1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. ÇAYIN VEKİL ADAYI
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇAYIN VEKİL ADAYI

A+A-

2011 Genel seçimleri yaklaşırken milletvekilliğine ağzı sulananların sayısının bir hayli arttığını görmekteyiz. İleriki günlerde daha da artacağa benziyor.

Rize ilinin vekil sayısı belli. Yıllardır Rize göç verdiği için vekil sayısı 3 olarak devam etmektedir. Rize’de ikamet eden nüfus sayısı her geçen gün azalmakta. Rize’de her ne kadar pembe tablo çizerseniz çizin görünen o ki bu il göç veriyor.

Ak Parti hükümetlerinde Rize hep iktidar partisi tarafından temsil edildi. Son dönemde Mesut Yılmaz vekil olarak seçildi ise de varlığından kimsenin haberi olmadı.

Ak Parti iktidarlarında Rize’den seçilen vekiller içerisinde İmdat Sütlüoğlu ve Ali Bayramoğlu çay ehli vekil olarak seçilmişlerdi. Ancak Rizelinin çayına köklü, kalıcı, yasal, müstahsili koruyucu, Çaykur ve özel sektörü planlayan çözümler getiremediler. Bazı uğraşlar verildi ise de kesin çözüm alamadan yarıda bıraktılar.

Netice olarak 2011 milletvekili seçimlerine ramak kala adaylıklar konuşulur oldu. İşte bu noktada Rize’nin kamuoyu devreye girmeli ve çaya vekil olacak zat-ı muhteremi bulup ortaya çıkartmalıdır. Çünkü Çaykur’un yıllık 1 milyar dolar işlem hacminin yanında bir o kadar da özel sektörünki var. Çaykur dolaylı olarak 20 bin insan çalıştırmakta yaklaşık 15 bin insan da özel sektörde çalışmaktadır.

Türkiye genelinde ilk üçe giren sektörlerden biri olma özelliğini taşıyan çay sektörü dev bir potansiyeldir. İşte böyle bir sektörü temsil edecek özellikleri taşıyan çayımıza bir vekil aramak zorundayız. Çayı bakanlık düzeyinde temsil edecek, çayın sorunlarını gerçek anlamda çözmek için bilgi birikimiyle müstahsilin haklarını koruyacak, geniş sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bütün kesimlerin onayını alacak, çay kanunu yapabilecek veya yaptırabilecek bir vekil bulmak durumundayız.

Geçmişte olduğu gibi kuru bir taslakla sağa sola sitem ederek, birilerini azarlamadan; konuşarak, anlaşarak ve tartışarak kanun taslağı yapacak, müstahsilin haklarını kanunla belirleyecek bir vekil bulmalıyız.

Çayımız bu dönemde de ele alınmaz, çayın köklü çözümü sağlanmazsa Rize’de 3 değil 1 vekil seçecek seçmen bulmak mümkün olmayacaktır. Tayyip Erdoğan Rize için yapacağı son değerlendirmeyi çayı dikkate alarak yapmalıdır. Bugüne kadar çay adına yapılan çalışmalar halk nazarında yerini bulmayıp aksine Ak Parti iktidarının aleyhine tezahür etmiştir.

Biz biz olalım vatandaş olarak çayımıza sahip çıkacak bir vekil adayı bulmak için şimdiden kamuoyunun dikkatlerini bu noktaya çekelim. Eğer çay müstahsilleri olarak bu işle gereği gibi ilgilenmez, “Adam sen de başbakanımız var” dersek çayla ilgili problemlerimiz devam edecektir. Diğer adaylar konusunda ülke standartlarına uygun vasıfları taşıyan vekil adayları bizi çok fazla ilgilendirmemektedir.

Rize’de yaşayan ve çayla ilgilenen her vatandaş bu konuda görüşlerini ortaya koymalı, bu dönemin çayın sorunlarını çözmekte son fırsat olduğunu bilmelidir ve Rizeli çayına gerçek anlamda vekillik edecek adayı bulmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
30 Yorum