1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. Baykal olmazsa
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

Baykal olmazsa

A+A-

CHP Baykal olmadan neler yapabilir?
Bu parti başta Türk halkı olmak üzere cumhuriyet Türkiye’sinin çok önemli bir siyasi tarihidir.
Atatürk’ten günümüze kadar devam ede gelen CHP bugün Baykal’la devam ederken partinin içinden aykırı sesler yükselmeye başlamış bulunmaktadır. Birkaç seçim geçiren Deniz Baykal’ın, yerinde sayma noktasında olduğunu yine CHP’li parti yöneticileri bağıra bağıra ifade etmektedirler.
Baykal en çok AK Parti’ye yaradı diye bir yorum yaparsak bilmem revaç bulur mu?
Baykal cumhuriyet mitingleri yapmasaydı, anayasa mahkemesine 367’yi getirmeseydi, AKP iktidarında ana muhalefet lideri olmasaydı Ak partinin bu kadar puan alması mümkün olur muydu? Diye CHP’lilere sormak lazım.
Meclisin içinde ana muhalefet olarak bir dönem tek başına duran, ikinci dönem MHP, CHP artı DTP ve bağımsızları meclise almakla muhalefet yükünü de sırtından atan CHP, şimdi bu yaptıklarının hesabını genel kurulda partililere verecek. Baykal diploma alarak mezun olacak veya tasdikname alarak okuldan uzaklaştırılacak. CHP’de kazan çok şiddetli kaynamaya başladı. Partinin ağır toplarından Haluk KOÇ ve Mustafa SARIGÜL kılıçları çekerek parti genel başkanlığına aday olduklarını kamuoyuna açıkladılar. Artık CHP geçmişteki klasik sosyal politikaları bırakıp günümüz insanına yakışır bir parti olma yolunda adımlar atmalı. Cumhuriyet mitingleriyle, irtica yaygaralarıyla, anayasa mahkemelerine gitmeyle bu işlerin olmadığını anlamalı ve gerçekten halka dönmenin zamanının geldiğini düşünerek yola devam edecek bir lider bulmalı. Yoksa siz cumhuriyet mitingleri yaparken el âlem atı alır Üsküdar’ı geçer. Sandalyelerin uçuşmadığı, saygının, sevginin, hoşgörünün, sosyal düşüncenin öne çıktığı birbirini dinleyerek, anlayarak, önyargısız bir kongrenin yapılması umuduyla.
Ak Partililer Baykal’a her gün dua ederek onun o koltukta kalmasını niyaz etseler bile artık sosyal politikaları üretecek bir CHP liderine ihtiyaç vardır. Bugünlere CHP’yi taşıyan bütün geçmiş liderleri saygıyla anarak, ülkenin siyasi tablosunda önemli yeri bulunan CHP’yi yarınlara ve yarınlar gençliğine emanet edecek kadrolara ve gerçek bir lider bularak parti teşkilatından gerekli ihtimamın gösterileceğine inancımız tamdır.
Bu duygularla demokratik, sosyal programların öne çıkmasını sağlayacak bir parti ve kongre olması dileğiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum