1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. İstanbul trafiği rahatlar belki!
İstanbul trafiği rahatlar belki!

İstanbul trafiği rahatlar belki!

Bu uçan araçla istanbul trafiği rahatlar mı acaba? Mucit Woody Norris, "Airscooter İstanbul’un trafik problemine mükemmel bir çözüm olabilir" dedi.

A+A-

İcat ettiği Airscooter adlı tek kişilik uçan araçla geçen yıl ABD’de en başarılı mucitlere verilen 500 bin dolarlık Lemelson-MIT ödülünü kazanan 66 yaşındaki Woody Norris, "Airscooter İstanbul’un trafik problemine mükemmel bir çözüm olabilir" dedi. 
Ünlü mucit, aracın satışına 2007’nin ilk 3 ayında başlamayı beklediklerini, fiyatının ise 47 bin dolar (68 bin YTL) olacağını söyledi. AirScooter’ı ’ultra hafif kişisel uçan makine’ olarak tanımlayan Norris, uçuş eğitimini ABD’de birkaç farklı yerde vereceklerini söyledi. Norris, "Kısa bir eğitim sonrası Airscooter’la uçmak öğrenilebilir. Aslında gerçek süre kişisel yeteneğinize bağlı" dedi. Mucit Woody Norris, aracı kullanmak için ABD’de bir lisans gerekmediğini, ancak Türkiye ya da dünyanın diğer bölgeleri bilgisi olmadığını vurguladı.

RÜZGAR YOKSA İNİŞ-KALKIŞ KOLAY: İstanbul’da Avrupa ve ABD şehirlerinin aksine müstakil ev sayısı son derece az. Çoğunluk çok katlı apartman dairelerinde oturuyor. Bu Airscooter’ın havalanması ve inmesi için bir problem olur mu? Norris, AirScooter’ın yerden dikey olarak havalanıp, yine dikey iniş yaptığı için bu işlemler için geniş alana fazla ihtiyacı olmadığını söyledi. Morris, "Rüzgar sakinse, idare edecek bir yer, havalanıp inmek için işi görür" dedi. Airscooter’ın evden işe gidip gelirken ulaşım için çok uygun bir araç olabileceğini belirten Norris, şöyle konuştu: "Böyle bir uçan araç için ne kadar fazla alan olduğunu anlamak için gökyüzüne bakın yeter. Böyle bir uçan araç için ne kadar çok alana sahip olduğunuz hakkında fikir sahibi olacaksınız. Gökyüzünün çok az bir kısmı zar zor kullanılıyor. Özellikle de AirScooter’la 6 ya da 15 metre gibi alçak irtifaden uçuyorsanız yer çok."
TÜRKLERİN İLGİSİNE BAKARIZ: Morris, AirScooter’ı otomobil park alanına bir otomobil gibi kolaylıkla sığdırıp park edebilirsiniz. Woody Morris, AirScooter’ı Türkiye’de satmak için özel bir planları olmadığını, ancak Türk alıcıların ilgisine bakacaklarını söyledi. Morris, "Pazar ilgisi yeterli olursa, kesinlikle bu fikri ciddi olarak düşünmeye başlarız. Aracı Türkiye’ye direkt satmamamız için bir neden görmüyorum."
18 litre benzinle 2 saat uçulabiliyor
AirScooter ne zaman piyasada olacak?
AirScooter II’in test süreci son aşamasında. 200’’nin ilk çeyreğinden satın alınabilecek.
Yakıt ikmali yapmadan kaç saat havada kalabiliyor?
Airscooter, üç kilometre yüksekte saatte 88 kilometre hızla uçabiliyor. Menzili ise 2 saat.
Kullanması zor mu?
Her şey motosiklet gidonuna benzer bir kolla kontrol ediliyor. İleri itince gidiyor, çekince duruyor. Dikey olarak kalkıp, iniyor. Woody Norris’in anlattığına göre 120 metrenin altında uçacaksanız, bu araç için bir pilot lisansınız olması da gerekmiyor.
Fiyatı ne kadar olacak?
Norris 46 bin dolar dedi. Yani lüks olmayan bir otomobil kadar.
Airscooter uçak benziniyle mi çalışıyor?
AirScooter’ın 65 beygir gücünde AeroTwin Four-stroke motoru var. Pervanesi iki tane. Bu motor pahalı uçak benziniyle değil, normal otomobil benziniyle çalışıyor. 18 litre benzinle 2 saat uçabiliyorsunuz.
Ağırlığı ne kadar?
Ultralight sınıfına giren Airscooter 136 kilogram ağırlığında.
Bakım maliyeti yüksek mi?
Özel tasarımı nedeniyle son derece düşük.
Uçak kadar hızlı helikopter: CarterCopter
YARIM asırdan bu yana çok sayıda mucit kişisel uçan makineler üzerine çalışıyor. Bunlardan biri de 1956 yılında Molt Taylor’un Aerocar modeliydi. Aerocar’ın kanatlarını katlayıp otoyolda gitmek mümkündü. Ancak başarısız oldu. Çünkü çok pahalıydı ve kötü havalarda uçması çok zordu. Airscooter ise ucuz ve kullanması kolay. Diğer bir kişisel hava aracı da CarterCopter. Bu aracın büyük bir üst pervanesi ve küçük kanatları var. Araç helikopter gibi dikey inip havalanıyor ama bir uçak kadar hızlı uçabiliyor. Saatte 600 kilometre hıza ulaşabiliyor. Piyasaya çıkış tarihi belli olmasa bile fiyatının 300 bin dolar olması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum