1. YAZARLAR

  2. Hızır TONYALI

  3. Pazar53’ün gücü
Hızır TONYALI

Hızır TONYALI

Yazarın Tüm Yazıları >

Pazar53’ün gücü

A+A-

İnternet haberciliğinin etki alanı her geçen gün, önü alınamaz bir şekilde genişliyor.
Yazılı ve görsel basının kendi içindeki dinamiklerinden farklı olarak elektronik haberciliğin gelecek günlerde çok daha önemli bir misyonu yükleneceğini artık kabul etmeyen kalmadı.
İnternet gazeteciliğinin en önemli avantajı sahip olduğu özgürlüklerdir.
Ancak bu işin de en önemli yapı taşı sorumluluk bilinci, kaliteli yayın ve kalifiye elemandır.
Gazete, TV kurup işletmek geniş altyapı ve istihdam, yüksek sermaye gerektiren işlerdir.
Lakin herkes anında bir internet sitesi kurup yayına verebilir.
Ancak, saniyede milyonlarca adresin aktif olduğu bu dev ağda kalite ve sorumluluk bilinci ile öne çıkabilirsiniz.
Kabul edilebilirliğiniz, güvenilirliğiniz, en nihayeti tercih sebebi olmanız; sizin duruşunuz ve ilkelerinizle alakalıdır.
***
“Rize Milletvekillerinin hangisi en çok çalışıyor?” sorusu altında başlattığımız ankete tam 33 bin kişi oy gönderdi. Aynı makineden sadece bir tercih yapılabilen bu anketimizin sonuçlarının iktidar partisinin Rize ile ilgili adaylık kararında önemli bir referans teşkil etmesi de Pazar53’ün gücünü açıkça ortaya koymuştur.

Pazar53, halkın sesini duyurmuş, iradenin tecellisinde de önemli bir misyonu tamamlamıştır.
***
Pazar53, sektörde uzun süren bir uğraşı ve mücadelenin eseridir.
İnternet haberciliğinin henüz ulusal anlamda bile değer bulmadığı yıllarda biz sektörde yerimizi almıştık.
8 yıl önce ücretsiz bir domain ve host üzerinden başlattığımız amatör yayınımızı bugün geniş bir kitleye “Haberin Pazarı” sloganı altında, profesyonel yaklaşımlarla taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Dün, bir iki bin okur ile mutlu olurken bugün ulaştığımız günlük 60 – 70 bin ziyaretçinin sorumluluğuyla haklı bir gururu da yaşıyoruz. Hitlerimiz ise günlük 400 bin sınırını aştı. İnternette günlük 3.25 GB kotaya ulaştı ziyaretçi trafiğimiz.
Kısa sürede yakaladığımız bu başarıyla kesinlikle şımarmadığımız gibi bu alanda yapmamız gereken yeni yatırımlar olduğunu da hatırladık.
İlk işimiz bir büro çatısı altında çekirdek kadronun toplanması oldu.
Önümüzdeki günlerde açılışını gerçekleştireceğimiz Pazar53 basın haber büromuzdaki eksikleri büyük oranda bitirdik.

İnternet haberciliğinin çok yakın zamanda fiber alt yapının tamamlanmasıyla görsel yayıncılık konusunda devrim sayılacak atılımlara gebe olduğunun bilinciyle de stüdyo çalışmalarımıza ağırlık vermeye başladık.
Yakın zamanda Pazar53 TV ve Radyosu da bu sürecin yeni meyveleri olacak inşallah.
Pazar53 ekibi işin mutfağından yetişmiş, kalifiye elemanlarla bugüne geldi. Ancak bizi biz yapan en önemli konu dayanışmadır.
Farklı gazete ve ajanslarda hizmet veren isimlerin bir çatı altında ortak paydada buluşması kolay değildir.
Bu işi gazetecilik yapanlar çok iyi bilir ki, meslekte en önemli başarı; rakibini atlatmaktır. Maalesef bu meslek, en yakın dostunu bile özel haber için atlatan kişilerle doludur.
Ekip olarak bu kalıtsal olguyu da yıkarak ülkenin iki önemli ajansı İHA ve AA’yı Pazar53 tabelasında yan yana yazma erdemini gösterdik.

Çay TV ile de görsel anlamda çeşitlendirdiğimiz bu mozaikte, çok renkli işler yapmaya adayız.
***
Yine kurumsal anlamda çok önemli bir atılımı gerçekleştirerek ülkenin bir numaralı haber ajansı İHA’ya resmi abonelik sözleşmesiyle üye olduk. Sırada ise Anadolu Ajansı var. Görüşmelerimizi sürdürdüğümüz AA ile bir pürüz çıkmazsa çok yakın zamanda protokol imzalayacağız. Böylece haber konusundaki çeşitliliğimizi de genişleteceğiz.
Pazar53 saygınlığını habere bakışı ve yaklaşımıyla yakalamıştır. Zaman zaman eleştirilerin odağında tarafsızlık konusu gündeme geliyor.
Haber ve fikir yayınlarında tarafsızlık olmaz. Pazar53 bir resmi gazete değildir.
Okuyucu kitlemizin, farklı fikirleri; empoze şeklinde değil, düşünce eksenindeki renkler olarak algılayacak yapıda olduğuna inanıyoruz.
Sitemizde, yazar kadromuzun düşüncelerini hukuki sınırlar içerisinde, kendi sorumlulukları dahilinde yazma özgürlükleri var.
Yazar kadromuzu oluştururken fikri anlamda bir kıstasımız hiç olmadı.
En önemli ayrıntı, yazar kadromuzun bölgenin yetiştirdiği kalemler olmasıdır.
Hiçbir yazarımızın köşe yazısı alıntı, çalıntı, kopya veya uydurma değildir.
Bizzat Pazar53’e kendileri tarafından gönderilmektedir.
20 kişiye ulaşan yazar kadromuzdaki isimlerin her biri değişik fikirlerdeki insanlardır. Buluştuğumuz ortak nokta ise, birbirimize olan saygı ve tahammülümüzdür.
Bu anlamda da bölge basınına yeni yüzler kazandırma, değerlerimizi ortak bir platformda buluşturma misyonuna hizmet ettiğimizi düşünüyoruz.
Pazar53’ün gücü de buradan gelmektedir.
Haberlerimizin önemli noktalarda referans kabul edilmesi, özel bir reklam çalışması yapmamamıza rağmen firmaların bize ulaşma iradesi, yaptığımız işlerin doğruluğu konusunda büyük moral ve cesaret oluyor.
Pazar53’e gösterilen ilgi ve değerin kendimize daha büyük sorumluluklar yüklediğinin bilinciyle; gelecek günlerde başka güzel çalışmalara imza atmak dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
13 Yorum