1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Ayder'e 200 milyon dolara 5 yıldızlı termal otel
Ayder'e 200 milyon dolara 5 yıldızlı termal otel

Ayder'e 200 milyon dolara 5 yıldızlı termal otel

Livadi Grup, Rize Ayder'e beş yıldızlı termal otel kuracak. Otelin Karadeniz'in ilk her şey dahil sistemi ile çalışan oteli olacağı bildirildi.

A+A-

 Yatırımı yapan Livadi Grubu  başkanı Osman Güner konuyla ilgili bilgi verirken, "Projemiz bin 500 yataklı, 12 ay açık kalan bir tesis olacak" dedi. Güner, otelin 200 milyon dolarlık yatırım maliyeti olduğunu söyledi.

Bölgede turizme yönelik ilk kez böyle bir yatırım yapıldığını ifade eden Güner, “Otelimiz her şey dahil sistemde çalışan Karadeniz'deki tek beş yıldızlı otel olacak. Sekiz branşta uzman hekim istihdam edilecek. Şifalı suyun kullanıldığı tedavilerin yapıldığı bölüm ve oditoryum bölümü olacak" diye konuştu.

Otelin yüzde 100 geri dönüşümlü, kendi enerjisini kendi üreten, doğaya zararı olmayacak yapıda olacağını belirten Güner, kış inşaat faaliyetine başlayacaklarını söyledi.

 

Karadeniz’in eşsiz güzelliğini tüm dünyaya tanıtmak için Ayder'de termal otel projesi hazırlığında olduklarını dile getiren Livadi Grup Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güner, doğal yapıya uygun olan projenin yüzde 100 geri dönüşümlü, doğaya zararı olmayacak bir yapı olacağını aktardı.

Satış, telekomünikasyon, enerji araç muayene istasyonları ve perakende satış sektörlerinde 2001 yılından beri faaliyet gösterdiklerini açıklayan Osman Güner, grubun Türkiye genelinde satış kökenli bir aile şirketi olduğunu dile getirdi. 377 kişilik istihdam ve 180 araçlık filoya sahip olduklarını anlatan Güner, hem bölgesel hem de ulusal çalışma alanlarında hizmet verdiklerini aktardı. Türkiye’de ithal votkada pazar lideri olan markalan temsil ettiklerini aktaran Güner, Beyaz Rusya ve Ukrayna’dan ithal edilen ürünlerin Türkiye distribütörlüğünü yaptıklarını ifade etti. Güner, bunun dışında da Fransa, İtalya, İspanya, Çekoslovakya ve Polonya’dan ithal ettikleri diğer içki çeşitlerini de 61 bayi ile satışa sunduklarını kaydetti.

Faaliyet gösterdikleri bu alanlar dışında Karadeniz’in eşsiz güzelliğini dünyaya tanıtmak için Ayder’de termal otel yapma hazırlığında olduklarını açıklayan Güner, bölgede termal su kullanım ve arama hakkına sahip tek firma olduklarını dile getirdi.

Şu anda sıcak su sondajının devam ettiğini ve 400 metreye ulaştıklarım belirten Güner, ilk çıkacak suyu o bölge otellerine kullandırmayı planladıklarını söyledi. Diğer kuyuların da mevcut tesislerin ihtiyaçlarına paralel açılacağını belirten Güner, planladıktan termal otel projesinin bin 500 yataklı, 12 ay açık kalan beş yıldızlı bir tesis olacağını kaydetti.

Bölgenin tanıtımında önemli bir adım

Bölgenin geleceğinin turizmle şekillenebileceğine dikkat çeken Osman Güner, bu alana yönelik yatırımların hızla devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Tesisin dört sene sonra faaliyete geçmesini planladıklarını aktaran Güner "Bu kış inşaat faaliyetlerimize başlıyoruz. Ayder’in eşsiz güzelliğinden tüm dünyanın faydalanmasını sağlayacağız. Bölgenin dünyaya tanıtılması adına önemli bir adım olacak. Etrafında çalışan esnafın işlerinin hareketlenmesinde, yine çevresindeki gayrimenkullerin değerlenmesinde, bölgeye gelecek istihdamda çekim gücü olacak. Dünyaca ünlü futbol kulüplerinin de gözdesi olacak. Antrenman sahası da olacak. Tüm Karadeniz’in projemize sahip çıkmasını bekliyorum. Bölge yöneticileri, bürokratlar ve gazetecilerin, tesisin hayata geçmesi için harekete geçmesi gerekir. Bu tesis sadece 750 kişiyi değil binlerce insan istihdam edecek.” ifadelerini kullandı.

Otelde insanların bütün nimetlerden faydalanabileceği doğal yapıya uygun kaplamalar olacağını, atığını tekrar işleyebileceğini anlatan Güner, hobi bahçeleri ile gelen turistin bitkileri gözlemleyebilecekleri gözlem yerlerinin olacağına dikkat çekti. Tesisi sembolize edecek bir çiçek ile dünyada tanınırlığını artırmayı istediklerini aktaran Güner, ayrıca tahsis alanlarında ikinci ve üçüncü tesis yatırımlarına da izin verdiklerini vurguladı.

“İlave yatırım yapmak isteyenler için termal suyunu, yerini istediği şekilde Turizm Bakanlığı bize nasıl tahsis ettiyse o şekilde vermeye hazırız. Yeter ki yatırım yapmak isteyen yatırımcılar olsun” diyen Güner, tesiste sağlanacak istihdamın sezonluk değil 12 ay süresince olacağı bilgisini verdi.

Tesiste kongrelere uygun konferans salonlarının da mevcut olacağını aktaran Güner, sözlerini şöyle noktaladı: “352 dönüm arazi üzerine yapılandırılacak tesisimizde kar motosikletleri, ATM'ler, balık tutmak için hobi havuzları, kayak eğitim bölümü yer alacak. Biz bu yatırımı uluslararası bir marka oteller zinciri ile birlikte yapmayı planlıyoruz. 200 milyon dolar civarında bir yatırım maliyeti var. Alt yapıya yönelik 1 milyon Euro yatırım yaptık. Livadi olarak 3 milyon Euro’ya kadar harcama yapmayı planlıyoruz. Bundan sonrasını ortak olmasını planladığımız uluslararası marka gerçekleştirecek''
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum