25 Nisan 2015 Cumartesi
Rize12 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
G. MÜDÜRÜN TEHDİDİNE TEK GIDA RESTİ
16 Nisan 2013 Salı 16:44

G. MÜDÜRÜN TEHDİDİNE TEK GIDA RESTİ

Çaykur genel müdürünün 'çay zamanı grev, kaos olur' tehdidine Tek Gıda İş'ten rest geldi: "Bu, Türkiye'deki son 20 yılın en büyük grevi olacak"

TEK GIDA İŞ SENDİKASI SON 20 YILIN EN BÜYÜK GREVİNE HAZIRLANIYOR. TEK GIDA İŞ SENDİKASI BAŞKANI MUSTAFA TÜRKEL: "22 NİSAN'DAKİ GREV BÖLGENİN YAŞANMIŞ EN BÜYÜK, TÜRKİYE'DE İSE SON 20 YIL İÇERİSİNDE YAŞANACAK EN BÜYÜK GREVİ OLACAK"

Tek-Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, 22 Nisan günü Çaykur’a bağlı 58 işletmede, 7 bin işçi ile başlatacakları grevin bölgede yaşanmış en büyük, Türkiye'de ise son 20 yıl içerisinde yaşanacak en büyük grev olduğunu söyledi.

Rize Basın Merkezi’nde basın mensupları ile bir araya gelen Tek Gıda İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel, Çaykur’da örgütlü bulunan ancak toplu iş sözleşmesi yetkisi bulunmayan Öz-Gıda İş Sendikası üyelerine seslenerek kendi sendikalarına geri dönmeleri çağrısında bulundu.

Türkel, Çaykur adına Kamu İşveren Sendikası ile yaptıkları toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, gelir artışı ve Çaykur’da örgütlü Öz Gıda İş Sendikası üyelerinde sözleşmeden yararlanması taleplerinde anlaşılamadığı için grev kararı aldıklarını belirterek, grev takvimini ise kendilerin değil de yasaların belirlediğini söyledi.

Türkel, iyi niyet göstergesi olarak kendilerine tanınan yasal takvim içerisinde çay hasat tarihinden önce greve başladıklarını belirterek, "Yaklaşık beş yıldır Çaykur işçisi mağdur edildi. Bunu her toplantıda dillendirdik. Anlaşma imzalanamayınca yasal olarak grev kararı almak zorundaydık. 22 Nisan'ı grev tarihi olarak belirledik ve noter aracılığı ile resmi tebligatımızı yaptık. Grev çay kampanyası öncesine denk geliyor. Bu bizim elimizdeki bir süreç değil, yasa gereği uygulanan bir takvimdir. Bizim kararı mayıs veya haziran ayına alma lüksümüz yok. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ardından yargının verdiği takvim bu” dedi.

Türkel, amaçlarının Çaykur’u zora sokmak olmadığını ifade ederek “Kampanya başlamadan önce yöneticilerin, üreticilerin işin ciddiyetini anlayabilmesi ve tekrar değerlendirme şansı var. 22 Nisan 2013 pazartesi günü grev saat sekizde Çaykur'a bağlı 58 işletmede uygulanmaya başlayacak. Bunu defalarca söyledik. Grev bizim için amaç değildir. Grevi işin doğrusu sevmiyoruz. Çünkü, Çaykur bu yörede öyle bir hale gelmiş ki; Üretici, esnaf herkes bu çaydan geçimini sağlıyor. Çayı alan kendisi, çay alım yerinde alan eşi, fabrikada işleyen çocuğu, böyle bir aile tarımı haline gelmiş. Böyle bir sektör ile ilgili grev kararı almak çok zor. Biz bunu yöre için başka bir çıkış yolu bulamadığımız noktada almak zorunda kaldık. İşveren bize ücretlerle ilgili tekliflerimize hiç bir öneri getirmemiştir. Bizden hukuk dışı, karşı sendikanın üyelerinin sözleşmeden yararlandırılması isteniyor. Bu hukuken mümkün değil. Dünyada örneği yok. Ancak buradan diğer sendikadaki arkadaşlara sesleniyorum. Toplu iş sözleşmesi imzalanmadan önce sendikalarına geri dönerlerse yapılacak toplu iş sözleşmesinden istifade edebilirler. Aksi halde yapılacak sözleşmeden istifade etmelerinin hiçbir yasal yolu yoktur. Gelsinler sendikalarına geri dönsünler. Tıkanan süreç açılsın” diye konuştu.

ÇAY ÜRETİCİSİ ÇAYINI TOPLAYAMAYACAK, ÇAY DALINDA KALACAK
60 yıldır örgütlü oldukları Çaykur’da bugüne kadar greve gitmediklerini belirten Türkel, “Böyle bir grev kamuda son 20 yıldır olmamıştır. Bu grevin bir hafta veya 10 gün sürmesiyle birlikte fabrikaların yeni yaş çay kampanya dönemine yetişmeme durumu var. Kampanya döneminin açılmasıyla birlikte grev devam ettiği için müstahsil çayını toplayamayacak ve çay dalında kalacaktır. Çaykur büyük bir sıkıntı ile yöre halkı da büyük bir riskle karşı karşıya kalacaktır. Sendika olarak biz çağrımızı yapıyoruz. Biz sendika olarak bütün koşullarımızı ortaya koyduk. Bu sözleşmenin sağlıklı bir şekilde bitmesi için bütün çabamızı ortaya koyduk. Ancak Çaykur işvereni ve onun adına Kamu işverenleri Sendikası bize hukuksuzluğu dayatıyor. Bizim çalışanlarımızın taleplerini görmezden gelmeye çalışıyor. Bir sendikanın greve gitmekten başka bunun karşısında yapacağı bir şey yoktur. Bundan sonra olabilecek her türlü gelişmeden sorumluluğunu üzgünüm ama Çaykur ve Kamu işverenleri Sendikasının üzerine bırakıyoruz. Biz bunları sokak sokak anlatmaya başlıyoruz. Bu süreci halkımız ve yöre insanımızı aydınlatarak ve bilgilendirerek geçmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:
Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 16 yorum.
 • islami devrimci19 Nisan 2013 Cuma 13:40işçi üretici el ele greve

  Grev işçi haklarının savunulması kadar üreticininde savunulmasıdır.Çünkü bügün işçilerin hakalrını savunan sendikamız TEK GIDA İŞ yarın üretici için ÇAY KUR a da sahip çıkacak tek örgüttür.Bügün sermaye sınıfına karşı sağlam mücadele verebilen birkaç sendikanın başında TEL GIDA İŞ gelir.Bu sendika işçi kadar üreticininde yanındadır.Evet 22 Nisan greve gidecek olan bizler,üretici içinde sokağa dökülecek olan emekçi kesimiz.Emekten yana olan sendikamız ayakta kaldığı müddetçe üreticininde sıgortasıdır.Bize 5 yıl baskı zülüm yapanlara karşı kazandığımız zaferi grevle kutlamak bizim için büyük onurdur.YAŞASIN ONURLU MÜCADELEMİZ.iŞÇİ KÖYLÜ EL ELE GREVLE GÜZEL GÜNLERE.22 NİSAN SABAHI ÇAYKUR ÖNÜNDE BULUŞMAK ÜZERE.

 • akpli18 Nisan 2013 Perşembe 19:33akpli

  ben tekgıdacıyım ama ve desteklıyorum....ama bu işe sıyaset karışacaksa gıreve katılmam

 • emekçi18 Nisan 2013 Perşembe 12:07çay rumuzlu vatandaşa cevap

  çay rumuzlu kardeşim sana ne verdilerde bu şekilde yorum yazıyorsun.sen emekten yanamısın yoksa provokaturmusun.yorumlarını yaparken ısmınıde yaz

 • pazarlı18 Nisan 2013 Perşembe 11:30destek

  herkesin bu grece destek vermesi lazım.hem üretici için hemde işçi için yıllardır çaykurda grev yapaılmadı koyun gibi güdüldük artık sesimiz çıksın varlığımızdan haberdar olsunlar.rizehalkı ezilenin yanında olmuştur hep bu konuda da olacaktık.

 • üye17 Nisan 2013 Çarşamba 20:57kiminle hangi grev

  sayın türkel seninle nereye kadar grev ne için grev çaykur işçisinde aidat alamadın sendikan bitti bitecek.tam amerikancı bir şekilde koltuğunu sağlama alabilmek için parçaladın böldün örgütlü kemik gibi bir gücü,şimdiyse geldin grev yapacan kimi hangi gücü yanına alacan.senin greve götüreceğin işçin aç durumda iken yöneticilerin 20 bin dolarlık saat takıyor,bir giydiğini bir daha giymiyor.bu işçi artık okadar saf değil uyandı bişeyleri,

 • RİZE İÇİN SON ŞANS17 Nisan 2013 Çarşamba 17:58RİZE İÇİN SON TUR SON ŞANS

  Yapılan tüm özelleşmeler de izlenen yol çaykurda da izleniyor.Çaykurun özelleşmesinde son aşamadır.
  İktidara taş atyıyor diyen kardeşim eğer rizeli isen bekle bak neler göreceksin.
  çay 300 krş olacak çünkü rekabet için gereken fiyattır.işçilik
  700 tl olacak çünkü rekabet için gereken fiyattır.
  Ha dersenki benim çayım yok .sıkıntıda yok nasılsa ucu sanada değer esnafın 2 sene önce attığı havaların bugün söndüğü gibi kiralık işyerlerinin arttığı gibi.sıkıntı yok göreceksin hahahaha

 • vatandaş17 Nisan 2013 Çarşamba 14:17üretici

  Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
  Kesilir, belki, fakat çekmeye gelmez boyunum.
  yeter söz işçinin üreticinin.

 • vatandaş17 Nisan 2013 Çarşamba 14:16ses çıkarmak lazım

  Şunu iyi bilmek lazım hiç bir iktidar uysal uysal duran kitlelerin mağduriyetini gidermez.Çaykur işçisinin eylemine çay üreticisi destek vermelidr ki çay fiyatıda biraz hareketlensin yoksa beş kuruş farka hazır olmalıyız.Hakaret etmeden kırmadan dökmeden hakkımızı aramalıyız.karadeniz bölgesinin devletine milletine olan bağlılığının sömürldüğü yeter artık.Ekonomi uçuyor öyle güçlüyüz böyle geliştik 100 binin üzerinde suriyeliye bakıyoruz bakmalıyızda büyük devlet olmak istiyorsak öyle ise kendi halkımızada işçimizede çiftçimizede bu gelişmeden pay vermelidir.Bende bir çay üreticisi olarak çaykur işçisinin bu hak arayışına destek veriyorum.YUMUŞAK BAŞLI İSEM KİM DEDİ UYSAL KOYUNUM?KESİLİR, BELKİ, FAKAT ÇEKMEYE GELMEZ BOYNUM.yeter söz işçinin üreticinin.

 • ARONLU17 Nisan 2013 Çarşamba 11:35Son hatırlatma(Tarafsız)

  Grev yapmak hakları.Grev konusu masada uluslar arası ilişkiler gibi tartışılıp değerlendirilmesi gereken bir olay.Hata yapılırsa sendıka bu işin altında kalır.Ezilir gider.Bu kararı alanların birikimlerinide az çok biliyoruz.Rakip sendikaya davetiye olur.Belkide içerlerinde bunu tezgahlayanlar var.

 • -17 Nisan 2013 Çarşamba 08:34-

  bakalım kaç kişi gelecek grevinize amaca ulaşakmı görecez .hak arama grevi deil iktidara taş atma slogan atma grevine dönüşecek.

 • pazarlı17 Nisan 2013 Çarşamba 08:32keyif

  sendika yöneticileri bu grevden sonra tatil yeme içme sefa sürme nerde

 • pazarlı16 Nisan 2013 Salı 22:07esnaf

  BU GREV HAK ARAMA GREVİ DEĞİL DİĞER SENDİKALI İŞÇİLERİN SÖZLEŞMEDEN YARARLANMAMASI TALEPLERİNDE ANLAŞILAMADIĞI İÇİN YAPILAN GREV,KADROLU İŞÇİLERDEN GREVE KATILABİLECEK BİRİLERİNİ GÖREMİYORUM....

 • Fındıklı'dan çay üreticisi16 Nisan 2013 Salı 21:50İŞÇİ SINIFINA SELAM

  Çay Kur işçisinin işi,aşı emeği ve ekmeği için 22 nisan da greve gitmesini bir çay üreticisi olarak yürekten destekliyorum.Grevin çay hasat dönemine denk gelmesi biz üreticiler için dezavantaj değil avantajdır.Eğer işçisi köylüsü,üreticisiyle bir bütün olup sermaye sınıfına ve iktidara birlikte direnirsek diz çöktürürüz.Bütün çay üreticilerinin Çay Kur işçisine sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.İşçi üretici el ele genel greve

 • muhtar16 Nisan 2013 Salı 19:49hak

  Grev en doğal hakkınız peki ya üreticiye kim sahip çıkacak ne olacak bizim halimiz bizi örgütleyecek bir kurum neden yok birazda üreticiye sahip çıksanız

 • GELİYOR16 Nisan 2013 Salı 19:25KILIÇDAROĞLU GELİYOR

  22 Nisan pazartesi günü kılıçdaroğlunu grevde olmasını isteriz. Grevde herkes için hayırlı olurda yetkililer taşın altına elini sokarda olay çözülür.

 • çay16 Nisan 2013 Salı 17:36çay

  alınterınden korkan geleceğıne ıhanet eden ayılesını hıçe sayan emeğe saygı göstermeyen bu bu eyleme katılmasın

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ