1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. ERKEN DEĞİL İLK SEÇİM
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

ERKEN DEĞİL İLK SEÇİM

A+A-

 

   AK Parti Cumhuriyet tarihinde ilkleri yaşatmada maharetini her zaman gösterdiği gibi yine ilk defa başkanlık seçimi sürecini 24 Haziran 2018 günü kararlaştırdı. Artık milletvekili seçimi de değişiyor.

Delege veya temsilci adını taşıyacak başkanlık sisteminde yapılan değişiklikler seçmenin kararından geçirilerek yürürlüğe girecektir. Bu da ilk defa yapılacağından erken seçim adı olmasında çok önem taşımamaktadır.

    Bu seçim çok farklı bir seçim teknik ve hukuki bakımdan ilk; siyasi açıdan erken seçim olacaktır. Başkan seçilecek ve delegelerden oluşan senato üyeleri belirlenecek, meclisin dışından da hükümet üyeleri atanabilecek. Diğer partiler ne yapacak? Seçim kararı ve tarihi arasında çok zaman mesafesi konulmadı.  Cumhurbaşkanı sebebini ülkenin gündeminin çok yoğun olduğundan kaynaklandığını açıkladı.

          Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her işte elini çabuk tuttuğu bilinen liderdir. Anonsu cumhurittifakı ortağı Devlet Bahçeli’ye yaptırdı. MHP eski klasik politik anlayışlarını bırakarak gündemin ve ülkenin gereklerini yerine getirmek adına yapıcı muhalefet görevlerini yerine getirmeye çalıştığından bu anlayış hanesine seçimde artı olarak yazılacaktır.

          Başkanlık seçiminde cumhurbaşkanı adayını tartışma konusu yapmadan adayını açıklamıştır. Günler öncesi tavrını genel başkan Devlet Bahçeli ortaya koymuştur. AK Parti genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın adaylığı konusunda itirazı gözükmemektedir. Cumhurittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan olarak netleşmiştir.

      CHP ve diğerleri soğuk duş almışcasına gözlerini açarak silkinmeye çalışırken Meral Akşener çok hesabı olamadığından 100 bin imza karşılığında isminin başkanlık adaylığına geçmesi bile kifayet edeceğini söylerken 15 milletvekilinin CHP’den transferlerini sağlama yoluna gidip bu planda eli boş dönmüştür.

      Cumhurittifakına BBP, MHP ve Hüdapar Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını destekleyeceğini kamuoyuna deklare etmiştir. Ana muhalafet CHP, HDP ve diğerleri henüz bir başkan adayı ilan edememiştir.

     AK Parti teşkilatları rehavet içinde uyurken bir anda dank eden seçim kararı uyarmakta etkili olmuştur. İktidar havasında havalanan teşkilat mensuplarının başkanlık seçiminden sonra ne olacak endişesi sarmıştır. Seçim demek seçmene gitmek demektir. İktidar adına bu seçime gidenlerin işi en zordur. Çünkü  15 yıldır iktidarda buluna AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan büyük sınav verecektir. Lakin Erdoğan başkanlık seçimini almak için en az  %51 oyu elde etmek adına günlerdir meydanlarda mitingler yaparak halkla buluşmaktadır.

        Başkanlık ve milletvekili seçimi olarak yapılacak seçimin çantada keklik olmadığını rehavetin AK Partiye zarar vereceğini Tayyip Erdoğan meşhur 7 Haziran’da görüp 1 Kasım seçimlerinde kimlerin destekleriyle, hangi bölgelerin oylarıyla kurtulduğunu tespit etmesi gereklidir.

      Seçimlerde çalışacak AK Parti teşkilatlarının eski sade ve samimi insanlardan uzaklaşmış şöhretli ellere teslim edilmiş durumda olduğu AK Parti için bir handikaptır.

       24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurittifakının karşısında muhalif güçler, Recep Tayyip Erdoğan’ın 1. turda seçilmemesi için ellerinden gelen bütün entrikaları deneyeceklerdir. Eğer Recep Tayyip Erdoğan 1. turda seçilemezse 2. turda muhalif grup tek adaya yüklenecektir. Bu anlayışla cumhurittifakının ellerini sıkı tutmaları ilk turda bu işi bitirmeleri gerekmektedir. Cumhurittifakının adayı 15 yıldır gece gündüz durmadan çalışan,  halkına sevdalı olan Recep Tayyip Erdoğan’nın ilk turda bu seçimi alması hakkıdır. Halk bu hakkı vermeyi ihmal etmeyecektir.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemize hayırlı olması dileğiyle

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
7 Yorum