1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Yüce'den özel açıklamalar
Yüce'den özel açıklamalar

Yüce'den özel açıklamalar

Genel Müdür Yüce, Çaykur'a işçi alımından yeni fabrika kurulmasına, siyasete bakışından farklı projelere kadar çok özel açıklamalar yaptı.

A+A-

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, merak edilen birçok konuya pazar53 farkıyla açıklık getirdi. Arkadaşımız Mustafa Bayrak'ın sorularını içtenlikle cevaplayan Genel Müdür Yüce, Çaykur'a işçi alımı, yeni açılacak fabrikalar, siyasete girip girmeyeceği, milletvekilliğine nereden aday olacağı konularıyla, kurumun yeni atılım projelerini değerlendirdi.
Genel Müdür Yüce, Kurumun bu yıl 627 bin ton yaş çay yaprağı alarak üreticiye 357 trilyon borçlandığını söyledi. Borçlarının 250 trilyonluk bölümünü ödediklerini, kalanını da yılbaşına kadar bitireceklerini söyleyen Ekrem Yüce, ilk kez Afrika ülkelerinden Cezayir ile çay anlaşması yapmaya hazırlandıklarını ve 2007 yılında kurum olarak 2 yaş çay fabrikası daha kuracaklarını söyledi.

 

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce 2006 yılında çay üreticisinden 600 bin ton yaş çay yaprağı almayı düşündüklerini ancak üretimin fazla olması nedeniyle hedefi geçtiklerini belirterek, “Hedefimizi 27 bin ton aştık. 2000 yılından sonra kurumda ilk kez hedef aşılmış oldu. Alınan bu yaş çaya karşılık da 114 bin ton kuru çay üretimi gerçekleşti. Tasnif işlemlerimiz sürüyor. Yılın bitmesine iki ay kala 90 bin tonun üzerinde kuru çay sattık ve hedefimiz 110 bin tonu aşmaktır” dedi.
Genel Müdür Ekrem Yüce alınan 627 bin ton yaş çay bedeli karşılığında üreticiye 357 trilyon borçlandıklarını Hazirandan itibaren günümüze kadar bu borçtan 250 trilyonluk bir bölümünün ödendiğini söyleyerek “Üreticimize 100 trilyon dolayında bir borcumuz daha var. Borçlarımızı tamamen kendi kaynaklarımızla ödemekteyiz. Kimseye tek kuruş borcumuz yok. Üreticimize yılbaşına kadar 100 trilyon daha ödeyeceğiz. 1 ve 2. sürgün ödemelerini tamamladık” diye konuştu.
2 YENİ ÇAY FABRIKASI DAHA
Ekrem Yüce 2 yeni çay fabrikası daha kuracaklarını da belirterek, “Hemşin ilçesinde yeri belirlenen arazide 150 tonluk bir çay fabrikası kurulması için tüm fizibilite çalışmaları yapıldı. DPT’ye yazımızı gönderdik. Olur yazısının gelmesinin ardından çalışmalara başlayacağız. Ayrıca İyidere Çaysan’a ait fabrika alanında 100 tonluk yeni bir fabrika kurma çalışmamız var. Bu fabrikayı Çaysan ve bayilerimizle birlikte kuracağız. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. 2007 yılı içinde fabrikaların inşaatlarına başlanacak. Ayrıca Murattı Çay Fabrikamız 2007 yaş çay kampanyasına yetişecek” dedi. 
İŞÇİ ALINACAK AMA 3 BİN KİŞİ DEĞİL
Genel Müdür Yüce, son yıllarda emekli sayısının artması ile birlikte bazı fabrikalarda işçi sıkıntısı çekildiğini söyleyerek, “Ben göreve geldiğimde zamanı dolanları emekli ettik. Şu anda norm kadronun altında çalışan yerlerimiz var. Söylendiği gibi 3 bin işçi değil de ihtiyaca göre işçi alacağız. İhtiyacımız kadar işçi alacağız. Şu an da rakam belli değil” dedi.
ORGANİK ÇAYA AĞIRLIK VERİLECEK
Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce organik çaya önem vereceklerini söyleyerek “Bu yönde ağırlıklı çalışmalarımız var. Murattı, Borçka, Ç.Hemşin ve Hemşin bölgelerinde organik çay üretimine başlayacağız. Bu bölgelerde üreticilerimizle sözleşme yaparak bahçelerini organik çay bahçesine dönüştüreceğiz. Bunun çalışmaları sürmekte. Ayrıca Beyaz çay konusunda sadece Mayıs ayında 1 sürgünde çalışma yapacağız ve çok az miktarda üretimimiz olacak” dedi.
PAKETLEMELERİN ÇOĞU RİZE’DE
Genel Müdür Yüce seçim dönemlerinde verilen sözlerden biri olan Paketleme Fabrikalarının Rize’ye taşınması sözünün de gerçekleştiğini belirterek” İstanbul ve Ankara’da ikişer müdürlüğümüz vardı. Bunları teke düşürdük. Şu anda Ankara da tek İstanbul da ise zorunlu bir makine bulundurmaktayız. Makinelerin çoğunu Rize’ye taşıdık ve artık paketlememiz Rize’de yapılmaktadır.” dedi.
CEZAYIR’E ÇAY SATILACAK
İlk kez Afrika ülkesi Cezayir’den gelen bir heyetle görüştüklerini ve dışa açılma anlamında umutlandıklarını da kaydeden Yüce, “Bizim Naneli Yeşil Çay, Sade Yeşil çay, Sallama ve Filiz çayımızı çok beğendiler. Cezayir çok çay tüketen bir ülke ve fiyat konusunda anlaştık. Önümüzde ki günlerde Afrika ülkelerinden Cezayir’e çay satışımızı gerçekleştireceğiz. Yurt dışı pazarımızı artıracağız” dedi.
KAÇAK ÇAY’DA SORUN BİTMEZ
Ülkeye genelde Güneydoğudan kaçak çay girdiğini söyleyen Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce bunun önüne geçmenin mümkün olmadığını söyleyerek, “Bu rakamları azamiye indirdik ancak bunu tamamen kurutmak mümkün değil. Türk çaycılığı her zaman baltalanmak istemiştir. Güneydoğu bölgelerinde yaptığımız çalışmalarda gümrüklerdeki kaçakçılığı azamı miktara indirdik. Tamamen kurumasını beklemek doğru değil” dedi.
SİYASET KONUSU MUAMMA
Çay işletmeleri genel Müdürü Ekrem Yüce siyaset konusunda ki bir sorumuza ise “Belediye başkanlığı adaylığına görevlendirildim ve belediye başkanı seçildim. Ardından Çaykur’un başına geçmem istendi ve geldim. Başarılı olduğumuzu da sanıyorum. Çaykur’un hiç kimseye tek kuruş borcu yoktur ve her zaman kasasında parası vardır. Takviye ile yaşayan kurum, şimdi kâr eden bir kuruluş haline geldi. Hiç kimseyle sorunum yok. İşimde titiz ve disiplinliyim. Sakarya milletvekilliği konusunda bir şey diyemem. Beni buraya atayanlar karar verir.” Şeklinde konuştu. (Röportaj: Mustafa Bayrak)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
17 Yorum