1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. RTÜ'DE ŞOK İSTİFANIN ARKA PLANI NE?
RTÜ'DE ŞOK İSTİFANIN ARKA PLANI NE?

RTÜ'DE ŞOK İSTİFANIN ARKA PLANI NE?

RTÜ Rektörü Prof. Arif Yılmaz'ın istifasının arka planında Rize Ergenekonu olarak adlandırılan yapılanma mı var?

A+A-

Prof. Arif Yılmaz'ın istifa sürecinde sarf ettiği sözler, yaşanan süreci özetler nitelikte:

"Biz üç rektör yardımcısı ile çalışıyorduk. Adnan Midilli 'Ben Ar-Ge yapacağım. Başka işlerden, avraktan anlamam' dedi. Belkide bu işler başına gelecekti. Rektör Yardımcısı Osman Karamustafa'yı göreve getirdik. İlerleyen zamanlarda bizi takmamaya başladı. Bizim yaptığımız işleri beğenmemeye başladı. Yollarımızı ayırdıktan sonra bu olaylar patlak vermeye başladı. Ben bu üniversitenin önünü açmak için seçim sandığına işareti göstermek zorudayım. Çözüm seçimdir. Bir rektörün nasıl seçileceği Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında bellidir. seçim zamanı gelir, gider çalışırsın, seçilir, seçilemezsin. Beni bu kalablaık rektör seçti. Ben bunları konuşmak, üniversiteinin önünü açmak zorundayım. Bu kadar çalışmaya, bu kadar emeğe halel getiremeyiz, zarar veremeyiz, ben bu açıklamaları yapmak zorundayım. Üniversitemiz daha fazla yıpranmasın. Demokrasiye inanmışsak seçim sandığını göstermek zorundayım. Teveccühünüzle rektor seçildim ama üniversitemiz daha fazla yıpranmasın. Üniversiteimiz hizipleşmenin olduğu üniversite olmasın. Dedikodulara son vermek, sandığın yolunu göstermek, çok istekli olan arkadaşlarımın yolunu açmak amacıyla görevimden ayrılıyorum. Ben de bunu isteyerek yapmıyorum ama yapmak zorundayız. Demokrasiye inanmışsak dedikodu ile üniversite yönetemeyiz. Siz doğrusunu yapacaknız. Rektör kimin olduğu önemli değil. Üniversite doğru yolda gidecek. Bunun kararını vereceksiniz. Benim bu söylediklerim temiz toplum için yapılmıştır. Beni bu göreve atayan Sayın Abdullah Gül'e, çalışmalarında hep desteğini gördüğüm üniversitelerin önünü açan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ne kaar teşekkür etsem azdır."

rektor.20130806003015.jpg

ilan krizi istifa getirdi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz Üniversite Soyal Tesisleri’nde düzenlediği toplantıda son günlerde tartışma konusu olan ilan krizine açıklık getirdi. Olayla ilgili olarak Basın İlan Kurumu’nun da hatası olduğunu belirten Yılmaz, olayın bir başka suçlusu olarak görevden aldığı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Karamustafa’yı işaret etti.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Ben akademik personel alımlarında asla ayrımcılık yapmadım. Bu şerefsizliği yapmadım. Vatan haini almadım. Bu arkadaşların hepsi vatanperverdir. Aksini söyleyenin alnını karışlarım. Ben kimsenin siyasi görüşüne, gözünün rengine bakmam. Ben yaptıklarımın hesabını Allah'a veririm'' dedi.

Yılmaz, kendi imzasını taşımayan ve kendisine ait olmayan ilanın yayınlanmasında Basın İlan Kurumu’nun da hatası olduğunu belirterek , “Ben şunu merak ediyorum. Basın İlan Kurumu hangi talep yazıma istinaden bu yazıyı ilgili gazeteye gönderdi. Ben bunu merak ediyorum. Ben sana böyle bir yazı göndermedim ki. Nasıl gönderirsin bana ait olmayan bir şeyi” diye konuştu.

"SEN NEYMİŞSİN BE OSMAN"
Prof. Dr. Arif Yılmaz, yaşanan ilan krizine adres olarak görevden aldığı Rektör Yardımcısı Prof Dr. Osman Karamustafa’yı işaret ederek , “Ben üç rektor yardımcısı ile çalışıyordum. Bir tanesi Osman Karamustafa . Benden bazı birimleri kendisine bağlamamı istedi. Bağladık. Sonra bir çok birimi daha kendisine bağlamamızı istedi. 'Sen neymişsin be Osman' dedik bağladık. Niye rektörlüğe adaylığını koymadın be kardeşim. Gel seninle yollarımızı ayıralım gel sen rektörlüğe adaylığını koy dedik. Ama keşke demeseydik ya” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, daha sonra rektörlük sandığının önünü açmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı. Yılmaz “Üniversitemiz daha fazla yıpranmasın. Demokrasiye inanmışsak seçim sandığını göstrmek zorundayım. Teveccühünüzle rektör seçildim ama üniversitemiz daha fazla yıpranmasın. Üniversitemiz hizipleşmenin olduğun üniversite olmasın. Dedikodulara son vermek, sandığın yolunu göstermek amacıyla çok istekli olan arkadaşlarımın yolunu açmak amacıyla ben görevimden ayrılıyorum. Bende bunu isteyerek yapmıyorum ama yapmak zorundayız. Demokrasıya inanmışsak dedikodulu ile üniversite yönetemeyiz. Siz doğrusunu yapacaksınız. Rektörün kimin olduğu önemli değil. Üniversite doğru yolda gidecek. Bunun kararını vereceksiniz” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından üniversite personeli ile helalleşen Prof. Dr. Arif Yılmaz, binaden ayrılırken, vedalaşma sırasında ağlayanlar oldu. Yılmaz, görev verilirse görevden kaçmayacağını da sözlerine ekledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Basın İlan Kurumu aracılığıyla öğretim üyesi almak için ulusal bir gazeteye reklam vermiş, ilanda, Tıp, Mühendislik, Fen Edebiyat Fakültesi'ne 1'er, Su Ürünleri Fakültesi'ne 2 doçent; İlahiyat Fakültesi'ne ise 1 yardımcı doçent alınacağı belirtilmişti. Ancak ilanda alınacak öğretim üyelerinin isimleri de ilan edilmişti. İlan daha sonra basında yer alınca RTEÜ konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kalmıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.