1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. İnancın Zaferi
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

İnancın Zaferi

A+A-

Her şeyin bir ilki vardır. Bugüne kadar deplasmanda Trabzonspor’u mağlup edemeyen Çaykur Rizespor dün gece Altan’ın golüyle rakibini tek golle geçerek hem bu şanssızlığına son verdi, hem de bu sezon ligdeki ilk deplasman galibiyetini aldı. Bu inancın zaferiydi.

Dün geceye kadar neredeyse kaybetmeyi seven bir takım görüntüsünde olan Yeşil-Mavililer buna son verdiler. Saffet Susiç hem kadroda hem de oyun kurgusunda değişiklik yaptı. Sağ tarafa Tolga, önüne Emrah’ı koydu. Solda ise Victoria’nın önünde Tjikuzu’yu görevlendirdi. İşte bu kurgu, Rizespor’u etkili hale getirdi. Saffet Susiç Trabzonspor’u iyi analiz ettiği, önlemlerini de ona göre aldı. Alan savunmasıyla Trabzonspor’un önemli silahlarını etkisiz hale getirdi. Hızlı, akıllı, hücum varyasyonları ile insana keyif veren güzel bir mücadele sergiledi. Yapması gereken her şeyi yaptı.

Rizespor, Trabzonspor’un alanlarını kapatması ve önde pres yapması nedeniyle rakibine burnunun ucunu göstermedi. Ayağa isabetli pasla oynayınca etkili oldu. Bashir’le Yasin özellikle havadan rakibe geçit vermediler. Serhat ve Hasan çok çalışkandı. Tjikuzu ve Altan organizatörlük görevlerini başarıyla yaparken boş alan bulduklarında da hücuma çıkıp gol aradılar. Rizespor’da herkes birbirine yardımcı olurken, mücadeleci ve kişilikli bir futbol sergiledi. Özellikle kanatlardan çok dengeli hücumlar gerçekleştirdi.

Trabzonspor’u tek golle geçen Yeşil-Mavililer, tarihi bir galibiyet aldılar. Son haftalardaki kötü gidişten sonra üzerindeki kara bulutları dağıttı. Altan’ın golüyle yenik duruma düştükten sonra Trabzonspor risk alıp, Rizespor’un üstüne gitti. Rakibini iyi durduran Rizespor etkili kontrataklarla Trabzonspor kalesine indi. Altan ve Emrah Eren’le inanılmaz net pozisyonlar buldu. Ama son vuruşlardaki şanssızlık farkın açılmasına engel oldu. Bunlar gol olsaydı Rizespor, Trabzon’daki ilk galibiyetini çok farklı bir sonuçla alırdı.

Beşiktaş maçında eleştirdiğimiz Susiç dün gece doğru hamleler yaptı. Yorulup oyundan düşen Altan ve Cire’yi zamanında çıkartıp Jeliç ve Ferdi’yi sahaya sürdü. Demek ki doğruları yapınca kazanılıyormuş. Avni Aker Stadı’nda Rizespor için her şey güzeldi. Karadeniz derbisi centilmence geçerken Trabzonsporlu taraftarlar Rizespor’u alkışlarla soyunma odasına gönderdi. Sonuçta Rizespor inandı ve başardı, darısı Galatasaray maçına.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız