1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. İnce’nin Rize mitinginde gerginlik
İnce’nin Rize mitinginde gerginlik

İnce’nin Rize mitinginde gerginlik

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Rize’de düzenlediği miting sırasında gerginlik yaşandı. Çıkan gerginlikte bir kişi gözaltına alındı.

A+A-

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Türkiye’de siyasette yeni bir dil, yeni umut, yeni bir normalleşme gerektiğini söyleyerek, "Türkiye’nin bunlara ihtiyacı var, uzlaşmaya ihtiyacı var, normalleşmeye ihtiyacı var, barışmaya ihtiyacı var" dedi. 

muh2.jpg

Rize Valiliği önündeki miting alanında vatandaşlara hitap eden CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti esnasında Erdoğan’ın kendisinden Rizeli hemşehrilerine selam söylemesini istediğini dile getirerek başladı. İnce, “Hepimiz Müslümanız, geçen akşam Erdoğan ile görüşürken Rize’ye gideceğimi söyledim, ‘Selam söyle hemşerilerime’ dedi. Üzerimde kalmasın selamını da ileteyim. Biz bize yakışanı yapacağız, kavga etmeyeceğiz, bu ülkeyi Edirne’den Hakkâri’ye Rize’den Antalya’ya bir bütün olacağız” diye konuştu. 

muh3.jpg

Rize torunu olduğunu dile getiren İnce, sandığa gittiklerinde Rizelilerin kendilerini unutmamalarını istedi. İnce, “Önce 81 milyon iri olacak, diri olacak, bir olacak, beraber olacak, önce sen beraber olacaksın ki batıya kafa tutabilesin. Fransa dinimizle, kutsal kitabımızla dalga geçiyor, alay ediyor. Güçlü bir Türkiye olsa, içeride birliği dirliği sağlamasak, 81 milyon aynı yönde karar alsa Fransa bunu yapabilir mi? Allah’ın izniyle, milletin isteğiyle önce birlik, içeride dirlik, sonra Avrupa ile mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

muh4.jpg
 
Seçildiği takdirde yıllık 10 bin öğrenciyi eğitim için yurt dışına göndereceğini dile getiren İnce, “Ülkeyi baştan sona kucaklayacağız. Gençlere sesleniyorum, öğrencilerime sesleniyorum, evlatlarım size sesleniyorum, kavgacı bir cumhurbaşkanı değil kuantum diyen bir cumhurbaşkanı, uzay madenciliği diyen bir cumhurbaşkanı, endüstri dört sıfır diyen bir cumhurbaşkanı. Bunu kaçırırsak 250 sene kaybederiz. İyi eğitilmiş gençlere ihtiyacımız var. Enerjiye ihtiyacımız var. Türkiye’nin güneş enerjisini doğru kullanırsak, 100 tüketiyorsak 130 üretebiliriz. Üretmiyoruz 30 fazlamız var, sonra sorun güneş enerjisini depolamakta. Güneş enerjisini depolamak için bataryalara ihtiyacımız var. Kim yapacak bunu? Gençler yapacak bunu, gençler. Ben size söz veriyorum cumhurbaşkanı olduğumda her yıl 10 bin gencimizi yurt dışına göndereceğim en iyi eğitimi alabilmeleri için. Türkiye’deki bilgisayar mühendisi sayısı 10 bin, size söz veriyorum 5 yıl içinde Türkiye’nin bilgisayar mühendisi sayısı 100 bin olacak” dedi. 

muh5.jpg

AK Partili annelere seslendi 
Türkiye’nin sorunlarının eğitim ile çözülebileceğini vurgulayan İnce, “Meydanlarda kavga etmekle Türkiye’nin sorunları çözülmez. Eğitimle çözülür Türkiye’nin sorunları. Çocuklarımızı iyi yetiştireceğiz anneler, AK Partili anneler size sesleniyorum. Sizin çocuklarınızı iyi yetiştireceğiz. İmam hatip lisesine gidiyor çocuklarınız. Ey benim AK Partili bacım çocuğunu imam hatip lisesine gönder sorun yok ama üniversite sınavında kaçıncı oluyor ona bak” ifadelerini kullandı. 

muh6.jpg

Kişilerle işi olmadığını söyleyen Muharrem İnce, “Biz doları indirmek istiyoruz, euroyu indirmek istiyoruz, faizi indirmek istiyoruz, benzin fiyatlarını indirmek istiyoruz, mazot fiyatlarını indirmek istiyoruz. Bütün bunlar inecekse sende in be kardeşim bir şey olmaz” şeklinde konuştu. 

muhar1.jpg

Özel sektörün yaş çay fiyatını aşağıya çekmesinin Rizelilere haksızlık olduğunu söyleyen İnce, “Şuanda kota dekar başına 15 kilogram fiyatı 2 lira 45 verdiler dimi? Nerelere düştü, 1 lira 50 kuruş, 1,60 liraya. Çaykur nereye devredildi, malum kuruma. Peki dünyada üzerine kar düşen çay üreten başka bir yer var mı? Siz bunu hak etmiyorsunuz. Kızdırıyorlar sizi. Bunu çözeceğiz. Cesur adımlar lazım” dedi. 

muh1.jpg

Elindeki çakının hikayesini anlattı 
Rizeli anneannesinden kendisine kalan çakıyı kürsüden gösteren İnce, “Bundan yaklaşık 150 yıl önce Rize’den Hüseyin diye bir adam. Hüseyin Yemen'den Mekke’ye gelir. Hacı olarak resmileşince ismi Hacı Hüseyin olur. Mekke’den sonra Rize’ye gelir ve ayakları yara içerisindedir. O dönemde Çanakkale’ye savaşa asker alımı başlar. Bu Hacı Hüseyin’in ayakları yara olduğu için Çanakkale harbine almazlar. Ayakları yara içerisinde duran Hüseyin Çanakkale’ye asker gitmesi gerektiğinde oraya gider. 2 ay sonra Hacı Hüseyin’in ayakları iyileşir. 4 çocuğunu öper ve iskeleye iner. Büyük çocuğu uyarır, 'Kardeşlerim kalkın babamız bir yere gidiyor.' Çocuklar iskeleye giderler ve babası elinde bir bayrak ile en önden gidiyor. Evlatlarım der siz buraya neden geldiniz. Ben sizden gizli gidiyordum. Ben savaşa gidiyorum, hakkınızı helal edin der ve 3 çocuğuna bir hediye verir. 4.çocuğu kız çocuğudur ve 7 yaşındadır. Ona bir hediye kalmaz. Ceplerini çıkarır ve ona bir çakı çıkarıp hediye eder. O çakıyı 7 yaşındaki o çocuğa verir. O kız çocuğu 85 sene o çakıyı çantasında taşır. 92 yaşında ölür. O küçük kız çocuğu benim anneannemdir. O çakı da bu çakıdır. Bu çakı” dedi. 

muhar3.jpg

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve eşi Ülkü İnce, Rize Valiliği önündeki tören alanında düzenlenen mitingde partililer ve vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ileterek konuşmasına başlayan İnce, "Türkiye'nin uzlaşmaya, normalleşmeye, barışmaya ihtiyacı var. Hiç kimseyi ayırmadım. Rakiplerime gittim, başarılar diledim. Geçen akşam Erdoğan'la konuşurken Rize'ye gideceğimi söyleyince "Selam söyle hemşehrilerime" dedi. Üzerimde kalmasın, selamını da ileteyim. Biz, bize yakışanı yapacağız. Kavga etmeyeceğiz. Bir bütün halinde olacağız. 81 milyon iri olacak, diri olacak, beraber olacak. Önce sen birlik olacaksın ki sonra Batı'ya kafa tutabilesin" dedi.

muhar2.jpg

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ülkede 10 bin olan bilgisayar mühendisi sayısını 100 bine çıkaracaklarını kaydeden İnce şöyle devam etti:

"Size söz veriyorum. 5 yıl içerisinde ülkede bilgisayar mühendisi sayısı 100 bin olacak. Meydanlarda kavga etmekle Türkiye'nin sorunları çözülmez. Eğitimle çözülür. Anneler, AK Partili anneler size sesleniyorum; sizin çocuklarınızı iyi yetiştireceğim. İmam hatip lisesi açılsın mı? Hay hay açılsın, onlar da bu memleketin evlatlarıdır. Ey benim AK Partili bacım, çocuğunu imam hatibe gönder, hiç itirazım yok. Ama üniversite sınavında kaçıncı oluyor, sen ona bak. Bilim, teknoloji ve uygarlık lazım bize."

 

ince9.jpg

Rize Valiliği önündeki miting alanında Muharrem İnce’nin konuşması öncesinde ellerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resimlerinin bulunduğu afişlerle alana gelen bir grup vatandaşı polis ekipleri uzaklaştırarak bir gerginlik çıkmasının önüne geçti.

Alandan uzaklaştırılan grup bir süre sonra tekrar alana gelirken, İnce’nin konuşması bittikten sonra alanda mitinge katılanlar ile aralarında sözlü tartışma yaşandı.

ince8.jpg

Tartışmanın büyümesi üzerine polis ekipleri grubu çember içine alırken, iki grup birbirine girdi. Polis ekipleri gerginliğe neden olan gruptan bir kişiyi yere yatırarak gözaltına alırken, gerginlik polisin müdahalesi ile sona erdi. 

ince7.jpg

ince6.jpg

ince5.jpg

ince4.jpg

ince3-001.jpg

ince2-001.jpg

ince1-001.jpg

vid1.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum