1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. Chevrolet LPG'li araç üretecek
Chevrolet LPG'li araç üretecek

Chevrolet LPG'li araç üretecek

Benzin fiyatlarının yüksek seyretmesi otomobil üreticilerinin de üretimini etkiledi

A+A-

Benzin fiyatlarının yüksek seyretmesi üzerine vatandaşın tasarruflu yakıtlara yöneltmesi Fiat'tan sonra Chevrolet'i de çözüm arayışına itti. Chevrolet iki modelini LPG'li üretecek.
Türkiye'de benzin fiyatının standartların çok üstünde seyretmesi, otomotiv devlerini tüketimde büyük tasarruf sağlayan LPG'li araçların üretimine yönlendiriyor.
Türkiye pazarında dizel marka araç rekabetinde geride kalan Chevrolet, bu eksiğini gidermek için atağa geçti. Şirket, İtalya'da başarıya ulaşan LPG'li otomobil stratejisini Türkiye'de de uygulamaya karar verdi. Özellikle Fiat Albea ve Hyundai Accent'in yerli üretim olarak bu pazarda hatırı sayılır pay alması şirketin tasarruflu model arayışını hızlandırdı. Markanın lokomotif iki modeli Aveo ve Lacetti, tüplü olarak da tüketicinin beğenisine sunulacak. Firmanın Türkiye satış ve pazarlama müdürü Murat Aydın, önümüzdeki yıl yapacakları satışların yüzde 15'inin LPG'li araçlardan oluşacağını söyledi.
Türkiye'de satılan her iki otomobilden biri dizel motor taşıyor. Ürün gamında özellikle küçük hacimli bir dizel motor sunamayan markalar için bu büyük bir dezavantaj. Bu durumu göz önünde bulunduran Chevrolet, tüplü modellerle atağa geçmeyi planlıyor. LPG'li araç pazarını uzun süredir incelediklerini belirten Aydın, "2009 yılına kadar küçük hacimli bir dizel motor üretimi markanın gündeminde yok. O yüzden bu eksikliği LPG ile gidermeyi amaçlıyoruz. İtalya'da yılda 35 bin Chevrolet otomobil satılıyor ve bunun yüzde 80'i LPG'li." bilgisini verdi. Dışarıdan belli olmayacak şekilde, araçların son derece modern ve çevreci LPG kitleriyle donatılacağını kaydeden Murat Aydın, araç içinde koku duyulmayacağını vurguladı. LPG'li Chevrolet'te bagaj kaybı da olmayacak. Benzinli modellerle arasındaki fiyat farkı, dizeldeki gibi 3-5 bin yeni lira değil sadece bin 800 yeni lira olacak. "Birçok bayimiz kendi bünyesinde bu dönüşümü sağlamak için başvuruda bulundu. Şimdilik İtalyan BRC'den ürün tedarik etme kararı aldık, başka markalarla da görüşüyoruz." diyen Aydın'ın verdiği bilgiye göre önümüzdeki yıl bin 500 adet tüplü Chevrolet yollara çıkacak.
OTOGAZIN FİYATI BENZİNİN YARISI (YTL)
K.Benzin (95 oktan): 2,72
K.Benzin (98 oktan): 3,01
Euro Diesel: 2,34
Diesel: 2,23
LPG: 1,45

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız