1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. Anketteki “Hiçbiri” Gerçeği ve Demokrasi
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

Anketteki “Hiçbiri” Gerçeği ve Demokrasi

A+A-

Halk daha çok demokrasi istiyor.
Ancak yetkililer, siyası liderler ve sivil toplum yöneticileri şahsi konumlarını korumak uğruna demokratik yolları bir türlü açmıyorlar.
Bütün partiler ve liderleri aynı şekilde davranarak tek adam sultasını sürdürüyorlar.
Partilerin yaptıkları işlere baktığımızda; başta Ak Parti olmak üzere teşkilat yoklaması deyip bir hayli işlem yapıldıktan sonra neticeleri genel merkezde açıp şeffaf olmayan bir yöntemle adaylarını açıkladılar.
Genel Başkan ne derse o!
Ama adına teşkilat temayülü ve demokrasi deyip yutturuyorlar.
Mademki genel merkezde üç beş kişinin sözüyle olacak, bu kadar insanın düşüncesiyle alay etmek niye.
Sormak lazım bu ülkede halk ne zaman özür iradesiyle seçim yapacak?
Parti hegemonyalarından, lider sultasından halk ne zaman kurtulacak.
Bundan dolayıdır ki 22 Temmuz seçimlerinde bağımsız adayların sayısı rekor oranda arttı.
Partiler bile bunun önünü alamayacaklar. Yarın partilerden aday olacak siyasetçiler bile bulunamayacak.
İrtibatını halktan koparanlar tabanın sesini dinlemeyenler geçmişte olduğu gibi bugün de yanıldıklarını anlayacaklardır.
Düne baktığımızda geçen dönem Rize milletvekilleri 4,5 yıl boyunca halktan uzak yaşamayı sanki bir görev bildiler.
Rize’nin bütün haber bültenlerinde her gün kendileri uyarılırken, onlar ya vatandaşı azarladı veya Rize usulü he he deyip geçti.
Yapılan anketlere bile masa başı deyip dikkate almayan vekillerin geldikleri nokta ortada.
Görüldü ki anketler yalan söylememiş.
Karadeniz’in en çok izlenen haber sitesi Pazar53.com’un yapmış olduğu ankete katılan 33 bin kişinin “Rize vekillerinin en çok hangisi çalıştığı” yönündeki objektif soruya verdiği “Hiçbiri” cevabı maalesef dikkate alınmadı vekillerimiz tarafından. Ancak vekillerin dikkate almadığını Sayın Başbakan çok iyi dikkate almış olacak ki Türkiye’de kendi seçildiği Siirt ile birlikte sadece Rize’de vekillerinin tamamını liste dışı bıraktı.
Seçilecek olan yeni vekillere şimdiden “Hiçbiri” örneği duyurulur.
Halkın sesi kulağı olan medya kuruluşları, objektif haber anlayışı içinde olan yayın kuruluşları ve internet haberciliği bugün bir o kadar daha önem kazanmıştır.
Karadeniz bölgesinin en çok izlenen haber sitesi haline gelen Pazar53.com’u bir daha takdir etmek ve bundan böyle ilkeli yayıncılığını devam ettirmesini halkın sesini duyuracak nice anketlere imza atmasını diliyorum.
İnternet yayıncılığının daha geniş kapsamlı olacağını ve bütün dünyadan kitleler halinde izleneceğini düşünüyorum. Artık dünya, zirvede olan internet teknolojisinden istifade etme bilincinde ve bu bilinci bütün insanlara ulaştırma çabasındadır. Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
10 Yorum