21 Nisan 2015 Salı
Rize10 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uydudan Laz-Hemşin kültürünü yansıtacak TV!
26 Aralık 2012 Çarşamba 16:01

Uydudan Laz-Hemşin kültürünü yansıtacak TV!

Ardeşen'den karasal yayın yapan Gelişim TV, Astra uydusuna çıkıyor. TV, ismini değişerek Laz-Hemşin kültürüne yönelik uydudan yayın yapacak.

Gelişim TV-Radyo Gazetecilik Yayıncılık A.Ş.den yapılan yazılı açıklamada, ilk Lazca yayın yapacak TV kanalı olarak yakında uydudan görüntü verileceği belirtildi.

“Rize'nin güzide ilçesi Ardeşen’den yayına başlayan Gelişim TV artık uydu aracılığıyla dünyanın öbür ucundaki insanlara seslenecek.” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bir ilçeden yerel yayın yapma zorluluğu ile yola çıkan Gelişim TV bölge kültürünü, sosyal yapısını, ekonomisini, yaşantısını, sporunu, siyasetini yapacağı kaliteli ve ilkeli yayınlarla sadece bölge halkına değil, Türkiye’nin ve dünyanın öbür ucundaki insanlara da yansıtacak.
Gelişim TV çok yakın zamanda uydu aracılığıyla yayın hayatına yeni bir yön veriyor. Bu yenilikler arasından önemli ayrıntılar var; ancak en önemlisi Laz-Hemşin kültürünü yansıtacak olmasıdır. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Gelişim TV edindiği bu misyonun sorumluluğu içerisinde uzakları yakın edecek. Yurdumuzun her yöresinden hemşerilerimiz ve yurt dışında yaşayan bölge insanı artık kendi kültüründen, sosyal yapısından haberdar olacak. Bölgede ne olup bittiğinden yapacağımız ilkeli, seviyeli ve tarafsız haberlerle haberdar olacak. Bölgenin doğasını anlatan programlarımızla kimi zaman duygusal anlar yaşayacak olan vatandaşlarımız Gelişim TV sayesinde Laz-Hemşin kültürünü yansıtan türküleri muhteşem doğamız eşliğinde izleyerek özlem duygularını gidermiş olacaklar. 
Lazca yayınlar ile bölge kültürüne sahip çıkacak olan Gelişim TV’nin logosu ve ismi de değişiyor. Kısacası A’dan Z’ye Laz-Hemşin kültürü ile ilgili her şeyi Gelişim TV’de bulabileceksiniz. Çok yakında ailenizin kanalı Gelişim TV tüm Türkiye ve dünyaya seslenecek.
Gelişim TV olarak 13 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Atatürk ilke ve inkılâpları çerçevesinde ve bizi biz yapan değerlerimiz doğrultusunda yayın yapmaya devam edeceğiz. Gelişim TV dün yanınızdaydı, bugün ve yarın da yanınızda olmaya devam edecektir.”

turgayterzibas.jpg

Gelişim Televizyonu Genel Müdürü Turgay Terzibaş, 2013 yılının ilk ayı içerisinde uydu üzerinden yayın yapmaya başlayacaklarını ifade ederek, "Program akışımızın büyük bir bölümü Lazca olarak yapılacak. Beli bir sure sonra haber bültenlerimizi de Lazca olarak sunacağız. Bu şekilde bölgemizin kültürünü diğer kültürlere de tanıtmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 18 yorum.
 • laz28 Aralık 2012 Cuma 15:46süer

  diyer kanalları izliyceme laz-hemşin kalnalınız izlerim yayına girği zaman burdan heberdar edilelim lütfen

 • cingitli28 Aralık 2012 Cuma 10:04turksat olmazsa çok az izlenir

  100 kişiden birinde en fazla 2. çanak vardır. çanaklar hep turksata bakar astraya bakan çakan görmedim. izlenme oranı ardeşen deki karasal yayından farklı olmaz.

 • Metin Babuç27 Aralık 2012 Perşembe 17:48Eskişehir den

  Pazar ve ardeşen lazcası ile fındıklı arhavi Hopa lazcaları bile oldukça farklı. O kadarki anlaşamıyoruz. Bu durumuda değerlendirelim.Hemşince diye bir dil varsa onuda öğrenmiş olacağız.Hayırlısı olsun.

 • laz27 Aralık 2012 Perşembe 13:49laz

  bu süper bişey.Artık trt ninde bir lazca kanal kurması lazım

 • e.k27 Aralık 2012 Perşembe 12:43.

  astramı başka uydu bulamadılarmı.kimin evindeki çanak astraya dönük.türksatta olmadıktan sonra izlenme oranı minimumda kalır..

 • kopa 27 Aralık 2012 Perşembe 11:50gec bıle kalındı

  ıyı olur.yenı nesıl lazcayı ogrenır.4000 yıllık laz dılı ve kulturune buyuk katkı olur

 • önder27 Aralık 2012 Perşembe 08:49harika

  süper olur emeği geçen herkese teşekkürler

 • Pazarlı5327 Aralık 2012 Perşembe 01:52hayırlı olsun

  bir kaç ay sonra yurt dışına gideceğim, memelket hasretiyle gelişim tv izleyeceğimiz için çok mutluyum, tam destek, hep destek veriyorum.

 • OYUN İÇİNDE OYUN27 Aralık 2012 Perşembe 00:02?

  ......Yörenin kültürünü TÜRKÇE anlatsan tüm dünya anlar, ya Lazca anlatsan yanlızca Lazca bilenler anlar... kültürel yaşamı anlatacağım diye sen kimi kandırırsın diyeyim mi yinede kendini..çünkü laz-hemşinli dediğin insanlar bu ülkenin gerçeği ve özüdür..kendisidir....bilmem anlatabildim-mi ?

 • Turgay KÖSE Fındıklı26 Aralık 2012 Çarşamba 22:11Gelişime başarılar

  Gelişim TV'nin bölge kültürünü yansıtarak uydudan yapacağı bu yayınla bölge halklarının sosyal ve kültürel gelişimine katkı sunacağını düşünüyor,bir hemşinli olarak yürekten destekliyorum.

 • Ankarasvore26 Aralık 2012 Çarşamba 20:42Mesela şöyle bir Lazca haber bülteni düşünün

  Oportace msadalepe, huy haberepe vitut...
  ........
  Haberepe diçodu. Amani oçume limci ti miti kavili mo meçamt do holo hay votat.
  Tolopoşa na gogahelaten oportace msadalepeşkimi.... (Mehmet Ali Birandina)

  Türkçesi:
  (Sevgili seyirciler, şimdi haberleri sunuyoruz.
  ....................................
  Haberler sona erdi. Aman yoarın da kimseye söz vermeyin de yine burada olalım. Gözlerinizden öpüyorum sevgili izleyicilerim. (Mehmet Ali Birand)

 • Soğuksulu26 Aralık 2012 Çarşamba 20:29Lazac tamam da Hemşince yemez

  Lazcadan bahsedersin şu an zaten bir tv kanalında dizi film var ordan burdan Lazca dan ve Hemşin kültüründen dem vuruyor.Diyelimki program akışının büyük bir bölümünü Lazca yaptın. Hemşin kültürünü yansıtırken, Hemşince diye yutturulmaya çalışılan dilin aslında Ermenice'nin ta kendisi olduğunu kime nasıl anlatacaksınız.

 • Önemli26 Aralık 2012 Çarşamba 19:46LAZ-HEMŞİN KÜLTÜRÜ

  hemşin kültürü dediğinizde,hemşin dili konuşan insanlari daprograma çıkaracaksınız ,bende zevkle izleyeceğim.dedemin bile bilmediği anadilimi!!! hemşinli.

 • laz26 Aralık 2012 Çarşamba 19:35yanliş yere cekilebilir

  iyi güzel düşünülmüş fakat bir laz olarak lazca yayının uydu uzerınden yayınlanmasına biraz cekınerek bakıyorum farklı yerlere cekilebilir ve biz lazların hiç olmak istemediğimiz yerlere konu olabilirz...türkçe her zaman önceliklidir..inşlh farklı boyutlar kazanmaz..hayırlısı olması dileiğimle...

 • Pazar26 Aralık 2012 Çarşamba 19:26İyi güzel de..

  Tamam eyvallah iyi güzel de 'Atatürk ilke ve inkılâpları çerçevesinde' lafı nedir arkadaş? Meseleyi siyasi bir söylem haline getiriyorsunuz. Ne alaka? Bunu söylemedeki maksat ne? Sanki TRT'yi anlatıyormuş gibi konuşuyorsun. Resmi değil daha doğal olmalısınız. Kalite denen şeyin kriterleri o yoldan değil doğallıktan geçiyor.

 • İsminiz26 Aralık 2012 Çarşamba 18:26lazca

  hayırlı olur inşahlah

 • bahri26 Aralık 2012 Çarşamba 17:35evet

  böylesi bir tv dünyaya yayın yapacaksa elbet önemlidir ancak yayın ilkesi sadece kültürel yörenin sorunlarını floklorunu doğasını orada yaşayanların çilesini sevincini göstermek olmalıdır asla ırka dayalı şoven duygularla bölücülere emsal teşkil edecek söylem ve eylemlerde bulunmamalı haa birde kimseye yandaş olmamalı cesur korkusuzca yöre insanının dertlerinin yanında sorunlarınıda masaya yatırıp tartışmalı hele güzelim doğasının bozulmaması için derelerimizin korunması tarımdaki sorunları arsız özel sektörün sömürusune devletin bürokrasıdeki vali kaymakam diyer memurlarının iktidar yandaşlığına ezilmeden bükülmeden sadece doğruları öğrencisinden üniversitesinden işçisine muhalif eleştirilerine yapıcı olanlara açik olabilirse evet ismini türkiyeye kabul etmek bir yana yazdırır ve bir laz ve yöre insanı olarak gurur duyarız aksi diğer rizeden bölgeden yayın yapan ulusal yayınlarda olan yandaş kanallar gibi güdük kalır sadece birileri izler yada kendileri çalıp kendileri oynar dilerim onlara benzemeden söylediklerimiz gibi olur çook da iyi olur başarı dileklerimle

 • laz26 Aralık 2012 Çarşamba 16:34lazlar ne istiyor

  Lazlar da kafa mı kaldırıyor. Bu ilke inkılap mevzuu gündeme geldiğinde hep bir istismar akla geliyor. Birşeylerin arkasına sığınma gibi algılıyorum. neden böyle bir algılama sürecini tetikliyorsunuz? Niyetiniz iyidir inşallah. Birilerinin kaynağı ya da gazıyla işe kalkarsanız eldekinden de olursunuz sonra yazık olur dostlar. Hadi hayırlı olsun bakalım...

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ