1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMA

  3. Mis kokan mücadele
Mis kokan mücadele

Mis kokan mücadele

Rize'nin gurur markası Altın Yaprak 30. yaşında 187 çeşit ürün geliştirdi.

A+A-

Dilek ASLAN - Bundan 29 yıl önce gazetecilik yaparken kolonya işine atılan Şakir Topaloğlu başarıyla yürüttüğü sektör temsilciliğinde 30. yılına girerken 187 çeşit ürüne ulaştıklarını söyledi.
Karadenizli başarır
Örnek yatırımcı Şakir Topaloğlu,”artık dünyaya açılıyoruz. Her gün piyasaya yeni ürünler sunuyoruz” diyor. “Yeni üretime geçirdiğimiz E vitaminli kolonyamızla ciltleri diri tutacağız” açıklamasını yapan Topaloğlu. Dünya çapında rekabet hedefini ortaya koyuyor. İmalathanelerinin İstanbul2 da olduğunu belirten Şakir Topaloğlu “Artık Altın Yaprak büyüdü. Bu büyümeyi halkımızın gösterdiği ilgiye borçluyuz. Çay ve çay kolonyasını dünyaya tanıttık. Tanıtmaya da devam edeceğiz. Küçük bir yerde başladığımız imalat bu gün devleşti. Karadenizli yatırımcı isteyince her şeyi başarır, tüm hedeflerine ulaşır” şeklinde konuştu.
Umut ve korku vardı
77’li yıllarda küçük bir odada başlayan Altın Yaprak bugün firma sahibi Şakir Topaloğlu ile Avrupa devleriyle yarışıyor. Şirket bir yanda da yeni ürünler çıkarmaya devam ediyor. Rize’nin ilk gazetecilerinden olan Şakir Topaloğlu, Rize merkezde kurduğu Altın Yaprak firması ile ilk çay kolonyasını ürettiğini vurgulayarak, o günleri şöyle anlatıyor, “1977 yılında Rize’de arkadaşlar arasında çaydan kolonya olur mu, olmaz mı, tartışması ile bu işe başladım. Birkaç kimyager arkadaşımızla işbirliği yaparak taze çay yaprakları üzerinde deneyler yaptık. Bu deneyler sonucunu değerlendirerek sağlık bakanlığına çay suyunu tahlile gönderdik.
 
İki oda ile başlamıştı
Türkiye’ de ilk kez hakiki çay kolonyası üretimine, 10 litrelik kazanlarda kolonya üretimine başladıkça Rize merkez Armutlu sokakta iki odalı bir yerde başladığımız imalathanemizi birkaç yıl sonra yeri taşıyarak, litre ebatlarını büyüttük. Böylelikle çayı bardaktan çıkardık ve Altın yaprak ismi ile bölgeye yayıldık. “Altın Yaprak kolonyaları sahibi Topaloğlu, artık çayın sadece çay bardağında olmadığını söyleyerek , “çayı bardaktan çıkarıp kokusu ile piyasaya sürdük. İmalathanemizi büyüterek hamsi kolonyasını çıkardık. Artık çay kolonyası ismini almıştı” diyor.
Çay kolonyası yaptık
Pazar için önce Karadeniz sahil şeridini taradıklarını anlatan ve bölgede büyük ilgi gördüklerini vurgulayan Karadenizli örnek yatırımcı “kolonyada önder isim olduk. Artık daha büyümeliydik. O dönemde oturup düşününce durup beklemenin ancak zaman ve para kaybettireceğine kani olduk. Yatırımları genişletip yeni ürünlerle piyasada risk aldık. Çeşidi artırmalıydık. Ürünlerimizi 1980’li yıllar sonrası İstanbul ‘da taşımaya başladık. Bu taşıma bizi memnunu etti ve Rize’deki imalathanemizin bir bölümünü 1992 yılında İstanbul’ a aldık. Dünyada çayın ilk kolonyasını biz ürettik” dedi.
97 depremi bizi de yıktı
Altın yaprak kolonyaları sahibi Şakir Topaloğlu, “Bağcılarda bulunan binamızda üretimimizi sürdürürken işler yolunda. Artık çay kolonyası ile Türkiye’ de 1 numara olduk.1997 yılındaki deprem gecesi bağcılardaki bina yerle bir oldu. Bizde yerle bir olduk. Her şeyimizi kaybettik. Yılların birikimi bitmişti. Artık sıfırdan başlayacaktık. Tüm makineler, imalat gitmişti. Yeniden üretime geçmeliydik. Bankalardan kredi alarak yeni yerimizi kurduk. Dört elle sıfırdan başladığımız işimizi tekrar kurduk ve ürün yelpazemizi tekrar genişlettik. ARON kozmetik adı altında parfüm, kolonya, ıslak mendil, cam sil, oda parfümü, çocuk bezi gibi yeni ürünlerle çeşidimizi 187 ye çıkarttık.
E Vitaminli kolonya
Altın yaparak hakiki çay kolonyaları sahibi Şakir Topaloğlu, ürün çeşitlerini artırarak çeşitli ülkelerle ihracat yaptıklarını ifade ederek, “bugün birçok büyük ilde ürünlerimiz tanınmakta ve satılıyor. Yeni ürünlerle vatandaşın karşısına çıkarken kaliteye ağırlık verdik. Jöleden parfüme, kolonyadan ıslak mendile, tüm ürünlere değer vermeye başladık. Yeni ürettiğimiz E vitaminli çay kolonyası cildi, temizleyip hücreleri canlandırıyor. Ayrıca cildi sürekli nemli tutuyor. Bu ürüne sağlık bakanlığından onay alarak piyasaya sürdük. Yeni atılımlarla Altın yaprak daha da büyüyecektir.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum