1. YAZARLAR

  2. Halil ÇELİK

  3. TEŞEKKÜR EDERİM SAYIN VALİM
Halil ÇELİK

Halil ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

TEŞEKKÜR EDERİM SAYIN VALİM

A+A-

 

Son günlerde ülke gündemi hayli yoğun. Bu yoğunluk içerisinde; sosyal, kültürel ve manevi hayatımızda önemli değişiklere sebep olabilecek bir gelişme maalesef ülke gündeminde hak ettiği yeri alamadı.

Bazı haber sitelerinde 22.04.2018 tarihli, Antalya’da,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İl Müftüsü Osman Artan, Müftülük personeli, vatandaşlar ve gençlerin katıldığı Konyaaltı İlçe Müftülüğü Gençlik Merkezi'nin açılış törenin yapıldığı ile ilgili bir haber geçti. Bu törende Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu neslimizi milli ve manevi değerler etrafında yetiştirilmesi ile ilgili çok yerinde tespitlerde bulunup,“İl müftümüze talimatım var. Hiçbir caminin altında ticarethane olmayacak. Varsa hukuki süreç içerisinde tamamı boşaltılacak" beyanatının olduğunu söyledi.

Bu haber alelade bir gelişme değildir. Ülkemizin içerisinde bulunduğu sosyal, kültürel ve manevi hayatında ortaya çıkan çarpıklıklara, sorunlara çözüm getirebilecek adeta bizleri özümüze dönme cihetinde harikulade bir adımdır. Ancak bu dönüşüm kolay olmayacaktır. Çok ağır bir mesuliyet alan Sayın Valimiz yalnız bırakılmamalıdır. İnanıyorum ki halkımız böyle bir gelişmeye tam destek verecektir. Ancak camilerin alt katlarını ticarethane yapanlar veya o yerleri kiralayanların bir kısmı böyle bir dönüşümün karşısında duracaktır. Kimileri de bu süreci uzatmak için bütün yolları deneyecektir.

Camilerin alt katlarındaki ticarethanelerin “gençlik merkezine” dönüştürülmesi sekülerizme karşı dur, caminin toplumla kucaklaşmasına buyur demektir. İslam medeniyetindeki, halkın hayatı anlamlandırması hususunda caminin üstlenmiş olduğu rolü aktif hale getirmesi hususunda anlamlı bir adımdır. Yeryüzü bize mescit kılınmışken camilerimize biçilen sadece namazgâh ve ölülerimizin kaldırıldığı bir mekân olma mahkûmiyetinden sıyrılıp asıl hüviyetine; ilim, irfan ve hikmet mektebi mefkûresine kavuşma yolunda manidar bir eylemdir.

Ülkemizin manevi hayatında sistemli, şeffaf, sorgulanabilir ve güvenilir bir yapılanmaya sebep olacak bu dönüşüme hep beraber sahip çıkmalıyız. Sadece Antalya ilimizle sınırlı kalmayıp ülke sathına yayılması için başta Diyanet Vakfı’na ait camilerin alt katlarındaki ticarethanelerin gençlik merkezine dönüşümü biran önce gerçekleştirmelidir. Özellikle görev yaptığı camilerin alt katlarında ticarethane bulunan İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlarımız, İl ve İlçe Müftülerimiz, Cami Hizmetleri Daire Başkanımız, Din Hizmetleri Genel Müdürümüz ve Diyanet İşleri Başkanımız bu projeyi gündemde tutmalı ve desteklemelidir.

Kendi görev yaptığı caminin alt katında ticarethane olmasından dolayı müzdarip olan bir İmam Hatip olarak Sayın Valimiz Münir Karaloğlu beyin bu onurlu, cesur ve lüzumlu kararından dolayı kendilerine şükranlarımı arz ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum