1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. İktidarın kıskanılan icraatları
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

İktidarın kıskanılan icraatları

A+A-

Biliyorum ve şimdiden görüyorum. Bu yazımın başlığından da rahatsız olanlar olacaktır. Kendilerince farklı yorum ve yakıştırmalar yapılacaktır. Ama farklı düşüncelerde olanlar veya Ak Partili değil de, başka siyasi partiden ve görüşte bulunanlar biraz geçmişe gitsinler. Çok da uzaklara değil, şöyle 4–5 sene öncesine ülkemizin, içerde ve dışarıda ekonomik, sosyal ve siyasal yönden nasıl bir kargaşa içersinde olduğunu hatırlasalar, belki de şimdi yazacaklarıma karşı kızmayacaklardır.
Bakınız büyüklerimiz “Geçmişini bilmeyenlerin, geleceği karanlıktır” demişlerdir. Bu söz daha çok tarihi hadiseler için söylenmiştir. Gelin şimdi öyle oldu, böyle oldu demeyelim geçmişteki iktidarların ve siyasetçilerin başarısızlıklarını yazarak sizleri üzmeyelim. Daima ileriye bakalım, geleceğe koşalım, 5’inci yılına girmiş olan bu iktidarın ülke için neler yaptığına bir bakalım. Allah için, birçok yeniliğe ve ilklere imza atan, Ak Partinin bu icraatlarını görmezlikten gelmek, hiçbir vicdan ve izanla bağdaşmaz.
Bir kere yıllardır, ülkemizin sürekli en büyük canavarı olarak gösterilen enflasyon belasından kurtulduk. 36 yıl sonra enflasyon tek haneli rakama indi. Allah aşkına bu başarı değil midir ?
1 Ocak 2006 itibariyle, adeta dünyanın değersiz paralarını sıralamasında ilk 10’a giren TL tamamen tedavülden kalktı ve sadece YTL kullanılmaya başlandı. Zaten sıfır hiç değer taşımayan bir rakamdır. İşte bu bol sıfırlar yıllar sonra atılarak, paramız hem ülke içersinde, hem de dünya nezdinde değer kazandı.
Şimdi sizlere hatırlatma babında, Ak Parti’nin iktidarı süresince yapmış olduğu icraatları kısa başlıklarla yazayım. Yoksa köşem detayları yazmaya yetmeyecektir.
Kıbrıs’ta söylenenlerin aksine, kalıcı bir çözüme kavuşabilmesi için hazırlanan 10 maddelik Kıbrıs Eylem Planı BM’ye sunuldu.Yıl içinde Kıbrıs meselesinin bir milli dava olduğu vurgulandı.
Yıllardır ödenemeyen zorunlu tasarruf hesabında biriken 45 milyon çalışana 13 kat trilyon lira nema alacakları kısa zamanda ödendi. Emeklilerin fiş biriktirme çilesine son verildi. Bunun yerine maaşlara % 4 oranında ek ödeme yapılması uygulamasına geçildi.
Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden KÖYDES hayata geçirildi. Yanı artık ülkemizin hiçbir köyünde yol ve su derdi kalmayacak.
Zaten ekonomik krizlerle sarsılan, Özel sektör işverenlerinin sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası pirimi, idari para cezası, sosyal yardım zammı borçları yeniden yapılandırıldı.
Menenjit, Kızamık, kabakulak, aşıları ücretsiz olarak yapılmaya başlandı. Binlerce çocuk ölümden kurtarıldı.
Afşin-Elbistan Termik santrali başta olmak üzere, 10 yakın santral ve arıtma tesisleri hizmete açıldı.
Kredi kartları batağına giren tüketicileri borçları yeniden yapılandırıldı. ( Bu konuda tüketicilerin yine zorda olduğu, bu iktidardan farklı bir yeni düzenleme de beklediğini yazmış olalım).
Çiftçilerin primleri artırarak geçmiş yıllara göre % 30 ile %100 arasında çıkartıldı.
Dünyanın sayılı limanları arsına giren Çanakkale, Kepez limanı hizmete açıldı. Memurlara ek ödeme yapıldı. İstanbul’a yeni olarak, 40 kavşak ve 50 sağlık merkezi hizmete girdi.
TOKİ Başlı başına bir devrim gerçekleştirerek, nerde ise sayıları milyona yaklaşan dar gelirli aileleri 100 YTL gibi taksitlerle ev sahibi yaptı. Eğitimde kayıtlar internet üzerinden yapılmaya başlandı. Rize’mizin de aralarında bulunduğu, 15 yeni üniversite kuruldu. Yıllardır yıkılmakta, bakımsız ve perişan bir durumda olan binin üzerinde vakıf eserleri onarılıp, yenilenerek gün ışığına çıkartıldı.
Birçok insan için uçağa binmek hayalken, özel sektörün hava taşımacılığında önü açılarak, dolmuş uçak seferlerine başlandı. Çevreyi kirletenlere ağır cezalar getirildi. Avrupa birliği ile fili müzakereler başlatıldı. Çiftçilere % 50 devlet destekli tarım sigortasına geçildi. Biyodizele ÖTV muafiyeti getirildi. Kamu alacaklarına yeni düzenlemeler getirildi.
17 bin kadrolu, 20 bin sözleşmeli öğretmene kadro verildi. 50 bin yeni öğretmen daha alınacağı açıklandı. Özürlülere asgari ücret tutarında eğitim yardımı yapılmaya başlandı. Ankara, Antalya ve Erzurum, Sivil Havalimanları yenilendi, ek binalar ilave edildi. Çay üreticileri de dâhil olmak üzere, tarımla uğraşan çiftçilere doğrudan gelir desteği yapıldı.
Demir yolları tekrar ayağa kaldırılarak, hızlı tren çalışmaları başlatıldı. Bolu tüneli hizmete açıldı. Karadeniz oto yolu bitirilerek, yakın bir tarihte hizmete açılacak.
Ilısu barajının temeli atıldı. DSİ, 400’e yakın baraj ve sulama tesisini ülkeye kazandırdı.
Tüm öğrencilere ücretsiz kitap verildi.
Dalaman dış hatlar, Göcek tüneli, Güllük limanı, Adnan Menderes havalimanı ve dış hatlar terminali ve Bandırma’da Türkiye’nin en büyük rüzgâr santralleri hizmete girdiler.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 200 bin öğrenciye burs verildi. Her eve bilgisayar ve internet kampanyası başlatıldı. Milletvekili seçilme yaşı 25’e indirildi. Gecekondu yerine, kentsel dönüşüm projesine geçildi.
IMF’ye olan borç 9,7 milyar dolara düştü. Kobilere 48 milyar dolar aktarıldı. İhrcaatda rekor artış gerçekleştirildi. Milli gelir ikiye katlandı. Hayvancılığa 678 milyon YTL destek sağlandı. İşsizlik en önemli sıkıntı olarak devam etmesine rağmen bu iktidar döneminde 2 milyon insan ilk kez iş sahibi oldu.
Neticede, daha yüzlerce ufaklı ve büyüklü icraatlara imza atan Ak parti iktidarının, tekrar birinci parti olarak gelecek seçimlerden çıkma nedeninin herhalde ülkemiz için yapmış olduğu bu önemli icraatlardan kaynaklandığı bilmek lazımdır. Gerçekten hem siyası istikrar, hem büyümede rekor artışın yanı sıra Ak parti iktidarının bu çalışmalarını kıskanan, bu iktidarları süresince yapılan ve yaşananlara yerli yersiz saldıran, ülkemizde toplumumuzu üzen karanlık ve derin olaylar, açıklamalar, tavırlar ve bürokratik engellere rağmen, Ak partisi yıpranma ve gücünü kaybetmesinin aksine her geçen gün güçlenmektedir.
Bir sonraki yazımda inşallah, Ak Parti iktidarının Dış politikasını ve dışarıya yönelik yapmış olduğu temasları kaleme alacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
16 Yorum