1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMA

  3. Arıcılık en iyi geçim kaynağı
Arıcılık en iyi geçim kaynağı

Arıcılık en iyi geçim kaynağı

Arıcılık Enstitüsünün araştırmasına göre Karadeniz Bölgesinde 20 bin aile arıcılıkla uğraşıyor.

A+A-

Türkiye'nin en çok bal üretilen yöresi olan Karadeniz Bölgesi'nde, arıcılık yapanların ancak yüzde 39'unun arıcılıktan geçimini sağladığı bildirildi.
Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından bölge arıcılığının durumunun ortaya çıkarılması amacıyla 7 il, 55 ilçe, 377 köyde 769 arıcıyla yüz yüze görüşülerek, "Karadeniz Bölgesi Arıcılığının Genel Yapısının Belirlenmesi" konulu bir araştırma yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, arıcılık yapanların yaş ortalamasının 48 olduğu Karadeniz Bölgesi'nde, bu işi geçim temin etmek için yapanların oranı yüzde 39 olarak belirlendi. Arıcıların yüzde 61'inin gezginci arıcılık yaptığı bölgede, tam zamanlı arıcılık işletmelerinin oranı yüzde 34 oldu. İşletme başına ortalama kovan sayısının 63 adet olarak belirlendiği bölgede, kovan başına ortalama bal veriminin ise 18.8 kilogram olduğu ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca, arıcıların yüzde 76.98'inin krediye ihtiyaç duyduğu, bunların ancak yüzde 21.06'sının kredi kullanabildiği kaydedildi.
Karadeniz Bölgesi'nde 1 milyon 70 bin adet kolonide yaklaşık 20 bin ton bal üretimi, yaklaşık 2 bin ton da balmumu üretimi gerçekleştiriliyor. Bölgede yaklaşık 20 bin aile arıcılıkla uğraşıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum