohbet ettiklerim var.. Bunların başında hemşerilerimizden HYSK üçüncü daire başkanı Ahmet Hamsici, Rize Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığı döneminde yakından tanıdığımız üye Ömer Köroğlu, Danıştay üyesi Hayrettin Kadıoğlu, HYSK üyesi Halil Koç  yakından tanıdığımız bazı dostlarımız..

Gerek Yargıtay’daki törende gerekse akşam verilen resepsiyonda çok sayıda yargı mensubu, Ankara Adliyesi’nde görev yapan hemşerimiz, Ankara başsavcısı ve diğer yakın dostlarımızla sohbet ettik. Hepsinin yeni Adlı yılını kutluyoruz.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum