26 Nisan 2015 Pazar
Rize13 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baydemirin itfaiye aracı olay oldu!
06 Şubat 2010 Cumartesi 07:26

Baydemir'in itfaiye aracı olay oldu!

Trabzon Çayırbağı Belediyesi'nin isteği üzerine Diyarbakır'dan hediye edilen itfaiye aracının başına gelmeyen kalmamış!

Trabzon'un Çayırbağı Belde Belediyesi'nin itfaiye aracı sıkıntısı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in gönderdiği araçla giderildi. 'Diyarbakırlı' araca önce bazı tepkiler gelirken, bomba ihbarının bile yapıldığı öğrenildi.

Baydemir’e Teşekkür Ettiler
Jandarma, Çayırbağı Beldesi’nin AK Partili Belediye Başkanı Hilmi Köroğlu’nu makamında ziyaret ederek, konu hakkında bilgi aldı. Ancak şimdi, geldiği günden beri 4 yangına müdahale eden araç için belde halkı ve belediye başkanı Baydemir’e teşekkür ediyor.

Diyarbakır Belediye değil mi?
Biz can kurtarmanın derdindeyiz onlar ayrılık tohumlarını ekme derdinde" diye konuşan başkan Köroğlu ise "Üzerinde Diyarbakır Belediyesi yazıyor diye araca bomba ihbarı yaptılar. Sırf Diyarbakır Belediyesi'nden aldık diye sorgulanıyoruz” dedi.

Trabzon'un Çayırbağı Belde Belediyesi'nin itfaiye aracı sıkıntısı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden gönderilen araçla giderildi.

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı 5 bin 500 nüfuslu Çayırbağı beldesinin yeni başkanı, Ak Partili Hilmi Köroğlu (53) oldu. Koltuğu devralan çiçeği burnunda başkan, belediyenin eksiklerini tespit edip ihtiyaç listesi oluşturdu.

Listenin başında, itfaiye aracı vardı, zira beldede itfaiye aracı bulunmuyordu. Herhangi bir yangında alevlere hortumlar ve kovalarla müdahale ediliyor, çevre il ve ilçelerden gelecek yardım bekleniyordu. Parası olmayan başkan, başvurduğu 'kardeş' belediyelerden yardım istedi ama kimse Çayırbağı'na itfaiye aracı vermedi!

BAYDEMİR "MEMNUNİYETLE" DEDİ
Başkan Köroğlu itfaiye sorununu, müteahhit arkadaşı Remzi Durmaz'a aktardı. Diyarbakırlı Durmaz, "Osman Baydemir'den isteyelim. O gönderir" dedi.
Geçen Haziran ayında Antalya'da düzenlenen Belediye Başkanları Bilgilendirme Toplantısı'na katılan Köroğlu, burada Baydemir'le konuşma fırsatı bulup konuyu açtı. Baydemir, "Memnuniyetle" diyerek, Çayırbağı'na itfaiye aracı gönderme sözü verdi.

Yazışmalar, prosedürler yaklaşık 6 ay sürdü. Ocak ayının sonunda Çayırbağı Belediyesi'nden bir şoför Diyarbakır'a giderek aracı teslim aldı. Trabzon'a gece yarısı ulaşan şoför, hastanede tedavi gören bir yakınını ziyaret etmek için aracı yol kenarına park edip hastaneye girdi. Yarım saat sonra çıktığında aracın etrafının polisler tarafından çevrildiğini gördü, araçta bomba bulunduğu yolunda ihbar geldiğini öğrendi. Olayın aktarıldığı Köroğlu, "O araç bizim" deyince polisler olay yerinden ayrıldı.

JANDARMA BİLGİ İSTEDİ
21 plakalı ve üzerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yazan aracın Çayırbağı'na ulaşmasıyla belde halkından bile mesafeli yaklaşanlar oldu. Başkana 'başkan bu ne iş? diyenler oldu. Köroğlu hepsine 'kardeşliği' anlattı.

Son olarak Jandarma istihbarat elemanları da Köroğlu'nu ziyaret etti. Makamda yapılan görüşmede aracın nasıl alındığı, Köroğlu ile Baydemir arasındaki ilişkinin nasıl kurulduğu yönünde sorular yöneltildi.

"Biz can kurtarmanın derdindeyiz onlar ayrılık tohumlarını ekme derdinde" diye konuşan başkan Köroğlu ise "Üzerinde sırf Diyarbakır Belediyesi yazıyor diye araca bomba ihbarı yaptılar. Sırf Diyarbakır Belediyesi'nden aldık diye sorgulanıyoruz. O araç geldikten sonra 4 yangına anında müdahale ettik ve vatandaşlarımızı yanmaktan son anda kurtardık. Çayırbağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin belediyesi de Diyarbakır değil mi? Böyle bir anlayış olamaz. Türkiye barış ve kardeşliğe aç. Bu tohumları ekiyoruz. İtfaiye aracının üzerinde hala Diyarbakır Belediyesi yazıyor. O yazıyı silmeyeceğim. Baydemir'e sonsuz teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Birilerinin Trabzon'u Diyarbakır'ın alternatifi gibi gösterme çabalarını da hayretle izlediğini vurgulayan Köroğlu, "Bizi ayırmaya ve bölmeye çalışanların planlarını işte bu şekilde suya düşürüyoruz" diye konuşurken belde halkı da bir ay önce gelen itfaiye aracı için Baydemir'e teşekkür ediyor.

BAYDEMİR: KARARI OYBİRLİĞİYLE ALDIK
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Trabzon’un Çayırbağı Belediyesi’ne gönderdiği araçla ilgili açıklamalarda bulundu. Baydemir, belediyeler arasında bu tür dayanışma örneklerinin yaşandığını belirterek, "Samimiyetle ifade etmek gerekirse, bu talebin sayın başkandan ve Trabzon’dan iletilmesi beni hem sevindirdi hem de heyecanlandırdı. Biliyorsunuz kamuoyunda, özellikle son yıllarda, maalesef Trabzon ile Diyarbakır’ı kutuplaştırma çabası var. Sanki iki tezat kent gibi hava yaratılmaya çalışılıyor. Trabzon ve Diyarbakır’da yaşayanlar birbirine tahammül edemezmiş gibi gösterilmek isteniyor. Ben durumun böyle olmadığına inanıyorum. Diyarbakırlı ve Trabzonlu hemşerilerimizin iki tarafa kardeşlik, saygı ve hoşgörüyle baktığına inanıyorum. Aslında Çayırbağı Belediyesi’yle yaptığımız dayanışma bunun da bir ifadesidir. Başkandan gelen talebi biz, belediye meclisimizde oyladık. Bu talep oybirliğiyle alındı" diye konuştu.

"Bizim sunduğumuz dayanışmanın maddi anlamda büyüklüğü yok" diyen Baydemir, "Bunun için aslında bugüne kadar konuşmadım. Benim istirhamım bunun manevi bir dayanışma olarak görülmesi" ifadelerini kullandı. Çayırbağı Belediye Başkanı Halil Köroğlu’nun, "İtfaiye aracındaki plakayı da sökmeyeceğim, yazısını da silmeyeceğim" sözlerine Baydemir, "Sayın başkana teşekkür ediyorum. Plaka ve yazıyı silmemesi kadirşinaslık örneğidir. İşte dostluk budur" şeklinde konuştu.

"GETİRDİĞİM GÜN ETRAFINI ÇEVİRİP BOMBA ARADI"
Aracı Diyarbakır'dan Trabzon'a getiren şoför Tamer Ocak (31), sadece yarım saat terk ettiği aracın etrafında polisleri görünce şok oldu. Ocak o anları şöyle anlattı: "Aracı Diyarbakır'dan aldım ve Trabzon'a getirdim. Hastanenin önüne park ettim. Yarım saat sonra içerden çıktım. Aracın etrafı polis doluydu. Bomba uzmanı vardı, güvenlik şeridi çekilmişti. Hemen yanlarına giderek, 'ne oluyor?' diye sordum. 'Bomba ihbarı var' dediler. İhbarı yapan kişiyi bilmiyorum ama sırf aracın üzerinde Diyarbakır Belediyesi ve 21 plakası bulunduğu için bu şekilde davrandığını düşünüyorum. Biz en temel ihtiyacımızı karşılamak amacıyla çalışıyoruz, insanların düşündüğü şeylere bakın."

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 7 yorum.
 • Zeynep06 Şubat 2010 Cumartesi 21:58Temel

  Başbakanıma "Meşe ağacının hangi dalı battı" diyen adamdan itfaiye aracı olıyoruz.Olacak iş mi?

 • Trabzonlu06 Şubat 2010 Cumartesi 20:24iyi amaa...

  iyi ama siz Diyarbakırı komple terorist ilan ettiniz Sadri Şener her ne kadar Baydemiri ziyaret etse de onun sahsında Diyarbakır halkını ziyaret etmiştirYoksa kimse onun meraklısı değil.Biz yıllarca doğu bölgelerimize gereken desteği vermediğimizden geri kaldılar memur olduk doğuda çalışmadık asker olduk doğuya gitmedik hep onlara kötü gözle baktık şimdi ne oldu PKK'nın maşası oldular.Ve o pkkyı bitirecek olan da o halktır Diyarbakırdır siz komple bir şehri terorist ilan ediyorsunuz.Orda çok iyi insanlar var bakın Trabzonspor takımını çok iyi şekilde ağırladılar çok misafirperverler hatta onların taraftar grupları bizim oyunculara sevgi gösterisinde bulundular Diyarbakıra herkes terorist gözüyle baktığı için onlar da bi kerteden sonra gerçekten terorıst gibi davranıyorlar biz bu ülkeyi doğulusu batılısı lazı türkü kürdü hep birlikte kurtardık ülke hepimizin bölmek isteyenler hep oldu oluyor olacak da yeterki birbirimize düşmeyelim

 • Dursuncaptain/istanbul06 Şubat 2010 Cumartesi 16:29Olmaz böyle birşey

  Adam pkk'nın sözcüsü,siz kalkmışsınız kardeşlikten bahsediyorsunuz.Bunlar kabul edilemez şeyler.Bir yorumcu,Diyarbakır halkınnın desteğini almak için,Sadri Şener'in,Diyarbakır Bel. başkanını ziyaret ettiğini yazmış.Bu ne saçma bir düşünce.O Belediye Başkanı,pkk'yı savunuyorsa ziyaret edemessin.Adam seni içten bölmeye çalışıyor,sen kalkmışsın kardeşlikten bahsediyorsun.Bunu ben çok yadırgadım.Trabzon gibi milliyetçi bir yer buna nasil alet oldu .

 • pazardan06 Şubat 2010 Cumartesi 12:43diyarbakır

  Futbola sadece sahada oynanan bir oyun olarak bakmamalıyız. Futbol aynı zamanda iller arasında sosyal, kültürel ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için bir araç olmalıdır.

  Bu kapsamda Başkan Sadri Şener ve arkadaşlarının Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir"i ziyaretini çok anlamlı ve doğru bulduğumu belirtmek isterim.

  Sonuçta seçilmiş ve yasalar çerçevesinde görevinin başında bulunan bir Belediye Başkanı.

  Bunu bir Trabzonspor açılımı olarak görüyorum.
  Ama bu açılım sadece Diyarbakır ile sınırlı kalırsa, anlam ve amaç farklılığı ortaya çıkar ki; işte o zaman eleştiriler haklılık kazanır..

  Bundan sonra da bütün illerdeki Belediye Başkanları ve Valiler ziyaret edilip TS forması hediye edilmelidir.
  Ben daha da ileriye giderek Trabzonspor"un deplasman kafilelerinde yöremiz oyunlarını diğer illerde oynayacak olan horon ve kolbasti ekibinin de olmasından yanayım. Düşünebiliyor musunuz Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep, Denizli, Bursa, Eskişehir meydanlarında Horon ve Kolbastı ekibinin gösterisini..

  Böylece hem Trabzon, hem de Trabzonspor"un o illerde sevdirilmesi sağlanır.

 • nerden geldi06 Şubat 2010 Cumartesi 12:42söyle de öğrenelim

  nerden gelmiş parası...tobe tobe bunlar hassas konular nereye çekersen oraya gider akıllı olun

 • trabzonlu06 Şubat 2010 Cumartesi 11:21???

  bi itfaiye aracı alamayacak kadar acizmisiniz PARASI NERDEN GELDI Bılıyormusunyazıklar olsun

 • Trabzonlu06 Şubat 2010 Cumartesi 11:10Bu vatan bizim!

  geçen hafta Trabzonspor başkanı sn. Sadri Şener makamında Osman Baydemiri ziyaret etmişti ve bu olay tepkiyle karşılanmıştı.Osman Baydemirin şahsına değildi aslında o ziyaret Diyarbakırlı kardeslerimizin yanında olduğumuzun göstergesiydi.Trabzonsporu çok iyi ağırladılar bizde onları Trabzonda iyi ağırlamıştık.unutmayalım ki bu ülkenin doğusu da bizim batısı da bizim kutuplaşmalar bizi ancak geri götürür bize zarar verir.Diyarbakır belediyesi bugün Trabzona itfaiye aracı verebiliyorsa bu kardeşliğin meyvesidir.Ama gelgelelim işi başka mecralara çekenler olmaz mı olur hep oldu bundan sonra da olacak...

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ