1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. 5 yılda muhalefet ne yaptı?
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

5 yılda muhalefet ne yaptı?

A+A-

Muhalefeti ikiye ayırarak, meclis içi ve meclis dışı muhalefet olarak düşünmeliyiz.
Meclis içinde bulunan başta CHP olmak üzere diğerlerinin yaptıkları muhalefet hep iktidarın işine yaradı.
Çünkü muhalefet konuştukça iktidar oy oranını daha yukarılara çıkartarak trendini yükseltti.
Meclisin içinde güçlü bir muhalif kadroya sahip olan CHP, her nedense iktidar partisinden bir taş düşürememiş, aksine taşların yerine oturmasına katkı sağlamıştır.
Diğer muhalif vekiller ve parti genel başkanları, her ne dedilerse yine boşa çıkmış, milletin gözünde yer alamamışlardır.
Başbakan Tayyip Erdoğan zaman zaman muhalefete cevaplar verip, onları oyalamayı ve uyutmayı çok iyi beceriyor.
Gerçek anlamda muhalefeti yapamamışlar ve kendi görevlerini de bir kısım medyaya bırakıp, eskiden olduğu gibi “Ey medya, devreye gir! Ak Parti’yi iktidardan düşürmek için elinden geleni yap!” talimatlarını vermeye başlamışlardır.
Bir kısım medya da giriştikleri linç taarruzunu gerçekleştiremeyince, “Bizim de durumumuz tehlike arz ediyor. Biz de kendimizi kurtarmanın peşindeyiz. Sizler başka kurtarıcı arayın, bizden medet ummayın, başınızın çaresine bakın!” deyivermişlerdir.
Artık bundan sonra tek ve son çare olan perde arkası planlara başvurularak, çıkış yolları aranmaktadır.
Bu filmleri vatandaş çok izlediği için, artık vizyondan kaldırmıştır.
Çünkü yapılan kamuoyu yoklamalarında Ak Parti yüzde 40’lara dayanmış.
Geriye kalan 50 küsur parti için de sandığa giden seçmen oranına göre yüzde 35 olarak oy dağılımı görülmektedir.
Türk seçmeninin yüzde 75’i sandığa gittiği düşünüldüğünde, netice bu oranlara tekabül eder.
50 küsur parti kurulan bir ülkede siyasi zenginliğin ve çeşitliliğin çok olması gerekirken, her nedense vatandaş bu partileri, iki parti hariç gerisini, meclis dışı vitrinlerde değerlendirmiştir. Bu tabloda akla gelen “Acaba Ak Parti neyi çok iyi başardı ki kamuoyu yoklamaları bu oranları gösteriyor?” sorusudur. Sade vatandaş gözü ile baktığımızda, Ak Parti’nin verdiği sözlerle, gerçekleştirdiği işler farklıdır. Seçmenine verdiği sözleri tutmadan, bu kadar iktidar olabilmenin ve bu oranlarda gündemde kalabilmenin sırlarını aramak ve bulmak lazım geldiğine inanıyorum. Bu sırlar bulunduğunda, işte o zaman gerçek manada muhalefet yapılarak Ak Parti iktidarının esas değeri ortaya koyulmuş olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
9 Yorum