1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. Rize'nin sorunları nasıl tartışıldı!
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize'nin sorunları nasıl tartışıldı!

A+A-

Doğu Karadeniz'in doğusunda bulunan güzel ilimiz Rize, Cumhuriyet tarihinde hep kalkınmamışlığı ile gündeme geldi.
Bu yörenin insanları çok çalışkan, mücadeleci ve de enerjiyle doludur.
Ekonomik getiri elde etmek için Dünya'nın her yerine giderek çalışkanlığı, dürüstlüğü ve de mertliği ile nam salmışlar.
Ancak Rize ili ve burada yaşayan Rizeliler bir türlü gelişemediler.
Hala medenice tartışmayı, kültürlü bir şekilde sıkıntılarını gündeme getirmeyi ve meselelerini çözmeyi öğrenemediler.
Çay TV'nin düzenlediği Ankara Panelinde bu durum bir defa daha ortaya çıktı.
Görüldü ki en seçkin insanlar bile Rize'nin sorunlarını tartışırken Başkentte olmalarına rağmen Rize usulü tabir edilen anlayışa hizmet edercesine yaptıkları polemiklerle yüzümüzü bir daha kızarttılar.
Panele katılan Başkan Halil Bakırcı dobraca sorunları dile getirdi ve dedi ki; "Daha biz Rize ve ilçeleri olarak ayrı ayrı kültürde yaşıyoruz."
Ve ilave ederek “Rize merkez Kemer’e kadar bir ayrı kültür, Kemer ötesi ayrı bir kültür. Hemşin, Çamlıhemşin ve Cimil ayrı bir kültür içinde yaşar” dedi.
Bir başka sorun olarak Türk çayının Türk hava yollarında bile kullanılmadığını ifade ederek “Benim kanıma dokunuyor” deyip çayımızın gerektiği gibi pazarlanmadığını belirtti.
Panele katılan Prof. Dr. Turan Okumuşoğlu hocamız değerli bir bilim adamımızdır.
Fedakârlık ederek Rize’ye hizmete gelmiştir.
O bir uzmandır ve işlerini uluslararası standartlara göre yapmak ister. Bu da hakkıdır. Onu kırmamak ve üzmemek bizim görevimizdir.
Sayın vekilimiz imdat bey de yine siyasi ustalığını göstererek eski ve yeni başbakanlara teşekkür edip gerginliği yatıştırmaya çalıştı.
Mehmet Bekaroğlu’nun sataşmalarına rağmen güzel ifadeler, güzel bilgiler sundu.
Rize valimiz geldiği günden beri aynı heyecanla Rize’ye bir şeylerin mutlaka yapılmasını anlatırken sitemlerini de eksik eylemedi.
Birlik ve beraberlik olmadan, istişare yapılmadan, danışma olmadan ben bilirim tarzlarıyla bir yerlere varılmayacağını ifade etti. Eğitimin olmadığı yerde bu işlerin çözülemeyeceğini vurguladı.
Panelde netice olarak şunu anladık ki Rize'nin en seçkin insanları bile hala medenice tartışmayı birbirlerine entegre olmayı beceremediler.
Kaldı ki vatandaşlar nasıl becersinler.
Sıralardaki az da olsa Ankara'da yaşayan bürokrat ve siyasetçi hemşerilerimiz oturdukları yerde gülerek aralarında muhabbet edip Rize'nin sorunlarını dinleme yerine gırgır şamata ile zamanlarını geçirdiler.
Panele diğer iki vekilimiz teşrif edip gereken ciddiyeti sağ olsunlar göstermediler.
Rizeli vatandaşlar bunları bir kenara yazarak not etmiştir mutlaka.
Bölgenin sesi ve nefesi olan Çay TV bu panelleri geçmişte de düzenlediği gibi üniversite sorunu için yüz binlerce imza toplayıp meclise göndermeyi, İstanbul'da ve Türkiye'nin birçok yerinde Karadeniz duble yolunu gündeme taşımayı, paneller yaparak kendine görev bilmişti.
Yine Rize'nin sorunlarını tartışmak üzere bu paneli tertip edip bölgeyi Türkiye gündemine taşımıştır.
Çay TV bundan böyle de bölgenin ve Rize'nin sıkıntılarını dile getirmek için iletişim görevini mutlaka yerine getirecektir.
Rize'mizin kalkınmışlığını görene kadar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum