1. YAZARLAR

  2. D. Ali TAŞÇI

  3. ZAMAN HEM ÇÜRÜTENDİR HEM DE OLGUNLAŞTIRAN
D. Ali TAŞÇI

D. Ali TAŞÇI

Yazarın Tüm Yazıları >

ZAMAN HEM ÇÜRÜTENDİR HEM DE OLGUNLAŞTIRAN

A+A-

 

           

            Bir genç, alternatif tıp uzmanının yanına gidip ona çırak olmak istediğini söyledi.

 

              “Sen sabırsızsın.” dedi, doktor “ve bu yüzden öğrenmen gereken şeyleri gözlemekte başarısız olursun.”

 

            Fakat genç adam çok rica edince, doktor da onu yanına çırak olarak aldı.

 

            Birkaç yıl sonra genç adam, o güne dek öğrenmiş olduğu becerilerin bazılarını uygulayabileceğini düşündü.

 

            Bir gün adamın biri, doktorun evine doğru geliyordu. Doktor ona uzaktan bakarak, “Bu adamın nara ihtiyacı var.” dedi.

 

            Çırak : “ Efendim, siz teşhis koydunuz, reçeteyi de ben vereyim.” dedi. Doktor başını salladı.

            Hasta, kapının eşiğine gelir gelmez öğrenci onu içeriye aldı ve “ Sen hastasın, nar ye!” dedi.

            “ Nar mı? “ diye bağırdı hasta, “ Narı sen ye; hıh, saçmalığa bak !” dedi ve çekip gitti.

 

            Genç adam, üstadına bu söz alışverişinin ne anlama geldiğini sordu.

 

            “ Sana bunu, bir daha benzer bir vak’a geldiğinde anlatırım.”  dedi, doktor.

 

            Aradan fazla bir zaman geçmeden eve doğru bir adamın yaklaştığını gördüler. “ İşte sana nara ihtiyacı olan bir adam.” dedi, doktor. Hasta içeriye alındı ve doktor onunla konuşmaya başladı:

 

             “ Senin durumun oldukça zor ve karmaşık gözüküyor. Evet, senin özel bir diyete ihtiyacın var. Bu, şöyle yuvarlak bir şekle sahip olmalı, içinde kesecikleri bulunmalı ve doğada yetişmeli. Portakal desem… bunun rengi uygun olmazdı… limonlar da aşırı asitli… Hah, tamam! Nar! Nar yemelisin sen.”

 

            Hasta memnun ve müteşekkir uzaklaştı.

 

            “ Fakat Üstad “ dedi öğrenci, “ Niçin doğrudan doğruya nar demediniz?”

 

            “ Çünkü” dedi doktor; “ Onun nara olduğu kadar zamana da ihtiyacı vardı.”

 

            Hepimizin zamana ne çok ihtiyacımız var. Böyle olmasına rağmen yine aceleci davranır ve başarısızlığımızı kendi ellerimizle hazırlarız.

 

            Hangi tohum toprağa atılır atılmaz yeşerir? Öyle meyve ağaçları var ki yıllar sonra meyve verir. Doğa yasalarını bilmeden doğadan ürün almak mümkün müdür? İnsanı tanımadan da atılacak her adım, “hastanın çekip gitmesine” neden olur.

 

            Sabır, evet, ama tohumu toprağa attıktan sonra sabır ve tevekkül gerek. Mermerin üzerine konan tohumun çatlayıp ağaca dönüşmesi nasıl mümkün olsun? Fakat mermerin üzerine damlayan su, zaman geçtikçe mermeri aşındırır. Sadece uygun zaman yeterli değildir; uygun zemin de önemlidir.

 

            Aceleciyiz; söylenen sözün bitmesini beklemeden cevap vermeye kalkışırız ve arkasından da pişman oluruz. Bize karşı geliştirilen bir davranışı tahlil etmeden, sabırla biraz beklemeden anında karşı davranış geliştiririz ki, bu durum, bizim pişmanlığımızla sonuçlanır.

 

            Çınar ağacı yüzlerce yıl yaşar. Onun büyümesi de uzun yıllar alır. Mevsimlik bitkiler de vardır. Uzun vadeli bir iş yapmak istiyorsanız, acele karar vermemelisiniz. Örneğin, evlilik uzun vadeli bir karardır. Aile ortamı da hakeza öyledir. Aile içindeki aceleci davranışların yuvaları nasıl yıktığını artık görmeyen yoktur. Hayatta çırak gibi değil, doktor gibi davranmalıdır. İhtiyacı zamana yayarken uygun zemini de kollamalıdır.

 

            Öyle kadınlar bilirim ki, cimri kocalarına bile istediklerini yaptırmışlardır. Nasıl mı? Onların isteklerini zamana yayarak. Farenin üfleyerek kemirip acıtmaması gibi, isteklerinin tümünü bir anda değil, yavaş yavaş ve karşısındakinin de “eşref saatini” kollayarak.

 

            Politika bunun için ahlat (yaban armudu) gibidir. Olgunlaşmamış insanların hücumuna uğrar çoğu zaman. Zamansız çıkışlar, olaylar olgunlaşmadan verilen acele kararlar, bazen bir toplumun geleceğini karartabilir. Ne var ki olgunlaşan meyvelerin de zamanında koparılmaması, onların çürümesine neden olur. Her şeyi zamanında ve yerinde yapmak olgunluk işaretidir ve başarının sırrı da buradadır.

 

            Bir insanın yetişmesi için bir ömür ister. Hayat bahçesine fıtrat (doğuştanlık, yetenek, kabiliyet) tohumunu atmadan nasıl yetişsin insan? Fıtrattan habersiz, nefislerini ilah edinenlerin hegemonyasındaki bir dünyada mutluluk beklemek de saflık olur. Yüz yıllar geçti, yetişenlere bakıp değer yargımızı verebiliriz.

 

            Çay bile iyice demlenmeden acı oluyor da, olaylar ve olgular zamana bırakılmazsa, o olayları yaşayanlar acı çekmekten kurtulamaz.

 

            Filistin, zamana yayılan bir direniştir; inşallah bu direniş başarıya ulaşacaktır. Şehadetlerin ekildiği yerde insanlığın dirilişi kaçınılmazdır, çünkü. Bu diriliş en çok Türkiye’ye yarayacaktır. Zamanı gelen fikir ve eylemi kimse tutamaz.

           

                 D. Ali TAŞÇI (dalitasci@hotmail.com) Twitter:@DAliTasci

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız