18 Nisan 2015 Cumartesi
Rize15 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 yıl sonra üreticinin yaş çay parası ödendi
27 Şubat 2012 Pazartesi 17:59

18 yıl sonra üreticinin yaş çay parası ödendi

1994 yılında borçlarını ödeyemeyerek iflas eden Pazar'daki Özel Yimpa Çay, el değiştirince, üreticilere olan yaş çay bedelleri 18 yıl sonra ödendi.

1994 yılında iflas sonucu kapanan Rize’nin Pazar İlçesi Sahilköyü’ndeki özel sektöre ait Yimpa Çay Fabrikası, Pazar Ziraat Odası tarafından satın alınırken, üreticilere olan borçları da 18 yıl sonra ödenmeye başlandı.

Yaklaşık 220 bin TL tutarındaki yaş çay bedelinin 28 Şubat itibariyle üreticilerin hesabına aktarılmaya başlanacağı belirtildi.

Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce,  geçen yıl Taşıyıcılar Kooperatifi ile birlikte yürüttükleri çalışma sonrası, ilçede bir çay fabrikası kurma projesi geliştirdiklerini ifade ederek, “1994 yılında İflas eden ve tasfiye haline geçen Yimpa Çay Sanayi AŞ’nin 6 bin 650 metrekare arsa ve fabrika binasını, üçte iki hisse Ziraat Odası ve üçte bir hisse de Taşıyıcılar Kooperatifinin olmak üzere, ortak satın aldık.  Alım sonucunda Yimpa’nın devlete olan borcundan sonra müstahsile olan 220 bin TL borcunu da 28 Şubat 2012 tarihi itibariyle serbest bıraktırıyoruz. Bu para, müstahsilin Pazar Ziraat Odası’na vermiş olduğu banka hesap numaralarına yatırılacak. İlgili bankalara talimat verilmiştir.” dedi.

ziraatoda.jpg

Başkan İnce, alınmış olunan yerde çay fabrikası yapılması için bir anonim şirket kurarak işletmeyi açmayı planladıklarını da kaydederek, “Çiftçimize verdiğimiz sözü tutarak Yimpa AŞ’den alacaklı olanların paralarını ödüyoruz. Bankaya talimatlar verildi. Parası hesabına geçmeyen üreticimiz olursa odamızı arayabilir. Bu konuda yanımızda bulunan SS 4 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Turan Karahan ve ekibine teşekkür erdim.” diye konuştu.

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 16 yorum.
 • yüz yilda gecse yımpa a.ş ye zaman aşimi olmayac12 Mart 2012 Pazartesi 15:49bu çay parasında zaman aşimi olmaz bunda emek var hak var alınterı var

  dolandiriçiliğin zaman aşimi olmaz yimpa a.ş. dolandiriçilik şirketı bölgemizi dolandirmiş ve müstahsilden aldiği yaş çayin parasini ödememiştir şimdi aradan 20 30 yilda gecse bu parayi ödeyecektır yımpa aş.nın sahıbı ölse bile mırascılari bu barayi ödeyecektır tabi şayet bursada veya burda rızede her hangi bir yerde gorulduğü yerde bu para kendilerinden istenecektır .durumu ıyı ıydı kotuydu buna bakılmayacak hak hukuk mutlaka bir gün tecellı edecektır.

 • malivatlı01 Mart 2012 Perşembe 07:34uyumaya devam

  orada alınan fabrika değildir arazidir ve orada üretim yapılacağı da bir yalandır. Siyasi güç kullanılarak ucuza kapatılmıştır. bakın görün 2-3 yıl içinde o arazi çaykura ya da tokiye 7-8kat fazla paraya satılacaktır. ve birileri yine cebini dolduracaktır.

 • ZİRAAT MÜHENDİSİ29 Şubat 2012 Çarşamba 23:39BU KAFA

  HAKIZLIĞA-ADALETSİZLİĞE-HUKUKSUZLUĞA (KANUNSUZLUĞA DEMİYORUM) BOYUN EĞEN, HAKSIZLIĞIN-ADALETSİZLİĞİN-HUKUKSUZLUĞUN VE DE MAĞDURİYETLERİN OLDUĞU YERDE FAYDA UMANLARIN PRİM YAPTIĞI BİR TOPLUMUN BİR ARPA BOYU YOL GİTMESİ OLANAKSIZDIR. ZAMAN AŞIMI DİYENLER ÖBÜR TARAFTA ZAMAN AŞIMI İŞLİYORMU BİR DÜŞÜNÜN BAKALIM? YA DA RAĞMEN KAZANMAK, RAĞMEN KAR ELDE ETMEK, HANGİ KİTAPTA YAZIYOR? BU ARADA ZİRAAT (TARIM):ÜRETMEK DEMEK-ÜRETMEK DEMEK-ÜRETMEK DEMEK VE DE ALINTERİ DEMEK.
  SON SÖZ OLARAK: YANLIŞI ELEŞTİRMEK ALLAH'IN EMRİDİR.

 • realite29 Şubat 2012 Çarşamba 12:1918 yılda zaten zaman aşımına uğradı

  18 yıldır paranızı alamamışsınız, hukuki olarak zaman aşımından zaten paranız BATMIŞ. Birileri çıkıp bu parayı iyi kötü size ödemiş ve kalkmış viri viri yapıyorsunuz... Buna NANKÖRLÜK derler arkadaşlar. Aynı şeyi başbakan hakkındaki haberlerde de yapıyorsunuz. Nankörlüğün geri dönüşümünün ne olabileceğini googlewde taratıp bir okuranzı belki islah olma anlamında katkısı olur sizlere. Bne ndaha fazla yazarsam küfredeceğm ondan kısa kesiyorum editör de hiçbirini yayınlamayacak bu kez

 • yorumcu29 Şubat 2012 Çarşamba 12:03kral

  ahhh Ziraat Odası ahh.. ne işin var bu işlerle bu millete iyilikmi olur.. alan memnun değil satan memnun değil.. Bu kadar çırpınıp sıkıntı çekiyorsun.. Değermi bu millet için. Hiç gerek yok.. Bak diğer ilçe ziraat odalarına çiftçi belgesi verip yatıyolar aşağı.. Kimsede gıkını çıkarmıyor.. Sen ne kadar yapmaya çalışırsan o kadar düşman kazanıyorsun ve en kötüsü kimseyi memnun edemiyorsun..(İSTİSNALAR HARİÇ) bide şu milletteki zihniyet yokmu deli ediyor beni. Sanki ziraat odası yönetimi bu arsayı alıp kendilerine villa yapacaklar. Ziraat mühendisi arkadaş sözüm sana Ziraat mühendisi olmuşsun ama ziraatin anlamını iyi kavrayamamışsın. Ziraat odasının bi arsa alıp orada bir Çay fabrikası kurulması için önayak olmasından daha doğal ne olabilirki. Burda kurulacak fabrikada belki 20 meslektaşın ekmem kyiyecek. ve çay üreticisi biraz nefes alacak . Ama olmaaaazzz. Niye çünkü muhalefet edilmesi gerekiyor. Ne olduğu neden olduğu önemli değil. Şimdi oda deseki her üreticiye 5 er tane inek dağıtıyorum onuda eleşştirir bu millet bu inekleri nasıl bakacak, nasıl sağacak olurmu böyle bişey dersiniz. ÇÜnkü herşeye muhalefet sizin kanmınızda var.. Geçen yıl peşin vadeli aynı fiyata gübre sattı ziraat odası sayın ZİRAAT MÜHENDİSİ kardeşim tebrik ettinmi. Burdan Ziraat odası Yöneticilerine sesleniyorum ne olur duyun beni. Bırakın bu işleri gübre satma proje yapma işlerini. bide laboratuvar kurdunuz asıl şimdi yandınız.. oradan çıkacak analiz sonuçlarına bile itiraz edecekler bunlar.. Çiftçi belgesi verin keyfinize bakın benden söylemesi..

 • ZİRAAT MÜHENDİSİ28 Şubat 2012 Salı 20:24HAK-HUKUK-ADALET

  YORUMLARDAN ANLAŞILDIĞI KADARI İLE YİMPA ŞİRKETİNE YAŞ ÇAY SATIP PARASINI ALAMAYAN ÜRETİCİLER HAKLARINI YİNE ALAMAYACAKLAR. YANİ MAĞDURİYETLERİ DEVAM EDECEK. PAZAR ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞININ BU MAĞDURİYETİN ÜZERİNE GELECEK İNŞA ETMEYEYE ÇALIŞMASI TAM ANLAMIYLA ÜRETİCİYE HAKARETTİR. O FABRİKAYI BİR İŞ ADAMI ALIP TEKRAR FAALİYETE GEÇİREBİLİR VE BUNU PARA KAZANMAK İÇİN YAPABİLİR, BUNA BİR DİYECEĞİMİZ YOK. ANCAK ZİRRAT ODASININ 18 YIL ÖNCE ALINAN YAŞ ÇAY BEDELLERİNİN TAMAMININ GERÇEK DEĞERİYLE ÖDENMEDİĞİ BİR ORTAMDA ZİRAAT ODASININ ORAYA TALİP OLUP, ORADAN GELİR VE HİZMET ÜRETMEYE ÇALIŞMASI HARAMDIR. HAKSIZLIKTIR. ADALETSİZLİKTİR. HUKUKSUZLUKTUR. PAZAR ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI KARLIDIR DİYE GİTSİN İCRADAN UCUZ NE BULURSA ALSIN SATSIN.

 • MÜSTAHSİL28 Şubat 2012 Salı 18:51HAKSIZLIK-GİDERİLMELİ

  İNSANLARIN ALIN TERLERİNİ ÖDEMELERİ ÇOK DOĞRU FAKAT SADECE ELİNDE SENEDİ OLANLARIN PARALARI ÖDENECEKMİŞ FAKAT SENET ALAMAYAN İNSANLAR NE YAPACAK BUNLARIN MADURİYETİ NASIL GİDERİLECEK.BU KONUDA ZIRAAT ODASI YETKİLİLERİ BU DURUMDA OLAN MADUR İNSANLARADA YARDIMCI OLMALARI GEREKİR.SENET ALMAYIPTA CUZLANLARA ÇAY SATAN İNSANLARIDA TESPİT EDİP MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİKMESİ GEREKİR.SAYGILARIMLA........

 • MÜFİT AKMAN TZD Rize Şube Başkanı28 Şubat 2012 Salı 11:21ÜRETİMİN GÜCÜ

  BAŞKAN VE EKİBİNİ KUTLUYORUM.ÜRETİCİNİN YANINDA OLAN HERKESİN YARDIMCI OLMASINI VE BÖYLE İŞLETMELRİN ÇOĞALMASI DESTEKLENMELİDİR. BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR FELSEFESİYLE ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİM. ÜRETİCİLER ADINA HAYIRLI OLSUN. BAŞARILAR DİLERİM .

 • FARAKAN28 Şubat 2012 Salı 10:28eksik haber

  başlık olarak yimpanın borcu kalmadı diye başlık atmışsınız. size eksik bilgi verilmiş. yimpanın borcu bitmiş değil. sadece belli bir süre sonunan kadar gelen senetleri ödüyor. ödenmeyen çok senet var. o senetler müstahsilin elinde patladı. bu konuda vatandaşı aydınlatın.

 • Pazarli28 Şubat 2012 Salı 08:44Bagis

  18 yillik parayi pazarspora bagislayin .biraz destek olun.pazarimiz biraz guclensin.

 • somurulan vatandaş28 Şubat 2012 Salı 08:37milletin hakkı haram olsun

  94 te aldığını yaş çay parasını 2012 odemenız lütüf deyil
  milletin parasi kuruş ettikten sonra ödenmesi kar getirmez
  ey millet ekmek parana emeğine sahip çik oyle üç kuruş paraya kanma
  1994 te alinan yaş çaylarin üçretini günümüz fiati ve zaman aşiminida vereceklerse alin
  unutmayin çay kur özelleşirse bu gibi olaylar hep yaşanacak
  çay kur un özelleştirme hakkın uyanik olup sendika ve siyasilerin oyununa gelmeyelim
  yoksa o yardim ettiğimiz SOMALİDEN beter oluruz
  ey vatanda ekmeğine emeğine ve mehsulune sahip çik yakinda onu elinden almak için dirsat kollayan
  üçkağitçilar firsat kolladiğini unutmayın.

 • mu mu28 Şubat 2012 Salı 01:57sayin ince ye

  bu senetlerin sahipleri mezarda senetlerde kucuk meblalar oldugu için umut kalmadiğindan dolayi hepsi kayip pekı seneti olmayan vatandaşlar parasinimi alacak yoksa *** alacak?

 • Metin Babuç27 Şubat 2012 Pazartesi 23:10Eskişehir den

  Bir ülkenin kakınmasının lokomotifi olan ÜRETİM den yola çıkan Ziraat Odası Başkanı Nurettin Bey taşıyıcılar Başkanı Turan Bey ve katkıda bulunanları kutluyor ve başarılar diliyorum. Allah yardımcınız olsun.

 • ORHAN ALBAŞ27 Şubat 2012 Pazartesi 22:50TEBRİKLER...

  Bu iyi niyetli ve cesaretli girişiminizden dolayı emeği geçenleri kutlarım...büyük bir sorumluluğun altına girmiş bulunmaktasınız..burada mutlaka ve mutlaka başarılı olmanız gerekiyor.aksini düşünmeyin bile...geleceğe örnek olacak bir işletme haline gemelisiniz..şirketinizi yeniden yapılandırırken mutlaka tarafsız profesyonellerle çalışmanızı öneririm...ilk başta da şirketin adını değiştirmeniz iyi olur.yöremizi ve insanlarını çağıştıran bir isimle işe başlayabilirsiniz...allah yar ve yardımcınız olsun...yolunuz açık olsun...tekrar başarılar diliyorum.

 • ZİRAAT MÜHENDİSİ27 Şubat 2012 Pazartesi 22:42ÖDEMELER HANGİ YAŞ ÇAY FİYATI ÜZERİNDEN YAPILACAK

  ZİRAAT ODASI BAŞKANI 220 BİN TL ÖDEME YAPACAKLARINI SÖYLÜYOR. BU MİKTAR KAÇ KİLOGRAM YAŞ ÇAYIN KARŞILIĞI OLACAKTIR. 220 BİN LİRA BUGÜNKÜ DEĞERLE EN FAZLA 250 TON YAŞ ÇAYA KARŞILIK GELMEKTEDİR. YİMPA NIN ÜRETİCİDEN ALIP PARASINI ÖDEMEDİĞİ YAŞ ÇAY MİKTARI BU KADAR AZ OLAMAZ. EĞER ÖDEMELER 18 YIL ÖNCEKİ FİYATTAN OLACAKSA OLMASIN DAHA İYİ.

 • mustafa memoğlu27 Şubat 2012 Pazartesi 22:35sahilköy

  yYimpa AŞ sahil köyü tprakları içindedir ve şu anda çok kötü görünümde olup yanından insanlar geçerken bir tedirginlik yaşıyorlar sebebi atıl durumda sahipsız büyük bir kapalı alan olduğu için. bizler muhtarlık ve köy halkı olarak her çeşit katkıyı vereceğiz. yapılacak olan çay fabrıkası veya başka bir yatırım bölgemize katkı sağlıyacaktır. iş aş imkani doğacaktır. As turana ve nurettin beye köyüm adına teşekkür ediyorum.

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ